dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Pražská politikaVolby 2014

Kandidát na budoucího primátora Zbyněk Passer: Praha své firmy vede děsivě neefektivně

Lídr kandidátky politického hnutí PRO PRAHU pro komunální volby Zbyněk Passer při svém vystoupení na konferenci Budoucnost firem s majetkovou účastí hlavního města Prahy zkritizoval způsob řízení společností, ve kterých má Praha majetkový podíl. Zároveň představil strategii hnutí PRO PRAHU pro řízení těchto firem v dalším volebním období.

„Chápeme-li město jako hardware, jsou městské služby jeho softwarem. Cílem systému je pak zajistit udržitelnou kvalitu života Pražanů a dále ji rozvíjet. Za zcela zásadní považuje vyvažování dynamické rovnováhu kvality služeb vůči jejich nákladům,“ zahájil aktuální starosta pražské městské části Koloděje Passer na konferenci svou přednášku.

„Městské firmy bez cizí účasti by měly zajišťovat výhradně ten typ služeb, kde je účast soukromého subjektu nežádoucí. Všechny ostatní společnosti by podle míry strategického významu měly mít nepřímo úměrně odpovídající podíl soukromého kapitálu a managementu. Město opakovaně dokazuje, že neumí být dobrým vlastníkem, ani správcem. Městské služby je třeba rozlišit na strategické a monopolní, které musí vykonávat město samo. Ty ostatní by pak v silně tržním prostředí měly zajišťovat primárně soukromé subjekty, které jsou téměř vždy nákladově efektivnější a poskytují lepší služby,“ vysvětlil kandidát PRO PRAHU na primátora své základní postoje směrem k městským firmám a jejich strategii fungování.

„Je pro mne zcela nepřijatelné, aby hlavní město bez důkladného zdůvodnění a veřejné diskuze za miliardy dokupovalo například podíly v Pražské plynárenské a Pražských službách a zároveň drasticky omezovalo své výdaje na školství. Akvizice podílů a významné změny v městských firmách je nutné mnohem lépe připravit a provést analýzu dopadů,“ tvrdí Passer.

Ten městským firmám dále vyčetl, že „V podmínkám pokřivené morálky a byznysové politiky vede stoprocentní vlastnictví města k upřednostňování partikulárních, osobních i stranických zájmů v městských firmách na úkor reálných potřeb města i nákladové efektivity.“

Passer, který má za sebou úspěšnou podnikatelskou kariéru, městským firmám vytýká nejen neefektivnost, ale také neochotu hledat synergie. „Musíme u těch firem najít synergie provozní i synergie obchodní. To je naše hlavní vize, je třeba tlačit na významně vyšší efektivitu činnosti. Oblast strategického řízení nákladů a hodnoty majetku městských firem též silně kulhá. Řada z těch firem tak má silně zanedbaný majetek, namísto promyšlených rekonstrukcí se krátkodobě flikuje, což vede k poklesu hodnoty majetku i vyšším nákladům v blízké budoucnosti. Nejpodstatnějším úkolem nového vedení města po volbách musí být v oblasti městských firem příprava jasných vizí a následně strategickým plánů pro všechny městské firmy alespoň na deset let dopředu. Je třeba jasně určit zodpovědnosti za plnění úkolů. Dále chceme omezit nekoncepční zásahy ze strany města do fungování městských firem, odstranit stav, kdy se vedení firem bojí konat cokoliv, na co nemá jasné politické zadání. Vedení městských firem musí být v rukou zodpovědných a autonomních manažerů a město musí kontrolovat plnění strategických plánů a mnohem více pracovat s výkaznictvím městských firem. V neposlední řadě je třeba odstranit systém aktivního vytváření příležitostí pro korupci v provozních a investičních výdajích,“ konkretizoval Passer své představy směrem k Praze a jejím firmám.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru