dnes
Středa - jasno
21°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
22°C
pozítří
Pátek - polojasno
23°C
Kandidát do Senátu Jarolím: Zvednu ruku pouze pro potřebné zákony, těch zbytečných máme spousty
Jan Jarolím hovoří při představení své kandidatury do Senátu. Foto: archiv ODS

Kandidát do Senátu Jarolím: Zvednu ruku pouze pro potřebné zákony, těch zbytečných máme spousty

Již tento pátek a sobotu se rozhodne o tom, kdo v Senátu nahradí Zuzanu Baudyšovou (za ANO), která na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů rok a půl před koncem volebního období. Voliči v obvodu 24 (Praha 9) budou vybírat mezi scénáristou Davidem Smoljakem (za STAN) a starostou deváté městské části Janem Jarolímem. V prvním kole je dělilo jen 137 hlasů, vyhrál Jarolím. A právě jemu položil server Pražský patriot několik otázek. „V Senátu zvednu ruku pouze pro takový zákon, který bude skutečně potřebný a který nebude omezovat svobody občanů,“ naznačil, jak se v případě zvolení bude v horní komoře Parlamentu projevovat. 

Po prvním kole jste řekl, že bojovat o senátorské křeslo za to stojí. Jaký vidíte hlavní smysl toho být senátorem?
Když pomineme to, že senát vnímám jako nezastupitelnou součást našeho ústavního pořádku, tak zbývá otázka, proč zrovna já? Snad proto, že mám dlouholeté zkušenosti z komunální politiky a životní zkušenosti občana, otce a dědečka. A že chci ještě něco užitečného pro spoluobčany i nad rámec komunální politiky dokázat.

jan-jarolim_1

Ing. Jan Jarolím, kandidát na senátora

Pokud dostanete důvěru, budete zvládat vykonávat naplno i funkci starosty?
Jako příklad vždy uvádím svého kolegu z ODS Jaroslava Kuberu. Nikdo si nemyslí, že by Teplice tím, že byl jejich primátor zároveň členem senátu, nějak trpěly, stejně tak si asi nikdo nemyslí, že by byl pan Kubera nevýrazným senátorem. Dále je také vhodné uvést, že doba trvání mandátu je jen zhruba rok a půl a Praha 9 není jen Jan Jarolím, ale celý tým lidí, ať už kolegů zastupitelů, tak úředníků, kteří pro městskou část pracují. Myslím si, že právě propojení starosty a senátora je to, co vás neodstřihne od běžných starostí běžných lidí.

Jaké zkušenosti a znalosti z dosavadního působení v komunální politice byste využil v horní komoře Parlamentu?
Jako dlouholetý starosta moc dobře vím, co městské části a jejich občany tíží a řada těchto věcí jde změnit jen z celostátní úrovně. Víte, i politiku, jako každé „řemeslo“ se člověk musí naučit. Mám výhodu v tom, že ji znám a nemusím se v senátu rok rozkoukávat a poznávat, jak funguje. Jednou důležitou součástí mixu „dobrého senátora“ jsou ony zkušenosti a další je ochota pracovat pro lidi, bez té si jdete jen pro trafiku a stejně se daleko nedostanete, o tom jsem přesvědčen. K tomu jsem byl i vychován.

K senátním volbám moc lidí nechodí, ani v druhém kole doplňovacích voleb se nedá čekat velká účast. Představte si, že máte jen tři čtyři věty k tomu, abyste mobilizoval voliče, kterým se v sobotu do volebních místností moc nechce. Co byste jim vzkázal?
Nenechte se přesvědčit, že Senát je nepotřebný. Zvolte si do Senátu člověka, který zná problémy celé severovýchodní části Prahy a chce je řešit. Zvolte si člověka, jehož práci občané opakovaně ve svobodných a demokratických volbách hodnotí jako dobře odvedenou. Zvolte si někoho, kdo to umí.

Už Vám vyjádřil podporu některý z protivníků v prvním kole?
Ano, jeden. Ovšem po telefonu „mezi čtyřma ušima“, jako člověk. Ale veřejně ne, neboť to není v zájmu jeho mateřského politického uskupení. Na druhou stranu – lidé mají svůj vlastní rozum. Před druhým kolem prezidentských voleb snad všichni nepostoupivší kandidáti podpořili pana Drahoše, ale voliči na to moc nehleděli. To proč více podpory oněch poražených získal můj protikandidát je patrně dáno i obavou z „přílišného posílení vlivu ODS“. Tady ta politika převažuje nad pojetím osobnostním…

Jak jste sám připomněl, v těchto volbách se hraje jen o rok a půl v Senátu. Co byste chtěl za tu dobu stihnout v případě zvolení?
Obecně řečeno, v Senátu zvednu ruku pouze pro takový zákon, který bude skutečně potřebný a který nebude omezovat svobody občanů – těch nepotřebných máme již spousty. Konkrétně jsou to oblasti jako financování obcí a speciálně městských částí Prahy, a to zejména náprava stavu způsobeného novelou rozpočtového určení daní z roku 2013, kvůli které Praha (a samozřejmě tím pádem i její městské části) přišla o miliardy. Dále je to životní prostředí, jemuž se věnuji takřka celý svůj život, bezpečnost (zejména nezávislé fungování bezpečnostních sborů) a v neposlední řadě sociální a prorodinná politika, v níž bych chtěl navázat na paní Baudyšovou – to pokládám i za svou morální povinnost.

Někteří Vaši soupeři z prvního kola se už vyjádřili, že příští rok v říjnu chtějí kandidovat v řádných senátních volbách. Váš postoj?
Za rok a půl může být vše úplně jinak. Nechci hádat z „křišťálové koule“.

A jak ovlivní Vaše rozhodnutí sobotní výsledek?
Prakticky nijak.

Co chystáte pro poslední dny kampaně?
Jsem stará škola, tak si na kampaň nenajímám žádné „píáristy“ ani agentury. Věřím v osobní kontakt a v prezentaci toho, co jsem již dokázal. Uvidíme, do jaké míry to ocení i ti voliči, kteří jsou z jiných městských částí a kteří mě osobně tolik neznají. Mám kolem sebe i tým spolupracovníků a dobrovolníků, kteří mi pomáhají se zajištěním celé kampaně. Těm si tu dovolím moc poděkovat za skvěle odváděnou práci.


Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

16. července 2019 v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Další články
Nahoru