dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Kancelářské krysy: Přirostla jim židle k zadnici, nemají sprchu a na metro to mají daleko
Kancelářská krysa běží do práce. Zdroj: BKK

Kancelářské krysy: Přirostla jim židle k zadnici, nemají sprchu a na metro to mají daleko

Téměř 70 procent zaměstnanců, kteří pracují v kancelářích, tráví na své židli 8 a více hodin denně. 81 % zaměstnanců nemá k dispozici relaxační místnost nebo zónu pro trávení přestávek v práci, 63 % zaměstnanců nemá v budově k dispozici sprchu. Významně hůře vybavené jsou kanceláře, ve kterých pracují podnikatelé, než kanceláře zaměstnanců.

Průzkum o využití a vybavení kancelářských prostor provedla na reprezentativním vzorku populace pro kancelářský komplex ArtGen Office Gallery výzkumná agentura STEM. Celkem bylo dotazováno 511 osob, dotazování probíhalo v prvním říjnovém týdnu.

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro nájemce, ale především jejich zaměstnance, bývá dopravní dostupnost kancelářské budovy. Do pěti minut chůze od stanice metra je v Praze dostupná kancelář pouze pro 22 % dotázaných kancelářských pracovníků.

„Při jednání s nájemci je vzdálenost budovy od stanice metra jednou z prvních otázek. V širším centru Prahy jde o podstatnou výhodu a spolu s výší nájemného o jeden z primárních rozhodovacích faktorů. Firmy si stále častěji uvědomují, že také lokalita jejich sídla ovlivňuje významně výkonnost a dlouhodobou loajalitu zaměstnanců,“ uvedl Michal Dostál, marketingový manažer ArtGen Office Gallery.

Zajímavé je, že zatímco muži pracují v pětiminutové vzdálenosti od metra v 16 % případů, žen pracuje v takto dobře dostupných budovách téměř dvakrát tolik.

Velmi důležité je pro zaměstnance vybavení kancelářské budovy, kde pracují. Vcelku běžným benefitem je v Česku kuchyňka na pracovišti. Tu mohou využívat v rámci celé ČR dotázaní v 83 % případů (nejčastěji v Praze – 89 %, méně často pak na Moravě – 77 %).

Relaxační místnost má k dispozici u své kanceláře 19 % dotázaných pracovníků, sprchu pak 37 % pracovníků v rámci celé ČŘ. Žádný z těchto benefitů nemají v 11 % případů dotázaní pracující v Praze, v 10 % případů pracující v Čechách a ve 21 % případů dotázaní pracující na Moravě.

„Zajímavé je, že potenciální nájemníci velmi málo poptávají kolárnu – místnost pro uskladnění kol zaměstnanců, u které je k dispozici šatna a sprcha. V zahraničních velkoměstech jde přitom o běžně poptávanou součást vybavení budov a ze zkušeností v ArtGen víme, že i v Praze je kolárna velmi oblíbená,“ doplňuje Michal Dostál.


Další články
Nahoru