dnes
Pátek - obcasny-dest
15°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
11°C
pozítří
Neděle - oblacno
13°C
Zamítavý postoj úředníků k věžákům v Kamýku již nebude přezkoumáván, rozhodla ministryně Dostálová
V místech, kde se ulice Durychova (uprostřed) stáčí do ulice U Kamýku, chce developer postavit dva věžáky zvané Bytový dům Kamýk. Vizualizace (2x): Trigema

Zamítavý postoj úředníků k věžákům v Kamýku již nebude přezkoumáván, rozhodla ministryně Dostálová

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) nevyhověla podnětu společnosti Trigema proti závaznému stanovisku ministerstva, které loni v srpnu oznámilo, že záměr na developerský projekt „Bytový dům Kamýk“ (přezdíván také „Dvě věže“) není v souladu s územním plánem, protože neplní požadavky na stabilizované území. O závěru členky vlády na konci minulého týdne informovala Praha 12 prostřednictvím tiskové zprávy, v pondělí to serveru Pražský patriot potvrdilo ministerstvo. Trigema se nechce vyjadřovat.

bytovy-dum-kamyk-1 „Ministryně pro místní rozvoj po prošetření uplatněného podnětu rozkladovou komisí dospěla k závěru, že ministerstvo postupovalo v daném případě v souladu s právními předpisy a neshledala důvody k provedení přezkumného řízení,“ sdělil Vilém Frček z Odboru komunikace Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

„Ministerstvo definitivně potvrdilo náš názor, že stavba Dvou věží neplní podmínky dané pro stabilizované území, ve kterém je možné pouze dotvoření stávající urbanistické zástavby a není možná rozsáhlá stavební činnost. Stavba proto není ve stabilizovaném území přípustná,“ reagovala na aktuální rozhodnutí ministryně Eva Tylová (Piráti), místostarostka Prahy 12.

Jak bude nyní Trigema postupovat, není jasné, protože se aktuálnímu dění odmítla vyjádřit. „Nebudeme komentovat, jak celou věc Praha 12 v tuto chvíli interpretuje, nebo neinterpretuje,“ uvedl Radek Polák, mluvčí Trigemy.

Od osmnácti k patnácti? Spíš od desíti k pěti

Pro společnost to přitom předloni s projektem u lesa Kamýk nevypadalo zle. Naopak. Pražský magistrát v listopadu 2018 prostřednictvím svého odboru územního rozvoje vydal s projektem modernizace supermarketu, nad kterým by měly vyrůst dvě obytné věže o 18ti a 15ti nadzemních podlažích, souhlas o souladu projektu s územním plánem.

Uvedl, že nelze konstatovat razantní zásah do urbanistického a architektonického charakteru lokality. V odůvodnění stanoviska bylo konstatováno, že „navržený objem zástavby neodporuje zachování, dotvoření ani rehabilitaci stávající urbanistické struktury“. „Záměr nenarušuje pražský horizont,“ vrátil se loni k tehdejšímu rozhodnutí magistrátu jeho mluvčí Vít Hofman.

Magistrátní souhlas byl jedním ze závazných stanovisek, které bylo nutné pro vydání územního rozhodnutí místním stavebním úřadem. Radní Prahy 12 následně proti obsahu závazného magistrátního stanoviska, a především proti samotnému územnímu rozhodnutí stavebního úřadu podali odvolání. Odvolali se i občané jako vlastníci okolních bytů. Od počátku jim i radnici vadila především výška plánovaných obytných věží.

Ministerstvo pro místní rozvoj následně po posouzení tohoto odvolání změnilo napadené závazné stanovisko na negativní. Stanovisko magistrátu bylo shledáno jako věcně nesprávné, neboť magistrát dle výkladu ministerstva „nesprávně posoudil soulad záměru s Územním plánem hl. m. Prahy a s cíli a úkoly územního plánování.“

Podle vyjádření mluvčího magistrátu Hofmana definice stabilizovaného území není měřitelná hodnota, která by měla jednoznačný výklad, přesto si podle něj magistrátní odbor územního rozvoje stojí za svým posouzením stabilizovaného území, tak jak je v závazném stanovisku odůvodněno. Podle Hofmana nicméně magistrátní odbor názor ministerstva respektuje, i když má odlišný názor.

S rozhodnutím ministerstva se však nehodlala smířit Trigema a podala proti němu podnět k provedení přezkumného řízení. Ministryně Dostálová nicméně nyní potvrdila, že Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo správně.

Senátor Václav Láska (s podporou Pirátů), který už dříve přivítal srpnové rozhodnutí ministerstva, si myslí, že takových rozhodnutí by mělo být více. „Dalo by se tím najevo, že podobným způsobem se prostě Praha rozvíjet nebude,“ uvedl.

Obdobné projekty zástavby na sídlištích jsou rozšířeny po celé Praze. Developeři je plánují zpravidla na jedno či dvoupodlažních nákupních střediscích, která vznikla před desítkami let společně s výstavbou sídlišť.

Petice proti zahušťování sídlišť

Celkem 3747 obyvatel Prahy 12 podepsalo loni v prosinci petici Spolku náš Kamýk proti nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů. Tuto petici podpořili i radní dvanácté městské části.

„Petice kromě nesouhlasu s výstavbou takzvaných Dvou věží požaduje i zpracování urbanistického řešení území sídliště Kamýk, která bude řešit budoucnost, vzhled a infrastrukturu celého území koncepčně, jako celku, nejen jeho dílčí části,“ uvedla předsedkyně spolku Hana Lelková.


Podívejte se do mikrosvěta hub

Dnes v 18:18

Ode dneška můžete přijít do tropického a subtropického skleníku Botanické zahrady Na Slupi na výstavu fotografií mikrosvěta hub Fungi on metal.

Do konce září nepoteče voda v těchto ulicích

Včera ve 13:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody do konce měsíce. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 podpořila udělení Řádu Bílého lva válečnému letci

Včera v 11:54

Zastupitelstvo městské části Praha 4 včera podpořilo svým usnesením návrh na udělení Řádu Bílého lva (in memoriam) válečnému letci Royal Air Force Jaroslavu Hofrichterovi, kterému bylo v roce 2008 uděleno čestné občanství Prahy 4. Podnět k vyznamenání Řádem Bílého lva vzešel z městské části Praha...

Vyšehradský voříšek na Letní scéně

Včera v 09:46

Festival Vyšehradský voříšek se koná v sobotu 3. října na Letní scéně Vyšehrad a v přilehlém parku. Akce, která podporuje zodpovědné adopce psů z útulků, přichází právě v době, kdy se do útulků vrací řada pejsků zbrkle adoptovaných během jarní karantény, kdy rodiče chtěli zabavit děti a mít důvod...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Včera v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Sousedské moštování v Suchdole

Včera v 07:14

Moštování přineseného ovoce, buřtíky a dílny pro děti. Spolek Na ovoce zve na moštování.

Další články
Nahoru