dnes
Čtvrtek - polojasno
30°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
27°C
pozítří
Sobota - bourky
23°C
Kampaň proti „šiškám“ znovu rozjela Praha 3. Je to hon na čarodějnice, glosuje exstarostka Hujová
Ilustrační foto: Dezidor / Wikimedia Commons

Kampaň proti „šiškám“ znovu rozjela Praha 3. Je to hon na čarodějnice, glosuje exstarostka Hujová

Od začátku března běží v Praze 3 kampaň s názvem Žižkov není šiškov, jejímž cílem je snížit počet psích exkrementů v ulicích. S obdobnou aktivitou přišlo předchozí vedení radnice, kdy byla starostkou Vladislava Hujová, v té době ještě členka TOP 09. Na současnou aktivitu svých nástupců nahlíží kriticky. „Je to hon na čarodějnice, Praha 3 by se měla zaměřit více na úklid,“ sdělila serveru Pražský patriot.

V třetí městské části jsou registrovány zhruba tři tisíce psů. Jak současný starosta Jiří Ptáček (TOP 09) uvedl v březnovém vydání Radničních novin Prahy 3, „situace s psími bobky na chodnících je neúnosná, podstatnou součástí naší snahy bude i represe za znečišťování veřejného prostoru.“

„Instalujeme do ulic nové stojany se sáčky na psí exkrementy, strážníci přitvrdili s dozorem, s četností a výší pokut,“ sdělil serveru Pražský patriot Ptáček. Strážníci podle něj už několika pejskařům udělili pokuty po dvou tisících korunách. Maximální pokuta za znečištění veřejného prostranství je 10 000 korun.

„Je to především o mentalitě lidí a společnosti, nepředpokládám, že represe, tedy žádost pana starosty Ptáčka směrem k městské policii k větším pokutám za psí exkrementy, bude mít z dlouhodobého hlediska efekt. Řešením by bylo třeba zamyslet se nad jiným druhem sběrných sáčku místo papírových, které jsou k samotnému úkonu sběru komplikované a neskladné pro pejskaře,“ uvedl bývalý starosta a nyní opoziční zastupitel Alexander Bellu (Koalice pro Prahu 3 /ODS).

Podle starosty Ptáčka k postupnému navyšování zásobníků na sáčky a zásobníků s odpadkovými koši na odkládání plných sáčků dochází. Finální počet bude stanoven po vyhodnocení ankety, kdy pejskaři sami navrhovali nová místa se zásobníky. Prověřují se možnosti a potřebnost navržených umístění.

Stojanů ze zásobníky je v Praze 3 podle březnové informace v novinách vydávaných radnicí celkem 115 a stojanů se zásobníkem i odpadkovým koše necelých 180. Náklady na instalaci a doplňování sáčků a na vyprazdňování košů na psí exkrementy v Praze 3 stojí zhruba dva miliony korun ročně, z poplatku za psy má městská část za stejné období příjem o 400 tisíc korun nižší. Na žádost některých pejskařů radnice prověřuje možnost igelitových sáčků. Variantou jsou i různé varianty ze škrobových plastů.

Kdy kampaň Žižkov není šiškov skončí, nebylo podle starosty Ptáčka určeno. „Nemáme stanoveno pevné datum. Budeme to lidem připomínat, dokud se situace v ulicích nezlepší,“ sdělil. Přesné náklady na kampaň nejsou stanoveny, vynaloženo už bylo pár desítek tisíc korun. Radnice kampaň proto exkrementům na ulici propaguje na několika billboardech a osvětlených reklamních vitrínách. „Vše z nabídky last minute,“ sdělil osobní asistent starosty Prahy 3 Šimon Ornest.

Podle exstarosty Bellu má Praha 3 podstatnější problémy, na které by se měla radnice v současné době soustředit. „Bezpečnost, senioři, privatizace a s ní souvislá bytová krize. Investice do billboardů už mi přijde vrchol této kampaně,“ řekl.

Kritická ke kampani je i bývalá starostka Vladislav Hujová (dříve TOP 09). „Kampaň je trochu přehnaná, je to hon na čarodějnice. Samozřejmě i mě štvou exkrementy v ulicích, ale je vidět, že pan starosta neměl nikdy pejska, charakter současné akce odráží jeho laický pohled na věc. Praha 3 má jiné problémy, na které je potřeba zaměřit pozornost. Třeba se málo investuje. Současné vedení radnice není moc úspěšné v získávání peněz z magistrátu na investiční akce, nám se to dařilo podstatně lépe. Přitom jim je vedení magistrátu příznivěji nakloněno, než tomu bylo za nás, vládnou tam totiž stejné strany jako na Praze 3. Možná by bylo lepší více pracovat a méně si dělat vlastní reklamu. Má – li starosta pocit, že exkrementy jsou problém, tak ať posílá úklid,“ sdělila Hujová.

Sběr exkrementů probíhá z chodníků Prahy 3 v rámci pravidelného úklidu pomocí speciálního vysavače. Úklid vychází na zhruba 4,2 milionu korun. Starosta Ptáček v radničním tisku slíbil, že se intenzita úklidu zvýší.

Nutno podotknout, že když Hujová stála v čele radnice, na jaře 2017 se v ulicích objevila obdobná kampaň upozorňující majitele psů, aby po svých domácích mazlíčcích nezapomínali uklízet. Na chodníky byly nastříkány dočasnou barvou obrázky psích exkrementů s výzvou k úklidu. Ulice zdobila hesla „Máte to ve svých rukou!“ nebo „Nebuďte čuňata!“

Starosta Jiří Ptáček si současnou kampaň pochvaluje, je prý daleko komplexnější, než ta před dvěma lety. „Je zjevné, že zaujala a s minimálními náklady se podařilo téma otevřít,“ sdělil. Jestli zůstane jen u otevřeného tématu, které se podobně jako před dvěma lety postupně zase samo zavře, nebo zda skutečně dojde k viditelnému úbytku exkrementů z chodníků v Praze 3, se teprve ukáže. 


Radnice Prahy 1 mění úřední hodiny

Dnes ve 12:59

Od 1. září stanovila radnice první městské části úřední hodiny úřadu na pondělí od 8 do 18 hodin a středu od 8 do 18 hodin.

Tragická nehoda na Pražském okruhu

11. srpna 2020 v 15:17

Dva mladí muži dnes zemřeli dopoledne při dopravní nehodě na Pražském okruhu. K tragédii došlo kolem půl jedenácté na 60. kilometru ve směru na Běchovice. Nákladní auto se srazilo s dodávkou, ve které zůstali muži zaklíněni. Pražský okruh byl u Běchovic neprůjezdný, policie dopravu...

Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

10. srpna 2020 v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Další články
Nahoru