Dnes Středa - zatazeno 29°C
Zítra Čtvrtek - jasno 31°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kampaň proti „šiškám“ znovu rozjela Praha 3. Je to hon na čarodějnice, glosuje exstarostka Hujová
Ilustrační foto: Dezidor / Wikimedia Commons

Kampaň proti „šiškám“ znovu rozjela Praha 3. Je to hon na čarodějnice, glosuje exstarostka Hujová

Od začátku března běží v Praze 3 kampaň s názvem Žižkov není šiškov, jejímž cílem je snížit počet psích exkrementů v ulicích. S obdobnou aktivitou přišlo předchozí vedení radnice, kdy byla starostkou Vladislava Hujová, v té době ještě členka TOP 09. Na současnou aktivitu svých nástupců nahlíží kriticky. „Je to hon na čarodějnice, Praha 3 by se měla zaměřit více na úklid,“ sdělila serveru Pražský patriot.

V třetí městské části jsou registrovány zhruba tři tisíce psů. Jak současný starosta Jiří Ptáček (TOP 09) uvedl v březnovém vydání Radničních novin Prahy 3, „situace s psími bobky na chodnících je neúnosná, podstatnou součástí naší snahy bude i represe za znečišťování veřejného prostoru.“

„Instalujeme do ulic nové stojany se sáčky na psí exkrementy, strážníci přitvrdili s dozorem, s četností a výší pokut,“ sdělil serveru Pražský patriot Ptáček. Strážníci podle něj už několika pejskařům udělili pokuty po dvou tisících korunách. Maximální pokuta za znečištění veřejného prostranství je 10 000 korun.

„Je to především o mentalitě lidí a společnosti, nepředpokládám, že represe, tedy žádost pana starosty Ptáčka směrem k městské policii k větším pokutám za psí exkrementy, bude mít z dlouhodobého hlediska efekt. Řešením by bylo třeba zamyslet se nad jiným druhem sběrných sáčku místo papírových, které jsou k samotnému úkonu sběru komplikované a neskladné pro pejskaře,“ uvedl bývalý starosta a nyní opoziční zastupitel Alexander Bellu (Koalice pro Prahu 3 /ODS).

Podle starosty Ptáčka k postupnému navyšování zásobníků na sáčky a zásobníků s odpadkovými koši na odkládání plných sáčků dochází. Finální počet bude stanoven po vyhodnocení ankety, kdy pejskaři sami navrhovali nová místa se zásobníky. Prověřují se možnosti a potřebnost navržených umístění.

Stojanů ze zásobníky je v Praze 3 podle březnové informace v novinách vydávaných radnicí celkem 115 a stojanů se zásobníkem i odpadkovým koše necelých 180. Náklady na instalaci a doplňování sáčků a na vyprazdňování košů na psí exkrementy v Praze 3 stojí zhruba dva miliony korun ročně, z poplatku za psy má městská část za stejné období příjem o 400 tisíc korun nižší. Na žádost některých pejskařů radnice prověřuje možnost igelitových sáčků. Variantou jsou i různé varianty ze škrobových plastů.

Kdy kampaň Žižkov není šiškov skončí, nebylo podle starosty Ptáčka určeno. „Nemáme stanoveno pevné datum. Budeme to lidem připomínat, dokud se situace v ulicích nezlepší,“ sdělil. Přesné náklady na kampaň nejsou stanoveny, vynaloženo už bylo pár desítek tisíc korun. Radnice kampaň proto exkrementům na ulici propaguje na několika billboardech a osvětlených reklamních vitrínách. „Vše z nabídky last minute,“ sdělil osobní asistent starosty Prahy 3 Šimon Ornest.

Podle exstarosty Bellu má Praha 3 podstatnější problémy, na které by se měla radnice v současné době soustředit. „Bezpečnost, senioři, privatizace a s ní souvislá bytová krize. Investice do billboardů už mi přijde vrchol této kampaně,“ řekl.

Kritická ke kampani je i bývalá starostka Vladislav Hujová (dříve TOP 09). „Kampaň je trochu přehnaná, je to hon na čarodějnice. Samozřejmě i mě štvou exkrementy v ulicích, ale je vidět, že pan starosta neměl nikdy pejska, charakter současné akce odráží jeho laický pohled na věc. Praha 3 má jiné problémy, na které je potřeba zaměřit pozornost. Třeba se málo investuje. Současné vedení radnice není moc úspěšné v získávání peněz z magistrátu na investiční akce, nám se to dařilo podstatně lépe. Přitom jim je vedení magistrátu příznivěji nakloněno, než tomu bylo za nás, vládnou tam totiž stejné strany jako na Praze 3. Možná by bylo lepší více pracovat a méně si dělat vlastní reklamu. Má – li starosta pocit, že exkrementy jsou problém, tak ať posílá úklid,“ sdělila Hujová.

Sběr exkrementů probíhá z chodníků Prahy 3 v rámci pravidelného úklidu pomocí speciálního vysavače. Úklid vychází na zhruba 4,2 milionu korun. Starosta Ptáček v radničním tisku slíbil, že se intenzita úklidu zvýší.

Nutno podotknout, že když Hujová stála v čele radnice, na jaře 2017 se v ulicích objevila obdobná kampaň upozorňující majitele psů, aby po svých domácích mazlíčcích nezapomínali uklízet. Na chodníky byly nastříkány dočasnou barvou obrázky psích exkrementů s výzvou k úklidu. Ulice zdobila hesla „Máte to ve svých rukou!“ nebo „Nebuďte čuňata!“

Starosta Jiří Ptáček si současnou kampaň pochvaluje, je prý daleko komplexnější, než ta před dvěma lety. „Je zjevné, že zaujala a s minimálními náklady se podařilo téma otevřít,“ sdělil. Jestli zůstane jen u otevřeného tématu, které se podobně jako před dvěma lety postupně zase samo zavře, nebo zda skutečně dojde k viditelnému úbytku exkrementů z chodníků v Praze 3, se teprve ukáže. 


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

14. června 2021 v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Další články
Nahoru