dnes
Úterý - zatazeno
18°C
zítra
Středa - polojasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
Kampaň proti „šiškám“ znovu rozjela Praha 3. Je to hon na čarodějnice, glosuje exstarostka Hujová
Ilustrační foto: Dezidor / Wikimedia Commons

Kampaň proti „šiškám“ znovu rozjela Praha 3. Je to hon na čarodějnice, glosuje exstarostka Hujová

Od začátku března běží v Praze 3 kampaň s názvem Žižkov není šiškov, jejímž cílem je snížit počet psích exkrementů v ulicích. S obdobnou aktivitou přišlo předchozí vedení radnice, kdy byla starostkou Vladislava Hujová, v té době ještě členka TOP 09. Na současnou aktivitu svých nástupců nahlíží kriticky. „Je to hon na čarodějnice, Praha 3 by se měla zaměřit více na úklid,“ sdělila serveru Pražský patriot.

V třetí městské části jsou registrovány zhruba tři tisíce psů. Jak současný starosta Jiří Ptáček (TOP 09) uvedl v březnovém vydání Radničních novin Prahy 3, „situace s psími bobky na chodnících je neúnosná, podstatnou součástí naší snahy bude i represe za znečišťování veřejného prostoru.“

„Instalujeme do ulic nové stojany se sáčky na psí exkrementy, strážníci přitvrdili s dozorem, s četností a výší pokut,“ sdělil serveru Pražský patriot Ptáček. Strážníci podle něj už několika pejskařům udělili pokuty po dvou tisících korunách. Maximální pokuta za znečištění veřejného prostranství je 10 000 korun.

„Je to především o mentalitě lidí a společnosti, nepředpokládám, že represe, tedy žádost pana starosty Ptáčka směrem k městské policii k větším pokutám za psí exkrementy, bude mít z dlouhodobého hlediska efekt. Řešením by bylo třeba zamyslet se nad jiným druhem sběrných sáčku místo papírových, které jsou k samotnému úkonu sběru komplikované a neskladné pro pejskaře,“ uvedl bývalý starosta a nyní opoziční zastupitel Alexander Bellu (Koalice pro Prahu 3 /ODS).

Podle starosty Ptáčka k postupnému navyšování zásobníků na sáčky a zásobníků s odpadkovými koši na odkládání plných sáčků dochází. Finální počet bude stanoven po vyhodnocení ankety, kdy pejskaři sami navrhovali nová místa se zásobníky. Prověřují se možnosti a potřebnost navržených umístění.

Stojanů ze zásobníky je v Praze 3 podle březnové informace v novinách vydávaných radnicí celkem 115 a stojanů se zásobníkem i odpadkovým koše necelých 180. Náklady na instalaci a doplňování sáčků a na vyprazdňování košů na psí exkrementy v Praze 3 stojí zhruba dva miliony korun ročně, z poplatku za psy má městská část za stejné období příjem o 400 tisíc korun nižší. Na žádost některých pejskařů radnice prověřuje možnost igelitových sáčků. Variantou jsou i různé varianty ze škrobových plastů.

Kdy kampaň Žižkov není šiškov skončí, nebylo podle starosty Ptáčka určeno. „Nemáme stanoveno pevné datum. Budeme to lidem připomínat, dokud se situace v ulicích nezlepší,“ sdělil. Přesné náklady na kampaň nejsou stanoveny, vynaloženo už bylo pár desítek tisíc korun. Radnice kampaň proto exkrementům na ulici propaguje na několika billboardech a osvětlených reklamních vitrínách. „Vše z nabídky last minute,“ sdělil osobní asistent starosty Prahy 3 Šimon Ornest.

Podle exstarosty Bellu má Praha 3 podstatnější problémy, na které by se měla radnice v současné době soustředit. „Bezpečnost, senioři, privatizace a s ní souvislá bytová krize. Investice do billboardů už mi přijde vrchol této kampaně,“ řekl.

Kritická ke kampani je i bývalá starostka Vladislav Hujová (dříve TOP 09). „Kampaň je trochu přehnaná, je to hon na čarodějnice. Samozřejmě i mě štvou exkrementy v ulicích, ale je vidět, že pan starosta neměl nikdy pejska, charakter současné akce odráží jeho laický pohled na věc. Praha 3 má jiné problémy, na které je potřeba zaměřit pozornost. Třeba se málo investuje. Současné vedení radnice není moc úspěšné v získávání peněz z magistrátu na investiční akce, nám se to dařilo podstatně lépe. Přitom jim je vedení magistrátu příznivěji nakloněno, než tomu bylo za nás, vládnou tam totiž stejné strany jako na Praze 3. Možná by bylo lepší více pracovat a méně si dělat vlastní reklamu. Má – li starosta pocit, že exkrementy jsou problém, tak ať posílá úklid,“ sdělila Hujová.

Sběr exkrementů probíhá z chodníků Prahy 3 v rámci pravidelného úklidu pomocí speciálního vysavače. Úklid vychází na zhruba 4,2 milionu korun. Starosta Ptáček v radničním tisku slíbil, že se intenzita úklidu zvýší.

Nutno podotknout, že když Hujová stála v čele radnice, na jaře 2017 se v ulicích objevila obdobná kampaň upozorňující majitele psů, aby po svých domácích mazlíčcích nezapomínali uklízet. Na chodníky byly nastříkány dočasnou barvou obrázky psích exkrementů s výzvou k úklidu. Ulice zdobila hesla „Máte to ve svých rukou!“ nebo „Nebuďte čuňata!“

Starosta Jiří Ptáček si současnou kampaň pochvaluje, je prý daleko komplexnější, než ta před dvěma lety. „Je zjevné, že zaujala a s minimálními náklady se podařilo téma otevřít,“ sdělil. Jestli zůstane jen u otevřeného tématu, které se podobně jako před dvěma lety postupně zase samo zavře, nebo zda skutečně dojde k viditelnému úbytku exkrementů z chodníků v Praze 3, se teprve ukáže. 


Praha přijímá žádosti o slevu na nájemném

Včera v 11:28

Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“ v programu Covid – Nájemné. 

Daň z nemovitosti zůstává v Praze 2 stejná

Včera v 10:42

Ke konci tohoto měsíce je splatná roční daň z nemovitosti. Pro mnohé Pražany jde o další finanční zásah do už tak zatíženého rodinného rozpočtu. Obyvatelé dvojky, kteří vlastní dům nebo byt, jako jedni z mála za ni zaplatí stejně jako v předešlých letech. Vloni o tom rozhodli radní...

V bytě na Jarově zemřel kojenec

24. května 2020 v 16:38

Kriminalisté prošetřují tragický případ, ke kterému došlo dnes v ranních hodinách v Praze 3. V bytů domu v ulici Pod Lipami na Jarově zemřel kojenec.

Další články
Nahoru