Dnes Pondělí - oblacno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Kampaň I tobě koluje v žilách naše krev chce podpořit dárcovství krve
Darování krve. Foto: Jan Puci

Kampaň I tobě koluje v žilách naše krev chce podpořit dárcovství krve

Dárcovství krve chce podpořit nová kampaň s názvem I tobě koluje v žilách naše krev, kterou společně připravili Policie ČR, pražští hasiči a záchranáři. Cílem projektu je zvýšit počet pravidelných dárců krve v Praze, a tím pomoci transfuzním stanicím v metropoli. Novinářům to dnes sdělili zástupci složek integrovaného záchranného systému (IZS). Pravidelných dárců krve je nyní v Česku zhruba čtvrt milionu. Podle odhadu Společnosti pro transfuzní lékařství (STL) je ale potřeba asi 50 000 nových dárců, řekl předseda STL a primář Oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze Miloš Bohoněk.

„Projekt spočívá v takzvané výzvě čili v challenge mezi složkami IZS a veřejností. Na webu jsou dvě virtuální nádoby s krví, kdy jedna patří IZS a druhá veřejnosti. Každý týden budou pražské nemocnice, které jsou do projektu zapojeny, posílat počty dárců a nádoby se tak budou plnit krví. Zájemci tak uvidí, zda více darují krev, a tedy vyhrávají členové IZS, nebo veřejnost," popsala projekt mluvčí Policie Violeta Siřišťová. Podle informací na webu bude výzva trvat čtyři měsíce a poté bude vyhodnocena.

V Česku je podle Bohoňka 69 zařízení transfuzní služby, kde se odebírá krev. Ročně se provede asi 400 000 bezpříspěvkových odběrů krve, přičemž počty odběrů podle Bohoňka jsou dlouhodobě podobné. Věk pravidelných dárců se ale zvyšuje, nyní jsou v Česku nejčastějšími dárci krve lidé ve věku mezi 40 a 60 lety. Podle předsedy STL je tak potřeba oslovit nové mladé dárce.

Ženy mohou krev darovat jednou za čtyři měsíce, muži po třech měsících od odběru. Dárci krve přitom nemohou být lidé, kteří se potýkají například s cukrovkou, onemocněním srdce či ledvin, rakovinou, roztroušenou sklerózou, epilepsií nebo astmatem.

V některých případech je třeba darování krve po určitou dobu vynechat. Dva týdny tak nejsou možné odběry po prodělaném nachlazení, půl roku po tetování nebo měsíc po přisátí klíštěte. Nejméně měsíc nesmí darovat krev lidé, kteří cestovali mimo Evropu nebo do evropských zemí, kde se vyskytuje západonilská horečka.

V Praze je pět transfuzních stanic. Krev lze darovat ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), v ÚVN, ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a v Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Největší transfuzní stanicí v Praze je FNKV.

S nedostatkem dárců krve se potýkají mnohé české nemocnice. Vliv mají dovolené, klíšťata, ale i větší potřeba krve kvůli úrazům a nehodám, které jsou v létě častější než v jiných ročních obdobích.

Ve VFN nyní potřebují zvláště krev skupiny A+, B- a 0-, vyplývá z informací na webu. ÚVN potřebuje nejvíce krev skupiny B- a FNKV oba Rh faktory skupin B a 0. V ÚHKT potřebují krev všech skupin s výjimkou krevní skupiny AB. FTN konkrétní potřebné skupiny na webu neuvádí.


Autor: ČTK

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Dnes v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Dnes v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Dnes v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Dnes v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Dnes v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

Včera v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Další články
Nahoru