Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kampaň I tobě koluje v žilách naše krev chce podpořit dárcovství krve
Darování krve. Foto: Jan Puci

Kampaň I tobě koluje v žilách naše krev chce podpořit dárcovství krve

Dárcovství krve chce podpořit nová kampaň s názvem I tobě koluje v žilách naše krev, kterou společně připravili Policie ČR, pražští hasiči a záchranáři. Cílem projektu je zvýšit počet pravidelných dárců krve v Praze, a tím pomoci transfuzním stanicím v metropoli. Novinářům to dnes sdělili zástupci složek integrovaného záchranného systému (IZS). Pravidelných dárců krve je nyní v Česku zhruba čtvrt milionu. Podle odhadu Společnosti pro transfuzní lékařství (STL) je ale potřeba asi 50 000 nových dárců, řekl předseda STL a primář Oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze Miloš Bohoněk.

„Projekt spočívá v takzvané výzvě čili v challenge mezi složkami IZS a veřejností. Na webu jsou dvě virtuální nádoby s krví, kdy jedna patří IZS a druhá veřejnosti. Každý týden budou pražské nemocnice, které jsou do projektu zapojeny, posílat počty dárců a nádoby se tak budou plnit krví. Zájemci tak uvidí, zda více darují krev, a tedy vyhrávají členové IZS, nebo veřejnost," popsala projekt mluvčí Policie Violeta Siřišťová. Podle informací na webu bude výzva trvat čtyři měsíce a poté bude vyhodnocena.

V Česku je podle Bohoňka 69 zařízení transfuzní služby, kde se odebírá krev. Ročně se provede asi 400 000 bezpříspěvkových odběrů krve, přičemž počty odběrů podle Bohoňka jsou dlouhodobě podobné. Věk pravidelných dárců se ale zvyšuje, nyní jsou v Česku nejčastějšími dárci krve lidé ve věku mezi 40 a 60 lety. Podle předsedy STL je tak potřeba oslovit nové mladé dárce.

Ženy mohou krev darovat jednou za čtyři měsíce, muži po třech měsících od odběru. Dárci krve přitom nemohou být lidé, kteří se potýkají například s cukrovkou, onemocněním srdce či ledvin, rakovinou, roztroušenou sklerózou, epilepsií nebo astmatem.

V některých případech je třeba darování krve po určitou dobu vynechat. Dva týdny tak nejsou možné odběry po prodělaném nachlazení, půl roku po tetování nebo měsíc po přisátí klíštěte. Nejméně měsíc nesmí darovat krev lidé, kteří cestovali mimo Evropu nebo do evropských zemí, kde se vyskytuje západonilská horečka.

V Praze je pět transfuzních stanic. Krev lze darovat ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), v ÚVN, ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a v Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Největší transfuzní stanicí v Praze je FNKV.

S nedostatkem dárců krve se potýkají mnohé české nemocnice. Vliv mají dovolené, klíšťata, ale i větší potřeba krve kvůli úrazům a nehodám, které jsou v létě častější než v jiných ročních obdobích.

Ve VFN nyní potřebují zvláště krev skupiny A+, B- a 0-, vyplývá z informací na webu. ÚVN potřebuje nejvíce krev skupiny B- a FNKV oba Rh faktory skupin B a 0. V ÚHKT potřebují krev všech skupin s výjimkou krevní skupiny AB. FTN konkrétní potřebné skupiny na webu neuvádí.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru