dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Povodně 2013

Kamion přiveze 40 000 litrů desinfekčního prostředku

Ministerstvo zdravotnictví se dohodlo s dodavatelem desinfekčních přípravků do ČR firmou BATIST Medical na zajištění mimořádného dovozu humanitární pomoci pro oblasti zasažené povodněmi. Společnost na vlastní náklady do České republiky zítra a na začátku příštího týdne zaveze 40 000 litrů desinfekčního prostředku za zhruba 4 miliony korun.

Tyto prostředky budou distribuovány prostřednictvím skladů Českého červeného kříže v Praze, Děčíně a v Českých Budějovicích. Odsud se dostanou přímo do poškozených obcí.  Právě desinfekční prostředky by mohly být v  těchto dnech nedostatkové, používají se jak pro osobní hygienu, tak i pro omývání veškerých vodou zasažených předmětů, nábytku i stěny obydlí , pro praní oděvů a prádla apod. „Při odstraňování škod, které voda napáchala, je taková pomoc opravdu užitečná. Desinfekční prostředky jsou v boji s infekcemi nejúčinnější zbraní. Využití dezinfekce je v těchto dnech skutečně široké a její případný nedostatek by mohl být z epidemiologického hlediska vážným rizikem" říká ministr zdravotnictví Leoš Heger.  Ministr připomněl, že záplavová voda je vysoce kontaminovaná obsahem čističek odpadních vod, žump, uhynulými zvířaty apod. Hrozí tedy úplavice, žloutenka typu A, leptospiróza či tularémie i další infekční choroby. Původci některých infekcí mohou do organismu člověka vniknout i poškozenou kůží (např. oděrkami a záděrami). Je proto vhodné minimalizovat styk s kontaminovanou vodou, při práci používat vždy holínky a gumové rukavice a po skončení prací si vždy řádně umýt a vydezinfikovat ruce.

První kamion dorazí již zítra 8. 6. 2013 v 10:00 do Českého červeného kříže (Beranových 667 – hala č. 6, Praha 9).


Praha si připomíná smutné výročí: na město se valila povodňová vlna, Karlův most nevydržel

2. září 2013 v 09:16

Jedna z největších povodní postihla Prahu na začátku září roku 1890. Silně pršelo od prvního zářijového dne a lijáky trvaly v kuse čtyři dny. Voda se vylila z břehů a zaplavila zhruba třetinu Prahy. Naplaveniny vážně poškodily symbol města – Karlův most.

Další články
Nahoru