Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Kameny zmizelých přibyly na několika místech Prahy 2
Instalace kamenů v ulici U Kanálky. Foto: puc

Kameny zmizelých přibyly na několika místech Prahy 2

Položením nových třinácti Stolpersteinů – Kamenů zmizelých si dnes Praha 2 připomněla oběti holocaustu a nacistického režimu, které musely ze dne na den opustit během války své domovy a už se do nich nevrátily.

Kameny nově přibyly na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží, dále v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány již tradičně do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá taková kostka je tak připomínkou konkrétního pohnutého lidského osudu.

kameny-zmizelych-p2

V ulici U Kanálky je pět Kamenů zmizelých. Foto: P2

„Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení tady na Dvojce rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů. Částkou 20 tisíc korun jsme letos podpořili umístění kamenů v ulici U Kanálky a další částku 25 tisíc korun jsme věnovali na roční péči a údržbu Stolpersteinů v Praze 2,“ uvedla při dnešním umístnění kamenů před dům ve vinohradské ulici U Kanálky starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Umístění se s ní zúčastnili i místostarosta Jaroslav Šolc a radní Michal Zuna. „„Je důležité připomínat příběhy a osudy lidí, kteří byli spojeni s druhou světovou válkou a nečekaně museli ze dne na den opustit své domovy. A když jsou tito jsou přímo spojeni s druhou městkou částí, je samozřejmé, že na ně chceme upozornit,“ sdělil Zuna.

Autor projektu, kolínský umělec Gunter Demnig, přišel poprvé s myšlenkou v roce 1993. K položení úplně prvního Stolpersteinu došlo v roce 1996 v Kreuzbergu v Berlíně. Záhy se projekt rozletěl do celého světa.

Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008.

V roce 2018 byl projekt po dvouleté nečinnosti oživen předsedou Židovské obce v Praze Františkem Bányaiem skrze Veřejně prospěšný spolek na podporu osob dotčených holocaustem.

Spolek také posuzuje jednotlivé žádosti pozůstalých o zbudování a položení kamenů nových. Celý proces podání žádosti, doložení dokumentů a ruční výroba kamene sochařem trvá až po umístění kamene do chodníku přes rok. V Praze je v současnosti 400 Kamenů zmizelých a další stovky jsou rozesety po celé České republice.

Bližší informace o projektu přináší i Encyklopedie Prahy 2.


Autoři: TZ, puc

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru