Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kameny zmizelých přibyly na několika místech Prahy 2
Instalace kamenů v ulici U Kanálky. Foto: puc

Kameny zmizelých přibyly na několika místech Prahy 2

Položením nových třinácti Stolpersteinů – Kamenů zmizelých si dnes Praha 2 připomněla oběti holocaustu a nacistického režimu, které musely ze dne na den opustit během války své domovy a už se do nich nevrátily.

Kameny nově přibyly na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží, dále v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány již tradičně do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá taková kostka je tak připomínkou konkrétního pohnutého lidského osudu.

kameny-zmizelych-p2

V ulici U Kanálky je pět Kamenů zmizelých. Foto: P2

„Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení tady na Dvojce rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů. Částkou 20 tisíc korun jsme letos podpořili umístění kamenů v ulici U Kanálky a další částku 25 tisíc korun jsme věnovali na roční péči a údržbu Stolpersteinů v Praze 2,“ uvedla při dnešním umístnění kamenů před dům ve vinohradské ulici U Kanálky starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Umístění se s ní zúčastnili i místostarosta Jaroslav Šolc a radní Michal Zuna. „„Je důležité připomínat příběhy a osudy lidí, kteří byli spojeni s druhou světovou válkou a nečekaně museli ze dne na den opustit své domovy. A když jsou tito jsou přímo spojeni s druhou městkou částí, je samozřejmé, že na ně chceme upozornit,“ sdělil Zuna.

Autor projektu, kolínský umělec Gunter Demnig, přišel poprvé s myšlenkou v roce 1993. K položení úplně prvního Stolpersteinu došlo v roce 1996 v Kreuzbergu v Berlíně. Záhy se projekt rozletěl do celého světa.

Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008.

V roce 2018 byl projekt po dvouleté nečinnosti oživen předsedou Židovské obce v Praze Františkem Bányaiem skrze Veřejně prospěšný spolek na podporu osob dotčených holocaustem.

Spolek také posuzuje jednotlivé žádosti pozůstalých o zbudování a položení kamenů nových. Celý proces podání žádosti, doložení dokumentů a ruční výroba kamene sochařem trvá až po umístění kamene do chodníku přes rok. V Praze je v současnosti 400 Kamenů zmizelých a další stovky jsou rozesety po celé České republice.

Bližší informace o projektu přináší i Encyklopedie Prahy 2.


Autoři: TZ, puc

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru