
Kameny zmizelých přibyly na několika místech Prahy 2
26. října 2021 16:57
Kameny nově přibyly na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží, dále v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky.
Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány již tradičně do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá taková kostka je tak připomínkou konkrétního pohnutého lidského osudu.

V ulici U Kanálky je pět Kamenů zmizelých. Foto: P2
„Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení tady na Dvojce rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů. Částkou 20 tisíc korun jsme letos podpořili umístění kamenů v ulici U Kanálky a další částku 25 tisíc korun jsme věnovali na roční péči a údržbu Stolpersteinů v Praze 2,“ uvedla při dnešním umístnění kamenů před dům ve vinohradské ulici U Kanálky starostka Prahy 2 Jana Černochová.
Umístění se s ní zúčastnili i místostarosta Jaroslav Šolc a radní Michal Zuna. „„Je důležité připomínat příběhy a osudy lidí, kteří byli spojeni s druhou světovou válkou a nečekaně museli ze dne na den opustit své domovy. A když jsou tito jsou přímo spojeni s druhou městkou částí, je samozřejmé, že na ně chceme upozornit,“ sdělil Zuna.
Autor projektu, kolínský umělec Gunter Demnig, přišel poprvé s myšlenkou v roce 1993. K položení úplně prvního Stolpersteinu došlo v roce 1996 v Kreuzbergu v Berlíně. Záhy se projekt rozletěl do celého světa.
Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008.
V roce 2018 byl projekt po dvouleté nečinnosti oživen předsedou Židovské obce v Praze Františkem Bányaiem skrze Veřejně prospěšný spolek na podporu osob dotčených holocaustem.
Spolek také posuzuje jednotlivé žádosti pozůstalých o zbudování a položení kamenů nových. Celý proces podání žádosti, doložení dokumentů a ruční výroba kamene sochařem trvá až po umístění kamene do chodníku přes rok. V Praze je v současnosti 400 Kamenů zmizelých a další stovky jsou rozesety po celé České republice.
Bližší informace o projektu přináší i Encyklopedie Prahy 2.