Dnes Pondělí - zatazeno 10°C
Zítra Úterý - bourky 14°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kameny zmizelých přibyly na několika místech Prahy 2
Instalace kamenů v ulici U Kanálky. Foto: puc

Kameny zmizelých přibyly na několika místech Prahy 2

Položením nových třinácti Stolpersteinů – Kamenů zmizelých si dnes Praha 2 připomněla oběti holocaustu a nacistického režimu, které musely ze dne na den opustit během války své domovy a už se do nich nevrátily.

Kameny nově přibyly na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží, dále v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány již tradičně do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá taková kostka je tak připomínkou konkrétního pohnutého lidského osudu.

kameny-zmizelych-p2

V ulici U Kanálky je pět Kamenů zmizelých. Foto: P2

„Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení tady na Dvojce rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů. Částkou 20 tisíc korun jsme letos podpořili umístění kamenů v ulici U Kanálky a další částku 25 tisíc korun jsme věnovali na roční péči a údržbu Stolpersteinů v Praze 2,“ uvedla při dnešním umístnění kamenů před dům ve vinohradské ulici U Kanálky starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Umístění se s ní zúčastnili i místostarosta Jaroslav Šolc a radní Michal Zuna. „„Je důležité připomínat příběhy a osudy lidí, kteří byli spojeni s druhou světovou válkou a nečekaně museli ze dne na den opustit své domovy. A když jsou tito jsou přímo spojeni s druhou městkou částí, je samozřejmé, že na ně chceme upozornit,“ sdělil Zuna.

Autor projektu, kolínský umělec Gunter Demnig, přišel poprvé s myšlenkou v roce 1993. K položení úplně prvního Stolpersteinu došlo v roce 1996 v Kreuzbergu v Berlíně. Záhy se projekt rozletěl do celého světa.

Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008.

V roce 2018 byl projekt po dvouleté nečinnosti oživen předsedou Židovské obce v Praze Františkem Bányaiem skrze Veřejně prospěšný spolek na podporu osob dotčených holocaustem.

Spolek také posuzuje jednotlivé žádosti pozůstalých o zbudování a položení kamenů nových. Celý proces podání žádosti, doložení dokumentů a ruční výroba kamene sochařem trvá až po umístění kamene do chodníku přes rok. V Praze je v současnosti 400 Kamenů zmizelých a další stovky jsou rozesety po celé České republice.

Bližší informace o projektu přináší i Encyklopedie Prahy 2.


Autoři: TZ, puc

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru