
Kámen zmizelých přibyl v dlažbě u stanice metra Florenc
8. září 2019 11:23

Foto: Facebook Židovská obec v Praze
Kámen nechali do chodníku umístit jeho synové Zdeněk a Miroslav Prokešovi. Nároží nedaleko stanice metra C a B Florenc bylo vybráno, neboť to byla poslední adresa rodiny Porgesů před deportací do Terezína. Na nároží jsou ještě další dva stolpersteiny věnované památce Prokešových prarodičů.
Kameny připomínají oběti holokaustu. V Praze je jich 320 a další přibudou. Jen letos a příští rok to budou v Praze desítky kamenů.
Kameny zmizelých, nebo – li stolpersteine, mají připomínat oběti nacistického režimu. Jsou pokládány do dlažby před dům, z něhož byl dotyčný člověk deportován do koncentračního tábora a tam zavražděn. Tento projekt je realizován v mnoha městech Česka i po celé Evropě. První kámen byl položen v Kolíně nad Rýnem před sedmadvaceti lety. Projekt založil mnichovský umělec Gunter Demnig.
Myšlenka zrealizovat projekt Stolpersteine i v Česku vznikla v prostředí české židovské mládeže před více než deseti lety, inspirována dojmem z kamenů položených v Německu. Prvních deset kamenů bylo umístěno na pražském Josefově.
Na mosazné desce umístěné na jedné z hran dlažební kostky je jméno osoby, která byla deportována do koncentračního tábora. Je zde také uvedeno datum narození, deportace a případně i akademický titul dotyčné či dotyčného. A také, pokud je to známo, rok i místo úmrtí.

Stolpersteiny jsou umísťovány do chodníků v jakýchsi „trsech“ po vyvražděných rodinách tak, aby jejich členové byli aspoň tímto způsobem pohromadě – v Praze tak není výjimkou najít místa se třemi nebo čtyřmi kameny před jedním domem.
Náklad na výrobu jednoho Stolpersteinu jsou 120 eur, tedy přes tři tisíce korun. Projekt je neziskový a podporují ho soukromí dárci a také některé židovské organizace.
Kormě Prahy je velký počet kamenů také v Brně a Olomouci. Celkově se jejich počet kamenů ve více než třiceti lokalitách po celé republice blíží tisícovce.