dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Pražský život

Kam zamíří vánoční stromy? Ty z domácností se dál zpracují, smrk z náměstí sní zvířata v zoo

Zítra končí na Staroměstském a Václavském náměstí největší vánoční trhy v České republice. V pátek odvezou pořadatelé smrk zvířatům do pražské zoologické zahrady a zmizí všechny prodejní stánky.

Trhy na Staroměstském náměstí končí

V úterý 6. ledna si mohou přijít naposledy návštěvníci poslechnout také program na pódiu Staroměstského náměstí. V 15 hodin zazní staropražské písničky v podání kapely Třehusk. Poslední program letošních trhů bude patřit dětem. Od 16.30 hodin vyvrcholí Tříkrálové oslavy hodinovým vystoupením kouzelníka Zlomtužky.

Dvacetimetrový smrk z obce Nespeky na Benešovsku, získaný od soukromého majitele, tradičně využijí chovatelé v pražské zoo jako pokrm pro zvířata. Dekoratéři odzdobí strom během středy a ve stejný den ho organizátoři odvezou do Troje.

„Dominantu loňského adventu odstrojíme a ještě na místě odřežeme větve, které chutnají zvířatům. V kontejneru pak ve stejný den všechny části stromu odvezeme do zoo. Kmen najde jako každý rok využití v podolském volnočasovém areálu Žluté lázně v Praze 4,“ uvedl Petr Hozák, produkční ředitel společnosti Taiko, která trhy v centru organizuje.

Loni si v zoo pochutnali na vánočním smrku ze Staroměstském náměstí sloni, bizoni, zubři a wapiti, kteří jsou severoamerickou obdobou našeho jelena lesního.

Odstrojené vánoční stromky z domácností Pražanů by měly být odkládány u popelnic či kontejnerů se směsným odpadem. Vzhledem k tomu, že na stromcích mnohdy zůstávají háčky či hliníkové pásky, do loňského roku platila praxe, že byly odváženy do spalovny. Letos však míří ke společnostem, které je dále zpracovávají, například na palivo. O tématu jsme podrobněji informovali zde.


Další články
Nahoru