dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Kam v hlavním městě na první rande?
Na první rande do zoo? Proč ne. Foto: Libuše Konopová

Kam v hlavním městě na první rande?

Praha je vyhledávaným dostaveníčkem milenců z celého světa – a právem! Vedle kouzelných zákoutí starobylého centra se spoustou kaváren a vinárniček skýtá díky své členitosti mnoho dalších možností! Mnoho singles právě na čtvrteční svátek svatého Valentýna plánuje první schůzku. Kam vyrazit?

ZOO

Pražané zvířata milují a již z tohoto důvodu patří ZOO k nejnavštěvovanějším místům. Hodí se i na první rande! Dokonce je přímo ideální. Proč?

Plus: zvířata probouzejí pozitivní emoce. Rozmanitost dojmů inspiruje témata rozhovoru, často humorným způsobem, což je vítáno! Pro zpestření doporučuji hodnotit kolemjdoucí, říkat, které zvíře nám připomínají. Skvělá zábava – a nejen to. Každé zvíře je spojováno s určitými vlastnostmi a ztotožnění se s určitým zvířetem o nás vždy něco vypovídá! (Viz nejlepší přítel člověka – pes: jak známo, obvykle jsou si on a jeho majitel něčím podobní) No a kdyby nic jiného, udělali jsme si příjemnou procházku.

Minus: přiznám se, že mne zde žádný nenapadá, protože v pražské ZOO najdeme vše – včetně různých kulinářských specialit a koutečků pro intimní vyznání.

Kavárna

Představuje nejběžnější variantu první schůzky. Praha jich nabízí bezpočet, od nejluxusnějších po takzvaně lidové. Po revoluci zde dle zahraničního vzoru vzniklo i mnoho krásných zahrádek. Těší se velké oblibě a za slunných dnů bývají vždycky plné. Klidně by jich mohlo být ještě víc a určitě by se všechny uživily!

Plus: počáteční rozpaky se rozplynou volbou nápoje. Prostředí skýtá dostatek konverzačních témat. Možnost brzy odejít, doporučuji udělat to v každém případě po vypití jednoho nápoje! A to i v případě, že jiskra přeskočí z obou stran. Je lepší nechat dojem uležet a příště si toho říci více.

Minus: je nutno konzumovat, tudíž vytáhnout peněženku. Až na výjimky se očekává, že muž- gentleman – ženu na kávu nebo jiný nápoj pozve. Je-li však dámě jasné, že dotyčného už nikdy vidět nechce, měla by naznačit, že si svou konzumaci zaplatí. Další nevýhodou a brzdou bezprostřední komunikace mohou být stolky blízko u sebe a pocit, že nás někdo poslouchá.

Bar

Patří k oblíbeným místům setkání a seznamování, hlavně u mladších ročníků.

Plus: ruch, hudba i alkohol uvolňují stres (samozřejmě ve velmi omezené míře). Možnost rychle zmizet. 

Minus: hluk, drahé drinky, hodně lidí, ztížená možnost vnímání. Riziko trapasu při nadměrné konzumaci zrádně opojných drinků.

Fitcentrum, bazén

Zvolit si je za místo prvního setkání vyžaduje stejné nadšení pro sport na obou stranách.

Plus: možnost blýsknout se tělesným šarmem, krásnou postavou, opálením, tetováží. Společná sportovní aktivita poskytuje konverzační materiál, hovor nevázne, není nuda.

Minus: minimum intimity, je-li žádoucí. Vysoké vstupné u špičkových zařízení.

Park

Je to dobrá volba, pokud přeje počasí.

Plus: nejsme tady ničím a nikým rušeni, romantické okolí dotváří atmosféru. Příroda nás zbavuje nervozity, chováme se tedy výrazně uvolněněji než u kavárenského stolku, kde sedíme tváří v tvář. Lavička v parku také nenutí ke konzumaci, nemusíme tedy utrácet, pokud si vysloveně nepadneme do oka.

Minus: Z parku se moc dobře neutíká, je-li protějšek nesympatický. Což neplatí pro sebejisté osoby. Ty dovedou hovor ukončit samy, kdykoli a kdekoli, jakmile zjistí, že je to „ztráta času“.

Ulice

I zde si občas dáváme rande, hlavně máte-li pocit, že nechceme být s protějškem sami v nějakém uzavřeném prostoru. Čili máme-li už počáteční obavy.

Plus: anonymita, možnost zmizet prakticky ihned. Zde bych ráda apelovala na solidnost – jestliže jsme s někým pokročili tak daleko, že jsme se dohodli na schůzce, je slušné se představit a prohodit pár vět, i když protějšek opticky není náš typ. Neukousne nás, navíc se tím cvičíme v komunikaci a posilujeme sebejistotu, kterou zdvořilé odmítnutí vyžaduje.

Minus: ruch, vestoje se špatně diskutuje, obtížná možnost soustředění, vrážení do lidí, hlídání kabelky před potenciálními zloději, klopýtání po nerovné dlažbě.

Závěrem ještě malá lekce koučinku:

Ne nadarmo se říká, že není druhá šance na první dojem. Jak na první schůzce vystupovat, jak se chovat a čeho se vyvarovat? Ze všeho nejdůležitější je upravený zevnějšek, nenucené podtržení předností tváře i postavy. 

Dalším nezbytným předpokladem je i autenticita: jak vypadám, tak musím i vystupovat. Humor. Umět si ze sebe udělat legraci! Galantnost, přirozenost, konverzační ping-pong. Nemlčíme, nevyslýcháme, nasloucháme a klademe milé, živé dotazy.

Kdo kráčí na první rande s tím, že tohle už musí klapnout, může rovnou zůstat doma. Vyzařuje ze sebe napětí, nepřiměřené nároky nebo směs obojího, což ten druhý okamžitě vycítí a rozezní se v něm alarm.

Smyslem první schůzky není podat o sobě podrobnou výpověď nebo protějšek podrobit křížovému výslechu, ale intuitivně vnímat. Hlavně to, jestli máme chuť pokračovat.

Autorkou textu je překladatelka, spisovatelka, poradkyně a trenérka komunikace Libuše Konopová. 
   


Další články
Nahoru