dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Kam v metropoli do vinárny, aby se vám nezaprášilo v peněžence? Máte na výběr - můžete ochutnat moravská, cizokrajná i pražská vína
Zdroj: Freeimages

Kam v metropoli do vinárny, aby se vám nezaprášilo v peněžence? Máte na výběr - můžete ochutnat moravská, cizokrajná i pražská vína

Chodíte po Praze a nevíte kam do vinárny, aby vaše peněženka „nekrvácela"? Vedle proslulé Blatničky v Michalské ulici na Starém Městě existují i jiné vinárničky, kde vám načepují kvalitní víno a prožijete tam hezký večer. Některé jsou přímo v centru, jiné v centru rozšířeném, především na Vinohradech, které po vínu nese název. Pochutnáte si na moravských, ale i chilských, bulharských, maďarských nebo třeba jihoafrických vínech. K nim si můžete za slušný peníz dát i nějakou tu mňamku.

Chcete doporučit čtenářům další pražskou vinárnu, která není uvedena v tomto článku? Pište na redakce@prazskypatriot.cz, váš tip rádi zveřejníme.

Ve Vodičkově ulici je vinárna U Sudu. Dvě deci vína tam pořídíte za 32 korun. Z růžových nabízejí Zweigeltrebe, z červených Cabernet-Sauvignon a Merlot, z bílých Muškát Moravský, Veltlínské zelené a Müller Thurgau. K vínu si můžete dát nakládaný hermelín s brusinkami, utopenec, archivní sýr, gorgonzolu či čabajku – vše po 55 korunách. Klobása vyjde na 45 korun.

U Posledního soudu – tak se jmenuje vinárna nacházející se naproti Obvodnímu soudu pro Prahu 3 v Jagellonské ulici, poblíž Jiřího z Poděbrad. Dvě deci dobrého vína tam vyjde na 26 korun. V nabídce je mnoho druhů vín: například bílý Muškát moravský, Chardonnay či Rulandské šedé. Z červených pak kupříkladu Modrý Portugal, makedonský Vranec či Dorfnelder. Litr vína sebou vyjde od 69 do 78 korun. Utopenec tam vyjde na 30 korun, přírodní pařený uzený sýr Jadel na 35 korun, nakládaný hermelín na 55 korun.

Merlot z Bulharska i škvarkový hrneček

V Budečské ulici – na Vinohradech – je zase vyhlášená vinárna Vínečko 33. Nabízí tam kvalitní sudová a lahvová vína ze slovácké podoblasti od vinaře Stanislava Žůrka ze Žeravice, ke kterým můžete ochutnat české sýry, pomazánky, domácí zvěřinové klobásy, moravské uzené, různé slané oříšky nebo slané drobnosti. Dvě deci vína stojí od 24 do 34 korun.

vinarna-vinecko-33-nahled

Vínečko 33

Věčně narvaná je další vinárna s názvem Vínečko, která je taktéž na Vinohradech, v Bruselské ulici, nedaleko stanice metra I. P. Pavlova. Je možné dát si tam dobrá moravská vína (bílá, červená i růžové), ale také například výborný Merlot či Cabernet Sauvignon z Bulharska. K nim bodne sýrový, škvarkový nebo česnekový hrneček s pečivem, sýry, klobásky či uzené. Vše za slušné ceny, jen je lepší předem si rezervovat místo.

Italská vína u Nuslí i pražské víno v Grébovce

Čtěte také: Moderované pití alkoholu pomáhá vašemu organismu, tvrdí výživová poradkyně Hlavatá     
 

Na rozhraní Vinohrad a Nuslí, v Bělohradské ulici, se nachází italská vinárna Bacco. V nabídce tam mají výborná stáčená italská nebo chilská vína. Dvě deci, podle druhu, vyjdou nejčastěji na 30 korun. K nim si můžete dát dobré sýry (kravské i ovčí, zralé, polozralé i čerstvé) nebo salámy z Itálie (cenové relace jsou kolem 60 až 100 korun za deset deka), olivy nebo sušená rajčata.

vino-grebovka-nahled

Víno z Grébovky

Útulná vinárna se nachází i v Havlíčkových sadech – ve vinohradské Grébovce. Jedná se o vinný sklep Grébovka. Lákavé pro Pražany i přespolní je, že je tam i vinice, kde pěstují tato vína: bílá Rulandské šedé, Müller – Thurgau, Hibernal, Ryzlink rýnský, červená Rulandské modré, Dornfelder, Modrý Portugal a Neronet. Aktuálně mají v prodeji loňské ročníky Müller Thurgau (mladé víno, Svatomikulášské), Rulandské šedé (polosladké) a Dornfelder.

Čtěte také: Vinice na Grébovce vyprodukuje ročně 10 tisíc litrů vína. To sbírá vavříny 

Václavský Vrbovec „na stojáka“ se přestěhoval 

Na Václavském náměstí, poblíž obchodního domu Baťa, už není hojně navštěvovaný vinný šenk Vrbovec. Tam se pilo víno i na stojáka. Vrbovec se ale jen přestěhoval – do Skořepky. Malou místnost vyměnil za velkou, rozšířil sortiment. Je ale škoda, že nezůstala i provozovna na Václaváku, přece jen měla svou poezii. Stejně tak je škoda, že už nefunguje například Víno Na Celné na Smíchově, poblíž stanice Zborovská. Zahrádka ve vnitrobloku měla také své kouzlo.

Vinárny se nacházejí i v nejrůznějších pražských čtvrtích. Zajímavý je vinný bar Ken ve Strašnicích v Turnovského ulici (kousek od stanice tramvaje Zborov-Strašnické divadlo), kde můžete k vínku zobat i nakládané sýry, mini klobásky či zeleninu. Sýry jsou vystaveny na pultu či v průhledném chladícím boxu. Kousek naložené fety vyjde na 6 korun, mini klobáska na 4 koruny, zázvor na 4 koruny či cibulka v balzamiku na 8 korun. To jen pro představu – výběr je mnohem větší.

Do vináren sebou můžete vzít i pivaře a pijany tvrdého

vinarna-krizik-nahled

Vinárna Křižík

Vinotéka Žižkov v Čajkovského ulici poblíž stanice tramvaje Lipanská je zase zajímavá tím, že podlaha připomíná šachovou plochu a vedle moravských vín nabízí i výborný jihoafrický Merlot.

V karlínské vinárně Křižík v Thámově ulici, poblíž stanice metra Křižíkova, zase můžete ochutnat třeba maďarské Rulandské šedé (32 korun za dvě deci).

Do většiny vináren sebou můžete vzít i pivaře – mají tam točené nebo lahvové pivo. A také tvrdý alkohol, takže i panáček přijde k duhu. Koupit si můžete také víno sebou, které vyjde mnohem levněji, než to, které konzumujete přímo v podniku. Koupit si můžete také výběrová vína v lahvích, která vyjdou naopak dráž. Ve většině vináren vám také k vínu podají vodu zdarma.Vyplatí se jim to – neopijete se tak rychle a vína vypijete víc. Tak na zdraví!

Čtěte také: Žádná metla lidstva, ale v rozumné míře lék! Jak alkohol prospívá?


Autor: Anna Skálová

Týká se to každého: Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru