dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Kam v létě v Praze? Léto si můžete udělat pestré, na rušných festivalech i v okrajových částech
Záběr z pozvánky na představení Le Poivre Rose, které bude součástí mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Zdroj: letniletna.cz

Kam v létě v Praze? Léto si můžete udělat pestré, na rušných festivalech i v okrajových částech

Jste přes léto v Praze a nevíte, kam vyrazit? Ani v letní metropoli však není o program nouze. Můžete na Letní shakespearovské slavnosti či do letního kina. Vyrazit do odlehlejší městské části nebo třeba do komunitní zahrady. Projít se můžete s průvodci Prahou nebo zkusit zajít na letní festival.

Zavítat můžete například na Letní shakespearovské slavností, které budou celé léto, až do 6. září. Představení se hrají v nezastřešeném venkovním prostoru Lichtenštejnského paláce (Hudební a taneční fakulta Akademie muzických umění, vchod naproti Chrámu Sv. Mikuláše), který se nachází na Malostranském náměstí 13.

Představení se hrají i v nezastřešeném venkovním prostoru Nejvyššího purkrabství Pražského hradu (Jiřská 6, venkovní areál u Muzea hraček, zastávka Pražský hrad). Navštívit můžete i nejrůznější letní kina, o kterých Pražský patriot již informoval. Stejně tak o letních koupalištích.

Pro děti jsou v Praze příměstské tábory

V Praze se přes léto nemusejí nudit ani děti, které jeho část mohou strávit na nejrůznějších příměstských táborech. Pořádá je například Stanice přírodovědců Praha 5 či Stadion mládeže Praha 6 (pětidenní tábor vyjde u obou organizací na 950 korun), Karlínské Spektrum – Praha 8 (pět dnů za 600 korun) či různé domy dětí a mládeže.

Můžete se také projít po Praze s výkladem – tedy tak, jak na to jindy v roce nemáte čas. Ať již s Pragulicem, kde vás po netradičních místech provedou lidé bez domova (Pražský patriot o tom již informoval), tak kupříkladu s Pražskou informační službou, která vás vedle tradičních památek může seznámit třeba se zajímavou historií domů na Václavském náměstí nebo s fontánami a kašnami.

Do lesoparků, na Kampu, do okrajových částí…

Zavítat můžete i do lesoparků a vůbec parků (pěkná je třeba Grébovka), můžete se projít po březích Vltavy a strávit příjemný večer na některém z botelů. Živo je v létě také na Kampě, kde se dokonce otevírá outdoorová výstava fotografií z loňského ročníku Czech Press Photo Praha: Rok po povodni. Na deseti panelech uvidíte, jak vypadala mnohá místa při povodních očima fotožurnalistů. Výstava potrvá do 30. července.

V létě můžete také navštívit okrajové a méně známé pražské městské části – určitě neprohloupíte, když podniknete výlet kupříkladu do Kyjí, Kbel, Klánovic, Újezdu nad Lesy, Liboce, Horních či Dolních Počernic nebo třeba na Ruzyň, kde není pouze letiště, ale jsou tam i krásná zelená zákoutí. Všude najdete zahradní restaurace, které k létu jaksi patří. Navíc se můžete projít po okolí.

Léto v komunitních zahradách či na festivalech

Chvíle si můžete zpříjemnit i v pražských komunitních zahradách – na rohu ulic Na Smetance a Italská na Vinohradech nedávno vznikla zahrada Smetanka, kde si můžete pronajmout bedničku s hlínou pro pěstování zeleniny, ovoce či květin (roční pronájem činí 1000 korun). V létě tam můžete denně docházet zalévat i se pobavit.

Zavítat můžete i do podobně laděné Prazeleniny v Holešovicích, o které Pražský patriot nedávno informoval. Můžete tam i posedět a občerstvit se. „Pořádáme i koncerty a jiné kulturní akce,“ uvedl pro Pražský patriot Václav Jílek z Prazeleniny.

V Praze se budou konat i nejrůznější letní festivaly – třeba 11. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla, který se uskuteční na Letné (pod názvem Letní Letná) ve dnech od 17. srpna do 2.září. A mimochodem: můžete být i sami aktivní a uspořádat nějaké to sousedské setkání. Nebo si zahrát na některém z pián, které jsou už zase v ulicích. Takže pokud nemáte kam jet na prázdniny, nesmutněte.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru