dnes
Sobota - oblacno
8°C
zítra
Neděle - zatazeno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Kam s ním? Testovaná aplikace sleduje naplněnost kontejnerů na tříděný odpad
Podzemní kontejnery na tříděný odpad. Foto: archiv

Kam s ním? Testovaná aplikace sleduje naplněnost kontejnerů na tříděný odpad

Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad. Aplikace, kterou provozuje městská firma Operátor ICT (OICT), sbírá data ze senzorů umístěných v popelnicích. Senzory jsou ve 424 nádobách. Projekt je zkušební, začal v únoru a potrvá rok. V pražských ulicích je zhruba 20 000 nádob na tříděný odpad.   

„Díky naší mobilní aplikaci Moje Praha si budou moci poté všichni obyvatelé města zobrazit mapu informující o aktuálním stavu zaplněnosti kontejnerů v jednotlivých lokalitách,“ uvádí k projektu Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, která má v Praze na starosti testování a implementaci inovativních a chytrých řešení.

V aplikaci jsou nově k dispozici informace o umístění stanoviště, druhu separovaného odpadu na daném stanovišti a u vybraných kontejnerů i o hladině a času posledního měření. K dispozici je rovněž i aplikace od výrobce senzorů s názvem Waste monitoring app Sensoneo. Obě aplikace jsou dostupné pro verze mobilního operačního Android i iOS.

Tým vývojářů společnosti Operátor ICT dále vyvinul softwarový nástroj pro pracovníky města a městských částí, ve kterém lze zobrazit historii plnění nádob, historii výsypů a který umožňuje vytvářet reporty například o problematických stanovištích či efektivitě svozů. Město si od této technologie slibuje získávání nových informací o výtěžnosti nádob, což by mělo zpřesnit a kvalifikovat rozhodování o směřování výdajů v oblasti investic do četnosti svozů odpadů.

 „Tento projekt může pražskému magistrátu pomoci s nezbytnou optimalizací svozu tříděného odpadu a pevně věříme, že výsledky a zkušenosti s realizací projektu následně povedou ke zlepšení efektivity poskytování služby spojené se svozem tříděného odpadu, včetně zlepšení úrovně čistoty města,“ dodává vedoucí Oddělení odpadů Magistrátu hlavního města Prahy Radim Polák.

Celkem bylo v české metropoli nainstalováno 464 senzorů do nádob se spodním výsypem, z toho 424 pro měření zaplněnosti a 40 senzorů pro detekci ucpání vhozové šachty u podzemních kontejnerů. Senzory zasílají data o aktuální hladině odpadu v nádobě v pravidelných intervalech šestkrát denně do datové platformy hlavního města Golemio.

U 20 kusů podzemních nádob na papír a 20 kusů podzemních nádob na plast je pomocí dalšího senzoru testováno detekování ucpání vhozové šachty. Tím by v budoucnu mělo dojít k zamezení situace, kdy se kvůli ucpání hromadí nepořádek u nezaplněného kontejneru.

„Díky datům z pilotního projektu, která datová platforma Golemio zpracovává, dokážeme jasně identifikovat problematické nádoby, tedy nádoby často zaplněné, ale také nádoby, které se vyvážejí v době, kdy je zaplněnost poměrně nízká. V celkovém průměru jsou nádoby zcela zaplněné 19,4 procenta času. Na druhou stranu 24 procent svozů proběhlo ve chvíli, kdy byla nádoba zaplněna z 50 a méně procent. Data tak v budoucnu mohou sloužit jako podklad pro rozhodování o navýšení, nebo ponížení frekvence svozu,“ uvádí vedoucí oddělení datové platformy městské společnosti Operátor ICT Benedikt Kotmel. 

Projekt je součástí koncepce Smart Prague, se kterou přišlo bývalé vedení magistrátu a která má využívat moderní technologie při řízení města. V minulosti Operátor ICT sklidil kritiku například za projekt chytrých laviček či wi-fi sítě na Petříně, která přišla mnohým předražená.

„Smart" projekty zatím z větší části fungovaly či fungují ve zkušebním provozu, trvale zavedlo město například modernizovaný systém odbavování v MHD, bezkontaktní platbu jízdného v tramvajích, platformu otevřených dat či aplikaci, která pomáhá lidem s navigací ve Škodově paláci.

Loni lidé v metropoli vyprodukovali 321 183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304 325 tun. Vytříděného odpadu bylo loni 56 949 tun, tedy 18 procent. Nejvíce se třídí papír.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Dnes v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Dnes v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru