Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kam s ním? Testovaná aplikace sleduje naplněnost kontejnerů na tříděný odpad
Podzemní kontejnery na tříděný odpad. Foto: archiv

Kam s ním? Testovaná aplikace sleduje naplněnost kontejnerů na tříděný odpad

Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad. Aplikace, kterou provozuje městská firma Operátor ICT (OICT), sbírá data ze senzorů umístěných v popelnicích. Senzory jsou ve 424 nádobách. Projekt je zkušební, začal v únoru a potrvá rok. V pražských ulicích je zhruba 20 000 nádob na tříděný odpad.   

„Díky naší mobilní aplikaci Moje Praha si budou moci poté všichni obyvatelé města zobrazit mapu informující o aktuálním stavu zaplněnosti kontejnerů v jednotlivých lokalitách,“ uvádí k projektu Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, která má v Praze na starosti testování a implementaci inovativních a chytrých řešení.

V aplikaci jsou nově k dispozici informace o umístění stanoviště, druhu separovaného odpadu na daném stanovišti a u vybraných kontejnerů i o hladině a času posledního měření. K dispozici je rovněž i aplikace od výrobce senzorů s názvem Waste monitoring app Sensoneo. Obě aplikace jsou dostupné pro verze mobilního operačního Android i iOS.

Tým vývojářů společnosti Operátor ICT dále vyvinul softwarový nástroj pro pracovníky města a městských částí, ve kterém lze zobrazit historii plnění nádob, historii výsypů a který umožňuje vytvářet reporty například o problematických stanovištích či efektivitě svozů. Město si od této technologie slibuje získávání nových informací o výtěžnosti nádob, což by mělo zpřesnit a kvalifikovat rozhodování o směřování výdajů v oblasti investic do četnosti svozů odpadů.

 „Tento projekt může pražskému magistrátu pomoci s nezbytnou optimalizací svozu tříděného odpadu a pevně věříme, že výsledky a zkušenosti s realizací projektu následně povedou ke zlepšení efektivity poskytování služby spojené se svozem tříděného odpadu, včetně zlepšení úrovně čistoty města,“ dodává vedoucí Oddělení odpadů Magistrátu hlavního města Prahy Radim Polák.

Celkem bylo v české metropoli nainstalováno 464 senzorů do nádob se spodním výsypem, z toho 424 pro měření zaplněnosti a 40 senzorů pro detekci ucpání vhozové šachty u podzemních kontejnerů. Senzory zasílají data o aktuální hladině odpadu v nádobě v pravidelných intervalech šestkrát denně do datové platformy hlavního města Golemio.

U 20 kusů podzemních nádob na papír a 20 kusů podzemních nádob na plast je pomocí dalšího senzoru testováno detekování ucpání vhozové šachty. Tím by v budoucnu mělo dojít k zamezení situace, kdy se kvůli ucpání hromadí nepořádek u nezaplněného kontejneru.

„Díky datům z pilotního projektu, která datová platforma Golemio zpracovává, dokážeme jasně identifikovat problematické nádoby, tedy nádoby často zaplněné, ale také nádoby, které se vyvážejí v době, kdy je zaplněnost poměrně nízká. V celkovém průměru jsou nádoby zcela zaplněné 19,4 procenta času. Na druhou stranu 24 procent svozů proběhlo ve chvíli, kdy byla nádoba zaplněna z 50 a méně procent. Data tak v budoucnu mohou sloužit jako podklad pro rozhodování o navýšení, nebo ponížení frekvence svozu,“ uvádí vedoucí oddělení datové platformy městské společnosti Operátor ICT Benedikt Kotmel. 

Projekt je součástí koncepce Smart Prague, se kterou přišlo bývalé vedení magistrátu a která má využívat moderní technologie při řízení města. V minulosti Operátor ICT sklidil kritiku například za projekt chytrých laviček či wi-fi sítě na Petříně, která přišla mnohým předražená.

„Smart" projekty zatím z větší části fungovaly či fungují ve zkušebním provozu, trvale zavedlo město například modernizovaný systém odbavování v MHD, bezkontaktní platbu jízdného v tramvajích, platformu otevřených dat či aplikaci, která pomáhá lidem s navigací ve Škodově paláci.

Loni lidé v metropoli vyprodukovali 321 183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304 325 tun. Vytříděného odpadu bylo loni 56 949 tun, tedy 18 procent. Nejvíce se třídí papír.


Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru