Dnes Neděle - oblacno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 1°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kam s ním? Testovaná aplikace sleduje naplněnost kontejnerů na tříděný odpad
Podzemní kontejnery na tříděný odpad. Foto: archiv

Kam s ním? Testovaná aplikace sleduje naplněnost kontejnerů na tříděný odpad

Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad. Aplikace, kterou provozuje městská firma Operátor ICT (OICT), sbírá data ze senzorů umístěných v popelnicích. Senzory jsou ve 424 nádobách. Projekt je zkušební, začal v únoru a potrvá rok. V pražských ulicích je zhruba 20 000 nádob na tříděný odpad.   

„Díky naší mobilní aplikaci Moje Praha si budou moci poté všichni obyvatelé města zobrazit mapu informující o aktuálním stavu zaplněnosti kontejnerů v jednotlivých lokalitách,“ uvádí k projektu Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, která má v Praze na starosti testování a implementaci inovativních a chytrých řešení.

V aplikaci jsou nově k dispozici informace o umístění stanoviště, druhu separovaného odpadu na daném stanovišti a u vybraných kontejnerů i o hladině a času posledního měření. K dispozici je rovněž i aplikace od výrobce senzorů s názvem Waste monitoring app Sensoneo. Obě aplikace jsou dostupné pro verze mobilního operačního Android i iOS.

Tým vývojářů společnosti Operátor ICT dále vyvinul softwarový nástroj pro pracovníky města a městských částí, ve kterém lze zobrazit historii plnění nádob, historii výsypů a který umožňuje vytvářet reporty například o problematických stanovištích či efektivitě svozů. Město si od této technologie slibuje získávání nových informací o výtěžnosti nádob, což by mělo zpřesnit a kvalifikovat rozhodování o směřování výdajů v oblasti investic do četnosti svozů odpadů.

 „Tento projekt může pražskému magistrátu pomoci s nezbytnou optimalizací svozu tříděného odpadu a pevně věříme, že výsledky a zkušenosti s realizací projektu následně povedou ke zlepšení efektivity poskytování služby spojené se svozem tříděného odpadu, včetně zlepšení úrovně čistoty města,“ dodává vedoucí Oddělení odpadů Magistrátu hlavního města Prahy Radim Polák.

Celkem bylo v české metropoli nainstalováno 464 senzorů do nádob se spodním výsypem, z toho 424 pro měření zaplněnosti a 40 senzorů pro detekci ucpání vhozové šachty u podzemních kontejnerů. Senzory zasílají data o aktuální hladině odpadu v nádobě v pravidelných intervalech šestkrát denně do datové platformy hlavního města Golemio.

U 20 kusů podzemních nádob na papír a 20 kusů podzemních nádob na plast je pomocí dalšího senzoru testováno detekování ucpání vhozové šachty. Tím by v budoucnu mělo dojít k zamezení situace, kdy se kvůli ucpání hromadí nepořádek u nezaplněného kontejneru.

„Díky datům z pilotního projektu, která datová platforma Golemio zpracovává, dokážeme jasně identifikovat problematické nádoby, tedy nádoby často zaplněné, ale také nádoby, které se vyvážejí v době, kdy je zaplněnost poměrně nízká. V celkovém průměru jsou nádoby zcela zaplněné 19,4 procenta času. Na druhou stranu 24 procent svozů proběhlo ve chvíli, kdy byla nádoba zaplněna z 50 a méně procent. Data tak v budoucnu mohou sloužit jako podklad pro rozhodování o navýšení, nebo ponížení frekvence svozu,“ uvádí vedoucí oddělení datové platformy městské společnosti Operátor ICT Benedikt Kotmel. 

Projekt je součástí koncepce Smart Prague, se kterou přišlo bývalé vedení magistrátu a která má využívat moderní technologie při řízení města. V minulosti Operátor ICT sklidil kritiku například za projekt chytrých laviček či wi-fi sítě na Petříně, která přišla mnohým předražená.

„Smart" projekty zatím z větší části fungovaly či fungují ve zkušebním provozu, trvale zavedlo město například modernizovaný systém odbavování v MHD, bezkontaktní platbu jízdného v tramvajích, platformu otevřených dat či aplikaci, která pomáhá lidem s navigací ve Škodově paláci.

Loni lidé v metropoli vyprodukovali 321 183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304 325 tun. Vytříděného odpadu bylo loni 56 949 tun, tedy 18 procent. Nejvíce se třídí papír.


Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru