dnes
Neděle - jasno
1°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Kam na vánoční trhy do Evropy
Vánoční trhy ve Vídni začínají na Christkindlmarkt už 12. listopadu. Foto: Bartl

Kam na vánoční trhy do Evropy

Mnohé vánoční trhy začínají v evropských metropolích už v půlce listopadu. A kam se vydat? Poradit by vám mohl tento seznam toho, co se v Evropě o adventu děje.

„Mnozí lidé určitě rádi vyrazí na tradiční vánoční trhy s krásnou zimní výzdobou, koledami a stánky s punčem. Trendem posledních let ale je, že hledají také něco netradičního – třeba si ve městech chtějí zabruslit nebo se jinak pobavit při sportu, spojit advent s návštěvou zajímavého koncertu nebo se podívat do méně známých čtvrtí s malými hospůdkami a obchůdky, kde má advent zase trochu jinou atmosféru,“ říká blogerka Kristýna Sojová z free-europe.elines.cz, která pro zájemce pořádá zdarma populární Free meet upy – návštěvy evropských měst se speciálním programem. Brzy se chystá i na adventní trhy do evropských metropolí a zde je několik jejích tipů.

Vídeň láká na tradiční Vánoce i bruslení
Vánoční trhy tady začínají už 12. listopadu na Christkindlmarkt s bránami zdobenými svícemi. Ochutnat vídeňské vánoční speciality, koupit dárky a ozdoby na vánoční stromky, můžete u více než 150 stánků.

Letos tady navíc můžete předvést své bruslařské dovednosti hned na dvou velkých kluzištích.

Oblíbená vánoční vesnička na Maria-Theresien-Platz se letos otevře už 16. listopadu se 70 stánky s řemeslnými výrobky.

Zámek Schönbrunn zase nabízí romantickou atmosféru novorenesančních trhů, kde od 19. listopadu můžete obdivovat tradiční řemesla, nakoupíte ručně vyráběné vánoční ozdoby, zaposloucháte se do vánočních koncertů a děti můžete vzít na vánoční dílny.

Berlín nabízí rekordních 60 adventních trhů
V Berlíně pořádají hned 60 adventních trhů a mnohé začínají už 21. listopadu. Zadovádět si můžete na sáňkařské dráze s výhledem na Braniborskou bránu, využít venkovní kluziště, curling a ochutnat vánoční pochoutky, které voní po pražených mandlích a horké čokoládě.

Oblíbené jsou adventní trhy u kostela císaře Viléma, kde najdete na 100 stánků. Náměstí Alexanderplatz osvítí pyramida s 5000 světly, z níž budete mít krásný výhled na celé město.

Nejnavštěvovanější trhy jsou ovšem na Gendarmenmarkt, kde spatříte umění tvůrců svíček i klenotníků, ale taky řezbářů nebo třeba mistrů origami. Podávat se budou typické vánoční dobroty i slavnostní pokrmy michelinských kuchařů.

Nejstarší vánoční trhy v Drážďanech
První vánoční trhy se v Drážďanech konaly v roce 1434 a pořád si zachovávají stejnou atmosféru. Letos si je můžete užít od 24. listopadu. Ochutnejte tradiční štolu nebo pletenec a užijte si typicky saské Vánoce v srdci barokního města. Můžete se podívat na výrobu oblíbených dárků – krušnohorských řezbářských kousků, lužických látek s modrotiskem či ochranovských hvězd.
trhy-drazdany-nahled
Hlavní z trhů – Striezelmarkt – nabízí 250 stánků, hezký doprovodný program a nonstop fungující pohádkový hrad. A nevynechejte ani unikátní trhy u slavného kostela Frauenkirche nebo na Neumarkt.

Vánoční Bratislava pro gurmány
Na Hlavním náměstí najdete stovku tradičních stánků, na Františkánském náměstí si můžete dopřát tradiční slovenské lahůdky a především nakoupit vánoční zboží. Na Hviezdoslavově náměstí a na nádvoří Staré radnice pak budou nadšeni všichni, kdo mají rádi ručně vyráběné předměty od kovářů, sklenářů, hrnčířů, ale také si třeba můžete pořídit originální vůně od výrobců parfémů.

I letos pořadatelé připravili bohatý vánoční program, jehož součástí bude Mezinárodní festival vánoční a adventní hudby, na němž vystoupí sbory z celého světa. Dětem rozhodně dejte ochutnat tradiční lokše s oříšky, zelím či škvarky. Dospělí pak ocení výborný punč a jablka v karamelu.
 
Budapešť zve na adventní koncerty i bruslařskou show
Letošní vánoční trhy v Budapešti začínají 11. listopadu na náměstí Vörösmart, které bude místem konání vánočních koncertů, ukázek lidové tvorby, kde bude vonět vánoční punč, svařák i typický lángos, tradiční maďarské pečivo kürtös kalács i flódni – tradiční vrstvený dort s ořechy, mákem a švestkami.

Zúčastnit se můžete i slavnostních koncertů a zazpívat si adventní písně ve zdejších kostelech, kde zazní hlavně tóny varhan. Děti se mohou těšit na loutkové divadlo nebo na velkou bruslařskou show.

Kodaň pořádá vánoční trhy v zábavním parku
Jedny z největších vánočních trhů se konají v nejstarším evropském zábavním parku, který miloval i sám Walt Disney. Tivoli už od 19. listopadu prozáří barevné žárovky a osvětlí zasněžené stromy i stánky s místními výrobky, od kodaňského porcelánu až po dřevěné panenky. Nebude chybět ani Santa Claus, který nosí kodaňským dětem dárky.

Kromě nespočtu gigantických kolotočů, horských drah a ruských kol je tady významnou atrakcí také velké jezero, které slouží jako veřejné kluziště, a kde vám i vašim dětem půjčí brusle.

Mnichovská vánoční jízda tramvají
Kromě tradičních adventních trhů se v Mnichově můžete vydat za hodně netradičním zážitkem vánoční tramvají, která vyjíždí už 28. listopadu. V ní si můžete dát svařené víno, perníček a další vánoční pochutiny.

Mnichov je hlavně městem dětí. Na radnici, kolem které stojí trhy, se pořádají workshopy, kde si děti mohou vyzkoušet nejrůznější umělecká řemesla, něco dobrého si upéct, poznat betlémský příběh a dokonce si i postavit vlastní betlém.

Na trhy se dostanete komfortními autobusy Eurolines:

Do Vídně zaplatíte od 190 korun za jednosměrnou promo jízdenku. Do Berlína se dostanete autobusy Eurolines od 350 korun za jednosměrnou jízdenku, Drážďany stojí od 250 korun za jízdenku. Za cestu do Bratislavy zaplatíte od 250 korun za jednosměrnou jízdenku a za cestu do Budapešti od 350 korun za jednosměrnou jízdenku. Do Kodaně se dostanete za cenu od 1050 korun za jednosměrnou jízdenku a do Mnichova za 350 korun. Více na www.eurolines.cz.

Společně s jízdenkami si nově můžete na www.eurolines.cz vyhledat i ubytování – vybírat můžete z 1 033 000 hotelů, apartmánů a rodinných penzionů. Díky spolupráci s Booking.com je vše pohodlné a rychlé, protože vyhledávání je v češtině.


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru