dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Kalousek je pokrytec, Zeman dělá z Čechů slabochy, straší je a podporuje jejich sobectví. Soukromá firma ANO a hanba ODS. Přišel, zapůsobil, uspěl
Matěj Stropnický. Foto: archiv

Kalousek je pokrytec, Zeman dělá z Čechů slabochy, straší je a podporuje jejich sobectví. Soukromá firma ANO a hanba ODS. Přišel, zapůsobil, uspěl

V sobotu byl Matěj Stropnický, pražský zastupitel a bývalý náměstek primátorky, zvolen novým předsedou Strany zelených. Od delegátů v Praze konaného kongresu dostal už v prvním kole 117 hlasů z 222. Porazil starostu Prahy 4 Petra Štěpánka i pedagoga a horolezce Jana Šlechtu. Všichni kandidáti přednesli delegátům své projevy.

Matěj Stropnický ve svém kandidátském projevu, mimo jiné, nešetřil kritikou k prezidentovi Miloši Zemanovi. „Jak jsem již kdesi řekl, ve druhém kole prezidentské volby jsem ho volil v nouzi, kdy na výběr bylo někde mezi Andropovem a Černěnkem, jako prezidenta slabých. Slabých, ale nikoli slabochů. A právě slabochy z obyvatel Česka prezident svojí podbízivou politikou dělá,“ řekl.

Prezident podle nového předsedy Strany zelených živí v občanech jejich pudový strach, vytváří obraz nebezpečí násobně většího, než jaké reálně existuje. „Hraje na to horší v lidech, podporuje naše sobectví, naši malost a straší. To prezident nesmí, to je ubohé,“ sdělil.

„Proto musíme přispět k formulaci programu přijímání migrantů, jasných pravidel, zajištění zdrojů a přesvědčit obyvatele, že je tato pomoc nejen naší povinností a příležitostí, ale také zkouškou úsilí o vždy větší míru lidskosti, o vždy vyšší humanitu, kterou položil do základů našich moderních dějin T. G. Masaryk s cílem dát našim dějinám i naši přítomné existenci vyšší smysl,“ pokračoval.

Matěj Stropnický si v projevu rýpnul i do předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten podle něj Čechy pokrytecky vychovává k velkorysosti vůči migrantům. „Vládní bezradnost, neschopnost říct jasně, co s přistěhovalci bude, jakou dostanou práci, kde budou bydlet, kde na to vezmeme peníze, kolik jsme schopni jich postupně přijmout, posiluje v obyvatelstvu jeho přirozené obavy z neznámého, zkušenost nedávné mobilizace pravice proti všem nízkopříjmovým skupinám navíc posiluje dojem, že každá případná velkorysost vůči migrantům, jak nás k ní pokrytecky vychovává Miroslav Kalousek, bude opět na úkor těch slabších z našich obyvatel,“ uvedl Stropnický.

Kritika dopadla také na další pravicovou parlamentní stranu – ODS. „Celá pravice v minulé dekádě snížila k odporné mobilizaci proti chudým a bezbranným lidem, stavěla proti nim, a jak ukázal nedávný kongres ODS, dále staví každého, kdo má třeba jen o pár korun na výplatní pásce víc, a dělá z lidí navzájem své nepřátele, aby přesměrovala pozornost občanů a jejich hněv od skutečných příčin nerovností k jejím důsledkům. A tato hanba celou českou pravici plným právem stále neopouští ani v opozičních lavicích,“ řekl Stropnický.

V projevu kritizoval i hnutí ANO, založené současným ministrem financí Andrejem Babišem. „Hnutí ANO je depolitizované, na první pohled technokratické, ve skutečnosti však posilující nejen obecnou ekonomickou moc, ale jejím propojením s konkrétní mocí politickou zvýhodňující tuto konkrétní ekonomickou moc před jinými. Až prohlédne česká veřejnost klam soukromé firmy ANO, která pod zastíracím názvem hnutí ovládla českou politiku ve vlastním ekonomickém zájmu, odcizí se politice tím více, neuvidí-li dostatečně včas alternativu. Tou se máme a musíme stát my, zelení,“ řekl delegátům Stropnický.


Svíčka pro Václava Havla na Jungmannově náměstí

Dnes v 08:33

Vzpomínková kulturní akce Svíčka pro Václava Havla v pondělí v 11 hodin na Jungmannově náměstí. V průběhu odpoledne postupně přijdou zahrát, zavzpomínat nebo se přidat k četbě například Ladislav Heryán, socioložka Jiřina Šiklová, Hayato Okamura, čerstvě bývalý ministr kultury Daniel Herman,...

Běžecká škola Prahy 4 zve na Novoroční výběh

Dnes v 07:19

První běh nového roku se koná 1. ledna ve 12 hodin ve Žlutých lázních. Na běžce čeká občerstvení, čaj a novoroční punč.

Praha 10 zve na Gutovku

Včera ve 22:39

Na Gutovce se v sobotu a v neděli bruslí. Během víkendu začíná veřejné bruslení od 10 hodin, stodvacetiminutové bloky střídají půlhodinové přestávky na úpravu ledu.

Diskohrátky na ledě

Včera v 19:11

Radnice Prahy 1 připravila pro všechny milovníky bruslení a taneční hudby k tomu „Diskohrátky na ledě“.

Na Letišti Václava Havla Praha byla otevřena restaurace KFC

Včera v 16:04

Letiště Praha má od dnešního dne nového provozovatele služeb rychlého občerstvení. Stala se jím restaurace KFC, která byla otevřena v prostorách spojovacího objektu mezi Terminálem 1 a 2. 

Vánoční trhy v Bohnicích. Živý betlém a občerstvení, dílny, koncert

Včera ve 14:17

Vánoční trhy v areálu nemocnice v Bohnicích před kostelem sv. Václava v neděli 17. prosince od 13 hodin.

Christmas Flea Market at Wine Cellar

Včera ve 13:59

V neděli 17. prosince v 10–19 hodin blešák Flea Market at Wine Cellar Prague, tentokrát s vánoční atmosférou.

Novým pražským zastupitelem za Piráty se stal Viktor Mahrik

Včera ve 13:02

Novým pražským zastupitelem se včera stal Viktor Mahrik (Piráti). V zastupitelstvu nahradil svého stranického kolegu Jakuba Michálka, který se stal poslancem a rozhodl se složit zastupitelský mandát.

Neděle: Národní technické muzeum za 50 korun

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí Václava Havla mají návštěvníci v neděli 17. prosince možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 korun za osobu.

Praha 1: Betlémské světlo v parku za Staroměstskou radnicí

Včera ve 12:26

V neděli 17. prosince od 13 hodin uslyšíte Spirituál Kvintet, Les Petits Chanteurs, Magdalenu Urbanovou a N.O.T.@

Ovečka betlémská

Včera v 11:33

V sobotu 16. prosince mohou děti od 15 hodin zažít vánoční zázrak s chundelatou ovečkou a pastýřem. Loutková pohádka vhodná pro děti od 3 let na Plechárně.

Vánoční koleda na Desítce

Včera v 08:02

V sobotu 23. prosince zazní na Kubánském náměstí od 11 hodin Česká vánoční mše J. J. Ryby, známé vánoční koledy a děti se mohou těšit na vánoční dílny.

Chrám P. Marie a Karla Velikého na Karlově

Včera v 07:54

Pozoruhodný církevní objekt, kterým vás velice poutavě provede zdejší jáhen p. dr. Laňka. Budete obdivovat nejen neobvyklý tvar tohoto kostela, naleznete tady i obraz P. Marie Karlovské, ke kterému se uchylovaly pro ochranu těhotné ženy i další pozoruhodnosti.

Praha 6 má ocenění za nejlepší projekty prevence kriminality v Praze

Včera v 07:49

Magistrát Prahy vyhlásil soutěž o nejlepší projekty prevence kriminality na území hlavního města Prahy realizované v letech 1997 až 2017. Cílem soutěže bylo připomenout problematiku prevence kriminality široké i odborné veřejnosti, ocenit úspěšnou preventivní práci v oblasti prevence kriminality...

Další krátké zprávy
Nahoru