dnes
Sobota - polojasno
2°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - jasno
1°C
Kalendárium z orloje nahradí kopie, návštěvníkům se zavře věž Staroměstské radnice
Pražský orloj bude rozebrán. Foto: PP

Kalendárium z orloje nahradí kopie, návštěvníkům se zavře věž Staroměstské radnice

Výměnou desky kalendária z orloje za kopii pokračuje tento týden rekonstrukce věže pražské Staroměstské radnice. V pátek se zastaví věžní hodiny a budou demontovány jejich ručičky a hodinový stroj. Příští čtvrtek se věž až do listopadu uzavře pro turisty, informoval magistrát v tiskové zprávě. Orloj by se měl po opravách vrátit do podoby z 19. století. Kromě něj bude opravena také kaple a věž, rekonstrukce vyjde na 50 milionů korun.

Orloj bude rozebrán, do původního stavu včetně mechanického pohonu s dřevěnými bubny a konopnými lany se vrátí i stroj. Nepůvodních úprav bude zbaven také zvenčí. Očištění a nová výmalba čeká ciferníky i sochy, při opravách se bude vycházet z dochovaných dobových popisů orloje. Pomalována bude nově i spodní strana stříšky, která orloj zakrývá.

Původní kalendárium se po opravách už nevrátí, bude vyrobena jeho replika. V pátek 26. května a potom od 1. června bude uzavřena pro turisty věž. S jejím znovuotevřením se počítá od 1. ledna příštího roku. Loni ji navštívilo přes 860 000 lidí a byla tak jednou z nejnavštěvovanějších pražských památek.

Opravuje se také interiér kaple ve věži. Při demontáži oltáře se po odsunutí horní desky podařilo minulý týden objevit papír s poznámkami kameníka z roku 1888 o dokončení oltáře, s přípiskem z roku 1952 na jeho rubu.

„Oba texty jsou psané obyčejnou tužkou, obsahují krátké oznámení – v prvním zápisu o dokončení oltáře, ve druhém o dokončení poválečných oprav – a také podpisy tehdejších mistrů kameníků," uvedl mluvčí magistrátu. Papír se do útrob oltáře po opravě vrátí, přibude i další, současný vzkaz.

Opravované části radnice budou zakryté plachtou s fotografií radnice a orloje. Lidé ale mohou rekonstrukci sledovat přes internet. Na webu Prahy byla zřízena speciální stránka, na níž bude také přenos z webkamery namířené na věž radnice.

Staroměstská radnice v Praze byla založena roku 1338. Tvoří ji komplex několika domů. Ve 20. století bylo vypsáno několik architektonických soutěží na přestavbu a dostavbu radnice. Většina si kladla za cíl zaplnit prostor po zbouraném novogotickém křídle. Všechny však skončily buď bez vítězů, nebo se vítězné návrhy nikdy neproměnily v realitu.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru