dnes
Úterý - zatazeno
27°C
zítra
Středa - polojasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
33°C
Kalendárium z orloje nahradí kopie, návštěvníkům se zavře věž Staroměstské radnice
Pražský orloj bude rozebrán. Foto: PP

Kalendárium z orloje nahradí kopie, návštěvníkům se zavře věž Staroměstské radnice

Výměnou desky kalendária z orloje za kopii pokračuje tento týden rekonstrukce věže pražské Staroměstské radnice. V pátek se zastaví věžní hodiny a budou demontovány jejich ručičky a hodinový stroj. Příští čtvrtek se věž až do listopadu uzavře pro turisty, informoval magistrát v tiskové zprávě. Orloj by se měl po opravách vrátit do podoby z 19. století. Kromě něj bude opravena také kaple a věž, rekonstrukce vyjde na 50 milionů korun.

Orloj bude rozebrán, do původního stavu včetně mechanického pohonu s dřevěnými bubny a konopnými lany se vrátí i stroj. Nepůvodních úprav bude zbaven také zvenčí. Očištění a nová výmalba čeká ciferníky i sochy, při opravách se bude vycházet z dochovaných dobových popisů orloje. Pomalována bude nově i spodní strana stříšky, která orloj zakrývá.

Původní kalendárium se po opravách už nevrátí, bude vyrobena jeho replika. V pátek 26. května a potom od 1. června bude uzavřena pro turisty věž. S jejím znovuotevřením se počítá od 1. ledna příštího roku. Loni ji navštívilo přes 860 000 lidí a byla tak jednou z nejnavštěvovanějších pražských památek.

Opravuje se také interiér kaple ve věži. Při demontáži oltáře se po odsunutí horní desky podařilo minulý týden objevit papír s poznámkami kameníka z roku 1888 o dokončení oltáře, s přípiskem z roku 1952 na jeho rubu.

„Oba texty jsou psané obyčejnou tužkou, obsahují krátké oznámení – v prvním zápisu o dokončení oltáře, ve druhém o dokončení poválečných oprav – a také podpisy tehdejších mistrů kameníků," uvedl mluvčí magistrátu. Papír se do útrob oltáře po opravě vrátí, přibude i další, současný vzkaz.

Opravované části radnice budou zakryté plachtou s fotografií radnice a orloje. Lidé ale mohou rekonstrukci sledovat přes internet. Na webu Prahy byla zřízena speciální stránka, na níž bude také přenos z webkamery namířené na věž radnice.

Staroměstská radnice v Praze byla založena roku 1338. Tvoří ji komplex několika domů. Ve 20. století bylo vypsáno několik architektonických soutěží na přestavbu a dostavbu radnice. Většina si kladla za cíl zaplnit prostor po zbouraném novogotickém křídle. Všechny však skončily buď bez vítězů, nebo se vítězné návrhy nikdy neproměnily v realitu.


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

Včera v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru