Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kafkova hlava od Davida Černého se přestane otáčet, čeká ji rekonstrukce
Hlava Franze Kafky u Quadria. Foto: CPI Property Group

Kafkova hlava od Davida Černého se přestane otáčet, čeká ji rekonstrukce

Pohyblivá socha znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěná poblíž Národní třídy, absolvuje v příštích týdnech kompletní revitalizaci. Koncem září se umělecké dílo, jehož autorem je David Černý, během několika dní zcela rozebere a všech dvaačtyřicet rotujících nerezových pater se dočká potřebné opravy. Ta bude trvat několik měsíců a zahrnuje rovněž instalaci modernějšího otočného systému používaného mimo jiné ve větrných elektrárnách. Informvoal o tom Jakub Velen, mluvčí CPI Propery Group, vlastníka objektu.

„Kompletní rekonstrukci tohoto uměleckého unikátu jsme zvažovali již delší dobu. Socha se původně otáčela nepřetržitě celý den, kvůli rychlému opotřebování jednotlivých komponentů jsme však dobu provozu museli v minulosti několikrát redukovat. Se servisním partnerem, společností Deus Automation, jsme se shodli na potřebě montáže nového rotačního mechanismu jednotlivých pater. Slibujeme si od něho vyšší životnost ložisek a snadnější údržbu,“ řekl František Šlapák, asset manager CPI Property Group.

„Hlava Franze Kafky patří mezi nejvyhledávanější veřejně přístupná umělecká díla v Praze a uděláme vše pro to, aby oprava proběhla co nejrychleji a tato neodmyslitelná součást Quadria fungovala bezporuchově minimálně dalších 15 let,“ pokračoval.  

V pondělí 25. září se kolem Kafkovy hlavy postaví lešení a dění kolem ní zahalí plachta s informační grafikou. Dílo se postupně rozebere na součástky a z místa odveze. Kvůli zajištění maximální bezpečnosti veřejnosti i mechaniků bude prostor zakryt ochrannou plachtou a jednotlivá patra se budou demontovat pomocí jeřábu shora.

„Každá generální rekonstrukce je výzva. Pokud ale nenastanou neočekávané komplikace, věříme, že socha bude opět k dispozici turistům i příznivcům moderního umění ještě letos,“ upřesnil očekávaný termín dokončení rekonstrukce Šlapák.

Pohyblivá busta Franze Kafky je vysoká 10,6 metru a váží 39 tun. Je umístěna před obchodním centrem Quadrio, kde byla slavnostně odhalena 31. října 2014. Stávající konstrukce využívá řešení známé z průmyslové automatizace a robotizace – uvnitř sochy se nachází 42 servopohonů a téměř kilometr kabelů.

Zajímavostí je, že se nerezové panely otáčejí nezávisle na sobě, díky čemuž mohou kolemjdoucí obdivovat tvář proslulého spisovatele v rozmanitých grimasách. 

Dílo vzhledem ke své technologické náročnosti vyžaduje podle Sĺapáka pravidelný servis, který zajišťuje společnost Deus Automation. Provádí se zejména promazání mechanismů v jednotlivých rotujících částech. Každý rok pak dílo prochází rozsáhlejší údržbou.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru