Dnes Čtvrtek - zatazeno 15°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kafkova hlava od Davida Černého se přestane otáčet, čeká ji rekonstrukce
Hlava Franze Kafky u Quadria. Foto: CPI Property Group

Kafkova hlava od Davida Černého se přestane otáčet, čeká ji rekonstrukce

Pohyblivá socha znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěná poblíž Národní třídy, absolvuje v příštích týdnech kompletní revitalizaci. Koncem září se umělecké dílo, jehož autorem je David Černý, během několika dní zcela rozebere a všech dvaačtyřicet rotujících nerezových pater se dočká potřebné opravy. Ta bude trvat několik měsíců a zahrnuje rovněž instalaci modernějšího otočného systému používaného mimo jiné ve větrných elektrárnách. Informvoal o tom Jakub Velen, mluvčí CPI Propery Group, vlastníka objektu.

„Kompletní rekonstrukci tohoto uměleckého unikátu jsme zvažovali již delší dobu. Socha se původně otáčela nepřetržitě celý den, kvůli rychlému opotřebování jednotlivých komponentů jsme však dobu provozu museli v minulosti několikrát redukovat. Se servisním partnerem, společností Deus Automation, jsme se shodli na potřebě montáže nového rotačního mechanismu jednotlivých pater. Slibujeme si od něho vyšší životnost ložisek a snadnější údržbu,“ řekl František Šlapák, asset manager CPI Property Group.

„Hlava Franze Kafky patří mezi nejvyhledávanější veřejně přístupná umělecká díla v Praze a uděláme vše pro to, aby oprava proběhla co nejrychleji a tato neodmyslitelná součást Quadria fungovala bezporuchově minimálně dalších 15 let,“ pokračoval.  

V pondělí 25. září se kolem Kafkovy hlavy postaví lešení a dění kolem ní zahalí plachta s informační grafikou. Dílo se postupně rozebere na součástky a z místa odveze. Kvůli zajištění maximální bezpečnosti veřejnosti i mechaniků bude prostor zakryt ochrannou plachtou a jednotlivá patra se budou demontovat pomocí jeřábu shora.

„Každá generální rekonstrukce je výzva. Pokud ale nenastanou neočekávané komplikace, věříme, že socha bude opět k dispozici turistům i příznivcům moderního umění ještě letos,“ upřesnil očekávaný termín dokončení rekonstrukce Šlapák.

Pohyblivá busta Franze Kafky je vysoká 10,6 metru a váží 39 tun. Je umístěna před obchodním centrem Quadrio, kde byla slavnostně odhalena 31. října 2014. Stávající konstrukce využívá řešení známé z průmyslové automatizace a robotizace – uvnitř sochy se nachází 42 servopohonů a téměř kilometr kabelů.

Zajímavostí je, že se nerezové panely otáčejí nezávisle na sobě, díky čemuž mohou kolemjdoucí obdivovat tvář proslulého spisovatele v rozmanitých grimasách. 

Dílo vzhledem ke své technologické náročnosti vyžaduje podle Sĺapáka pravidelný servis, který zajišťuje společnost Deus Automation. Provádí se zejména promazání mechanismů v jednotlivých rotujících částech. Každý rok pak dílo prochází rozsáhlejší údržbou.


Autor: Jan Puci

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Včera v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Včera v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Další články
Nahoru