Dnes Čtvrtek - jasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
KACPU se bude stěhovat, asistenční centrum do poloviny ledna vyklidí Kongresové centrum
Uprchlíci v pražském asistenčním centru. Foto: Jan Puci

KACPU se bude stěhovat, asistenční centrum do poloviny ledna vyklidí Kongresové centrum

Do bývalého sídla Komerční banky ve Vysočanech se nejpozději do 14. dubna přestěhuje z Kongresového centra Praha (KCP) asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky. Důvodem stěhování centra z Nuslí jsou již nasmlouvané akce, které KCP má, včetně těch k předsednictví České republiky Evropské unii. Po včerejším jednání magistrátního krizového štábu o tom informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Celkem bylo za dobu fungování KACPU odbaveno již 51 000 osob a ubytování bylo zajištěno pro více než 4 000 lidí. S ohledem na plánované akce v Kongresovém centru, kde asistenční centrum aktuálně sídlí, Praha hledala jinou budovu či lokalitu. Členové krizového štábu včera doporučili přesunutí centra do bývalé budovy Komerční banky ve Vysočanech nejpozději do 14. dubna. Budovu blízko stanice metra Vysočanská na licne B hlavnímu městu zapůjčí zdarma developerská společnost Central Group, která zaplatí výdaje na energie.

Hlavní město podle primátora zvažovalo mnoho budov, nakonec pro tyto účely prostorově nejvíce vyhovuje administrativní budova ve Vysočanech nedaleko metra, kde dříve sídlila Komerční banka. Krizový štáb dnes doporučil přesunutí KACPU do Vysočan nejpozději 14. dubna do 12 hodin. Od tohoto času je potřeba uvolnit kongresový sál v KCP pro další aktivity. O přesném termínu stěhování se bude ještě jednat, aby byl přechod co nejplynulejší a neznamenal žádné omezení provozu.

„Musíme respektovat, že Kongresové centrum je také dějištěm mnoha dalších akcí, které byly naplánovány s daleko větším předstihem. Po důkladné úvaze jsme dospěli k závěru, že asistenční centrum přesuneme do nových prostor. Věřím, že se nám tam podaří zajistit žadatelům o azyl podobný komfort,” řekl Hřib.

Nové prostory budou pražští hasiči podle svého ředitele Luďka Prudila připravovat postupně. S předstihem vybudují kompletní pracoviště s přepážkami a technologiemi. Přesun se pravděpodobně uskuteční v noci, kdy je nápor uprchlíků v KCP nižší než přes den.

V Nuslích u KCP pak zůstane stanoviště s pracovníky, kteří uprchlíky nasměrují do Vysočan, kam je odvezou autobusy. Kapacita nového centra bude oproti KCP asi tříčtvrtinová, denně tam bude moci být odbaveno až zhruba 2700 lidí denně. To by mělo vzhledem k současnému počtu uprchlíků stačit. 

Z jednání štábu vyplynuly také dvě žádosti o uvolnění finančních prostředků v souvislosti s migrační vlnou, které by měly být předloženy vedení Prahy. A to pro neziskový sektor, zejména pro odměňování tlumočníků a dalších pracovníků v KACPU a na kontaktních místech na hlavním nádraží, na Florenci a na Václavském náměstí.

Druhá žádost se týká stanovení příspěvku na ubytování uprchlíků. Metropole přidá k vládnímu příspěvku 250 korun dalších 140 korun. Peníze vezme z 250 milionů korun vyčleněných na pomoc uprchlíkům. Na kolik ale přesně ubytování Prahu vyjde, bude záležet na počtu uprchlíků a aktuální situaci.

„Navýšení příspěvku celkově až do výše 390 korun na den na osobu nám otevírá nové možnosti ubytování, děkuji za spolupráci městským částem. Již 21 jich zajistilo ubytování pro ukrajinské uprchlíky a další se přidávají. V režimu nouzového ubytování máme zatím 750 lidí,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Krizový štáb se zabýval aktuální situací v KACPU. V centru bylo za pondělí odbaveno 1 937 lidí a po víkendovém poklesu se tak čísla vrátila k téměř 2 000. I zájem o ubytování byl o víkendu ze strany uprchlíků nižší. V pondělí KACPU zajistilo ubytování pro 42 osob a 146 osob bylo ubytováno mimo Prahu. Aktuálně klesají i odhadovaná čísla cestujících ve vlacích, které směřují do Prahy.


Autor: puc

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

23. dubna 2024 v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Další články
Nahoru