dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Pražská politika

Kácení lip v Kvestorské pozastavilo předběžné opatření

Praha 4 nesouhlasí s nynějším záměrem Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) kácet lípy v Kvestorské ulici. Postavila se tak na stranu občanů, kterým se nelíbí, že se PVS rozhodla vrátit ke svému původnímu záměru pokácet pět lip několik měsíců po provedení výkopových prací spojených s rekonstrukcí vodovodu.

„Rozhodnutí PVS nás velice nepříjemně překvapilo,“ netají své rozhořčení 1. zástupce starosty pro životní prostředí Jiří Bodenlos. „Pevně doufám, že PVS svůj záměr přehodnotí, a pokud ustanovený soudní znalec shledá stromy jako bezpečné, bude i nadále lipová alej součástí Kvestorské ulice.“

Odbor životního prostředí a dopravy Úřadu městské části Praha 4 vydal 25. února 2014 předběžné opatření, kterým PVS přikazuje zdržet se činnosti, který by mohla způsobit nedovolenou změnu obecně chráněných částí přírody, spočívající v kácení pěti lip velkolistých, a to do doby, než bude vydáno rozhodnutí dle ustanovení § 66 zákona č.114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Dalším krokem bude ustanovení soudního znalce, který zpracuje odborný posudek na posouzení provozní bezpečnosti jednotlivých dřevin, neboť během výkopových prací došlo k zásahu do kořenového prostoru lip a následně tak k možnému snížení bezpečnosti.

Pražská vodohospodářská společnost požádala v roce 2011 o vydání rozhodnutí ke kácení pěti lip, a to z důvodu rekonstrukce vodovodního potrubí. To bylo orgánem státní správy vydáno v souladu se zákonem č.114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Realizace výkopových prací v letních měsících loňského roku se nakonec obešla bez nutnosti dřeviny pokácet.

Obavy o osud pěti lip v Kvestorské ulici nyní vzbudil záměr PVS pokácet tyto dřeviny, i když od provedení výkopových prací uběhlo několik měsíců. Tento týden se k údivu všech PVS ke svému původnímu záměru rozhodla vrátit. To se samozřejmě nelíbí ani občanům v Kvestorské ulici ani zástupcům samosprávy.

„Všichni jsme byli rádi, že toto stromořadí bude zachováno, stálo to velké úsilí místních občanů i samosprávy,“ uvedl k tomu Jiří Bodenlos. "PVS nás nyní informovala o havarijním stavu kanalizace a městská část činí všechny kroku k tomu, aby se lípy nekácely.“

Radní Prahy 4 odmítli záměr metropole vykácet desítky lip v Jeremenkově ulici


Další články
Nahoru