dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Kabelka ze semen, náhrdelník z peří. S lidovým uměním Latinské Ameriky se seznámíte v Senátu
Ceremoniální náhrdelník z Velikonočních ostrovů. Foto: Senát

Kabelka ze semen, náhrdelník z peří. S lidovým uměním Latinské Ameriky se seznámíte v Senátu

Až do konce června mohou zájemci navštívit výstavu lidového umění Latinské Ameriky, která byla zahájena v Senátu, v rámci IV. Bienále Latinskoamerického umění. Pro veřejnost je otevřena každý víkend od 10 do 17 hodin, v červnu až do 18 hodin. Artefakty jsou vystaveny v senátní Mytologické chodbě. Vstup na výstavu je zdarma.

Na výstavě mohou návštěvníci obdivovat kupříkladu chilskou šperkovnici z mědi, brazilskou kabelku ze semen stromu silovoně, argentinskou nádobku na pití Yerba maté, přenosný oltářík z Peru, keramický Strom života z Mexika, řezanou dřevěnou panenku z Venezuely nebo kubánský dekorativní měděný talíř.

latinska-ameriak-vystava-nahled

Mozaika Panny Marie z Coromota

Mimochodem: třeba brazilské lidové umění zahrnuje prvky evropské (především portugalské), indiánské i africké (od otroků). Vystaven je i ceremoniální náhrdelník z peří zapůjčený z Velikonočního ostrova.

Výstava se koná pod záštitou místopředsedkyně Senátu Miluše Horské, která na vernisáži uvedla, že Latinská Amerika je Čechům vzdálená, ačkoli milují například kolumbijského spisovatele Gabriela García Márqueze. Nejslavnějším emisarem Latinské Ameriky je podle jejích slov papež František, který pochází z Argentiny a do Evropy přinesl jihoamerickou otevřenost, bezprostřednost a přátelskost.

Různá technika, bohatá představivost

Na výstavě lze porovnat různé techniky a bohatou představivost, vzešlé z geografické, historické, etnografické a kulturní různorodosti zastoupených zemí. Prezentovány tam jsou i předměty z expozice pražské Latin Art Gallery, kterou můžete navštívit v Jungmannově 17/3, Praha 1.

Vernisáže, kde byly i ochutnávky latinskoamerické kuchyně a drinků, se zúčastnili velvyslanci sedmi jihoamerických zemí i čeští zákonodárci či zástupci Zahrál komorní orchestr španělského institutu Cervantes.


Autor: Anna Skálová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru