
K Zázračné studánce chodí místní i výletníci, prameni se od pradávna přisuzují léčivé účinky na oči
21. května 2020 09:53
Studánka se nachází v dolní části údolí Housle na severozápadě Prahy, zhruba 150 metrů od zastávky MHD. Její okolí je upraveno jako poutní místo, kterému dominuje barokní kaplička s obrazem Panny Marie Sedmibolestné, kterou nechal v roce 1863 zbudovat místní rolník Josef Tůma se svojí sestrou Marií Srbovou.
Údajně šlo o rekci na to, že zde lidé na přímluvu Panny Marie dostali pomoc v těžké situaci. V době sucha zde totiž podle legendy jako odpověď na modlitby lidí vytryskl pramen. Jeho vodě navíc byly připisovány léčivé účinky, především na oční neduhy.
Místo se od té doby až do současnosti těší velké vážnosti. Například za první republiky sem vodíval procesí poutníků z Dejvic pozdější kardinál a arcibiskup pražský Josef Beran. Tradice pěších poutí se zpěvy byla obnovena před třinácti lety. Konají se v polovině září, vždy v termínu blízkému svátku Panny Marie Bolestné.
U kapličky vedle studánky se v květnu scházejí věřící ke společné modlitbě růžence a mariánských litanií, k bohoslužbě se zde v den svátku Křtu Páně scházejí k bohoslužbě i pravoslavní věřící.
Pro vodu si k Zázračné studánce dnes chodí místní i výletníci. Někdo jde třeba jen s jednou lahví či kanystrem, narazíte tu i na lidi s taškami plnými pet-lahví. Pramen je poměrně vydatný, až šest litrů za sekundu, jde o jeden z nejvydatnějších samostatných pramenů na území Prahy.

„Vodovod sloužil do roku 1967, kdy byl narušen bagrem při hloubení potoka. V letech 1971 až 1972 byl zřízen vodovod z Houslí pro domy na hlavní silnici a pro domy Na dolině. Ačkoliv jsou Lysolaje napojeny na ,pražskou vodu´, dílčí vodovod pro domy na hlavní silnici slouží dál,“ uvádí městská část Praha-Lysolaje na svém oficiálním portále.
Lidem tekla z kohoutků voda z pramene až do začátku devadesátých let, kdy byla celá městská část napojena na městský vodovod.
Jelikož je studánka hojně využívaná dodnes, její kvalita je několikrát do roka kontrolována akreditovanou laboratoří. Na tabulce u studánky si lidé mohou přečíst výsledky aktuálních rozborů.
Voda má zvýšenou mineralizaci, vykazuje vysoká obsahy vápníku a hořčíku. Jedná se o velmi tvrdou vodu, obsah dusičnanů přesahuje povolené limity.
Od studánky se lze projít několik stovek metrů dlouhou roklí Housle. Touto přírodní památkou vede naučná stezka, z několika panelů se návštěvníci dozví řadu zajímavostí o této lokalitě. Například to, že v minulosti nebylo místo zalesněno, nebo že se zde v první polovině 20. století konala divadelní představení ochotnických spolků.