dnes
Sobota - skorojasno
14°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
9°C
pozítří
Pondělí - polojasno
4°C
K zakrytí Spořilovské máte liknavý přístup, vše se zdrží o další rok. Vedení města kritiku od Prahy 4 odmítá
Vizualizace zastřešení Spořilovské spojky. Zdroj: JK ARCHITEKTI s.r.o

K zakrytí Spořilovské máte liknavý přístup, vše se zdrží o další rok. Vedení města kritiku od Prahy 4 odmítá

Při prosincovém projednávání pražského rozpočtu na rok 2020 odmítla magistrátní koalice navýšit finance určené na přípravu kilometrového zastřešení Spořilovské spojky. S návrhem přišel 1. místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík (ODS), podle kterého kvůli liknavému přístupu metropole dojde ke zdržení projektu, který po dokončení zlepší spořilovským životní podmínky. Kvůli chybějící části Pražského okruhu mezi brněnskou a hradeckou dálnicí je spojka často plná kamionů. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) kritiku odmítá.

„Vlažný liknavý postup města v přípravě stavby mě velmi mrzí. Už v roce 2019 mohla být po potvrzení EIA spuštěna tvorba dokumentace k územnímu řízení (DUR). Bohužel se jen přešlapuje na místě a dochází k vymlouvání. Pro Prahu 4 a její značnou část obyvatel zásadní ekologická a dopravní stavba tak spí jako šípková Růženka,“ uvedl Zdeněk Kovářík, podle kterého má co nejrychlejší zastřešení spojky již dvě volební období po sobě podporu celého zastupitelstva čtvrté městské části.

V prosinci při projednání pražského rozpočtu navrhl, aby se znásobily prostředky určené v roce 2020 na projekt zastřešení spojky z pěti na padesát milionů korun. Peníze by podle něj mohly jít z investiční rezervy magistrátního odboru dopravy na správu komunikací. Tento odbor má podle Kováříka rezervu přes 150 milionů korun. Jeho návrh si na prosincovém pražském zastupitelstvu osvojila opoziční ODS, ale nakonec nebyl těsně přijat, i když pro něj hlasovali někteří členové koalice.

„Nezahrnutí prostředků na zpracování DUR do rozpočtu města na rok 2020 znamená další roční zpoždění. V praxi si představme, že o další rok déle bude trvat překračování emisních i hlukových limitů pro zhruba 8 až 10 tisíc spořilovských občanů,“ sdělil Kovářík. V obydlené oblasti u spojky jsou dlouhodobě překračovány limity karcinogenního benzo(a)pyrenu a prachových částic.

Praha 4 se podle Kováříka účastní všech jednání. „Nemůžeme však takto velkou investici ani řídit, ani financovat. Snažíme se všemi cestami přispívat ke zdaru přípravy akce a k jejímu urychlenému zahájení i dokončení,“ dodal. Předpokládané náklady na celý projekt přesahují tři miliardy korun.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra hlavní město projekt nezdržuje. „Loni jsme získali pravomocné stanovisko EIA a práce na zastřešení Spořilovské budou dále pokračovat i v roce 2020. Momentálně zjišťujeme povahu konkrétních dopravně inženýrských opatřeních, kdy a za jakých okolností by fungovaly potenciální změny v dopravě na Spořilovské a v jejím okolí během výstavby. Tedy kudy bude vedena doprava, až bude spojka neprůjezdná. Projekt dále běží,“ uvedl Scheinherr.

Podle svých slov zadal pražskému dopravnímu podniku, aby projektant připravil rozfázování stavby tak, aby se některé části mohly realizovat už před stavbou úseku Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi.

„První etapou by mohla být stavba tramvajové trati, která by lokalitě ulehčila. Nicméně 511 je samozřejmě prioritou, protože odvede 60 procent dopravy, a především pak tranzitní kamionovou dopravu,“ dodal.

Navýšení částky na zakrytí Spořilovské na začátku loňského roku požadoval už Kováříkův předchůdce ve funkci místostarosty Prahy 4, Pirát Tibor Vansa. I tehdy náměstek Scheinherr navýšení odmítl. Argumentoval tím, že projekt není dostatečně připraven. Za navýšení financí na projekt se neúspěšně přimlouval i opoziční pražský zastupitel Radomír Nepil z hnutí ANO.


Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Uzavření tubusu Bubenečského tunelu

24. března 2020 v 07:14

Tubus A ve směru na Barrandovský most bude od 30. března do 3. dubna vždy od 23 hodin do 5 hodin uzavřen, tubus B bude bez omezení s provozem v původním směru.

Vlak projel u Masarykova nádraží návěstidlem zakazujícím jízdu

23. března 2020 ve 12:37

Spěšný vlak dnes ráno kolem 8:30 projel u Masarykova nádraží návěstidlem zakazujícím jízdu. Nikomu se nic nestalo, nevznikla žádná škoda. Kvůli zadokumentování události ale zhruba hodinu stál provoz na trati do Českého Brodu. Musely být také odřeknuty některé osobní vlaky. Provoz byl obnoven po...

Praha 5: Klikatá bude od pondělí 23. března uzavřena

22. března 2020 v 06:46

Z důvodu opravy kanalizace a vodovodu bude pro dopravu v termínu od pondělí 23. března do neděle 20. prosince 2020 uzavřena ulice Klikatá. První etapa v termínu od 23. března se týká úseku mezi ulicemi U Waltrovky a Mezná.

Další články
Nahoru