dnes
Středa - mlha
15°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
18°C
K zakrytí Spořilovské máte liknavý přístup, vše se zdrží o další rok. Vedení města kritiku od Prahy 4 odmítá
Vizualizace zastřešení Spořilovské spojky. Zdroj: JK ARCHITEKTI s.r.o

K zakrytí Spořilovské máte liknavý přístup, vše se zdrží o další rok. Vedení města kritiku od Prahy 4 odmítá

Při prosincovém projednávání pražského rozpočtu na rok 2020 odmítla magistrátní koalice navýšit finance určené na přípravu kilometrového zastřešení Spořilovské spojky. S návrhem přišel 1. místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík (ODS), podle kterého kvůli liknavému přístupu metropole dojde ke zdržení projektu, který po dokončení zlepší spořilovským životní podmínky. Kvůli chybějící části Pražského okruhu mezi brněnskou a hradeckou dálnicí je spojka často plná kamionů. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) kritiku odmítá.

„Vlažný liknavý postup města v přípravě stavby mě velmi mrzí. Už v roce 2019 mohla být po potvrzení EIA spuštěna tvorba dokumentace k územnímu řízení (DUR). Bohužel se jen přešlapuje na místě a dochází k vymlouvání. Pro Prahu 4 a její značnou část obyvatel zásadní ekologická a dopravní stavba tak spí jako šípková Růženka,“ uvedl Zdeněk Kovářík, podle kterého má co nejrychlejší zastřešení spojky již dvě volební období po sobě podporu celého zastupitelstva čtvrté městské části.

V prosinci při projednání pražského rozpočtu navrhl, aby se znásobily prostředky určené v roce 2020 na projekt zastřešení spojky z pěti na padesát milionů korun. Peníze by podle něj mohly jít z investiční rezervy magistrátního odboru dopravy na správu komunikací. Tento odbor má podle Kováříka rezervu přes 150 milionů korun. Jeho návrh si na prosincovém pražském zastupitelstvu osvojila opoziční ODS, ale nakonec nebyl těsně přijat, i když pro něj hlasovali někteří členové koalice.

„Nezahrnutí prostředků na zpracování DUR do rozpočtu města na rok 2020 znamená další roční zpoždění. V praxi si představme, že o další rok déle bude trvat překračování emisních i hlukových limitů pro zhruba 8 až 10 tisíc spořilovských občanů,“ sdělil Kovářík. V obydlené oblasti u spojky jsou dlouhodobě překračovány limity karcinogenního benzo(a)pyrenu a prachových částic.

Praha 4 se podle Kováříka účastní všech jednání. „Nemůžeme však takto velkou investici ani řídit, ani financovat. Snažíme se všemi cestami přispívat ke zdaru přípravy akce a k jejímu urychlenému zahájení i dokončení,“ dodal. Předpokládané náklady na celý projekt přesahují tři miliardy korun.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra hlavní město projekt nezdržuje. „Loni jsme získali pravomocné stanovisko EIA a práce na zastřešení Spořilovské budou dále pokračovat i v roce 2020. Momentálně zjišťujeme povahu konkrétních dopravně inženýrských opatřeních, kdy a za jakých okolností by fungovaly potenciální změny v dopravě na Spořilovské a v jejím okolí během výstavby. Tedy kudy bude vedena doprava, až bude spojka neprůjezdná. Projekt dále běží,“ uvedl Scheinherr.

Podle svých slov zadal pražskému dopravnímu podniku, aby projektant připravil rozfázování stavby tak, aby se některé části mohly realizovat už před stavbou úseku Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi.

„První etapou by mohla být stavba tramvajové trati, která by lokalitě ulehčila. Nicméně 511 je samozřejmě prioritou, protože odvede 60 procent dopravy, a především pak tranzitní kamionovou dopravu,“ dodal.

Navýšení částky na zakrytí Spořilovské na začátku loňského roku požadoval už Kováříkův předchůdce ve funkci místostarosty Prahy 4, Pirát Tibor Vansa. I tehdy náměstek Scheinherr navýšení odmítl. Argumentoval tím, že projekt není dostatečně připraven. Za navýšení financí na projekt se neúspěšně přimlouval i opoziční pražský zastupitel Radomír Nepil z hnutí ANO.


Na Národní provoz obousměrně

28. září 2020 v 15:10

V platnost vstoupila změna organizace dopravy na Národní ulici, v úseku mezi ulicemi Spálenou a Jungmannovou.

Svatováclavská jízda motocyklů Prahou omezí dopravu

27. září 2020 v 09:32

V pondělí 28. září se koná 6. ročník Svatováclavské jízdy motocyklů Prahou. Trasa jízdy povede po komunikacích na území městských částí Praha 1, 6, 7, 9 a 19. Kolona motocyklů – cca 100 účastníků – vyjede ve 12 hodin ze Strahova a kolem 12:45 hodin kolona opustí území hl. m. Prahy ve...

Dopravní omezení v souvislosti se silničním během Běchovice - Praha

26. září 2020 v 09:25

V neděli 27. září se koná 124. ročník silničního běhu Běchovice – Praha. Dopravní opatření související s touto významnou sportovní akcí se budou týkat komunikací na území městských částí Praha 3, 9, 14 a 21.

Most přes Jeremiášovu ulici je dokončen

26. září 2020 v 05:55

Ve čtvrtek 24. září dokončila Technická správa komunikací práce na mostním objektu X 037, který převádí silniční dopravu v Líšnické ulici přes ulici Jeremiášovu.

Spanilá jízda vozidel Volkswagen zítra omezí dopravu

25. září 2020 v 09:23

V sobotu 26. září se koná spanilá jízda vozidel VW Transportérů po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 7 a 8. Kolona – cca 120 účastníků – vyjede v 10 hodin od Výstaviště Praha v Holešovicích a zpět se vrátí do cca 12:30 hodin.

Další články
Nahoru