Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
K zakrytí Spořilovské máte liknavý přístup, vše se zdrží o další rok. Vedení města kritiku od Prahy 4 odmítá
Vizualizace zastřešení Spořilovské spojky. Zdroj: JK ARCHITEKTI s.r.o

K zakrytí Spořilovské máte liknavý přístup, vše se zdrží o další rok. Vedení města kritiku od Prahy 4 odmítá

Při prosincovém projednávání pražského rozpočtu na rok 2020 odmítla magistrátní koalice navýšit finance určené na přípravu kilometrového zastřešení Spořilovské spojky. S návrhem přišel 1. místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík (ODS), podle kterého kvůli liknavému přístupu metropole dojde ke zdržení projektu, který po dokončení zlepší spořilovským životní podmínky. Kvůli chybějící části Pražského okruhu mezi brněnskou a hradeckou dálnicí je spojka často plná kamionů. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) kritiku odmítá.

„Vlažný liknavý postup města v přípravě stavby mě velmi mrzí. Už v roce 2019 mohla být po potvrzení EIA spuštěna tvorba dokumentace k územnímu řízení (DUR). Bohužel se jen přešlapuje na místě a dochází k vymlouvání. Pro Prahu 4 a její značnou část obyvatel zásadní ekologická a dopravní stavba tak spí jako šípková Růženka,“ uvedl Zdeněk Kovářík, podle kterého má co nejrychlejší zastřešení spojky již dvě volební období po sobě podporu celého zastupitelstva čtvrté městské části.

V prosinci při projednání pražského rozpočtu navrhl, aby se znásobily prostředky určené v roce 2020 na projekt zastřešení spojky z pěti na padesát milionů korun. Peníze by podle něj mohly jít z investiční rezervy magistrátního odboru dopravy na správu komunikací. Tento odbor má podle Kováříka rezervu přes 150 milionů korun. Jeho návrh si na prosincovém pražském zastupitelstvu osvojila opoziční ODS, ale nakonec nebyl těsně přijat, i když pro něj hlasovali někteří členové koalice.

„Nezahrnutí prostředků na zpracování DUR do rozpočtu města na rok 2020 znamená další roční zpoždění. V praxi si představme, že o další rok déle bude trvat překračování emisních i hlukových limitů pro zhruba 8 až 10 tisíc spořilovských občanů,“ sdělil Kovářík. V obydlené oblasti u spojky jsou dlouhodobě překračovány limity karcinogenního benzo(a)pyrenu a prachových částic.

Praha 4 se podle Kováříka účastní všech jednání. „Nemůžeme však takto velkou investici ani řídit, ani financovat. Snažíme se všemi cestami přispívat ke zdaru přípravy akce a k jejímu urychlenému zahájení i dokončení,“ dodal. Předpokládané náklady na celý projekt přesahují tři miliardy korun.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra hlavní město projekt nezdržuje. „Loni jsme získali pravomocné stanovisko EIA a práce na zastřešení Spořilovské budou dále pokračovat i v roce 2020. Momentálně zjišťujeme povahu konkrétních dopravně inženýrských opatřeních, kdy a za jakých okolností by fungovaly potenciální změny v dopravě na Spořilovské a v jejím okolí během výstavby. Tedy kudy bude vedena doprava, až bude spojka neprůjezdná. Projekt dále běží,“ uvedl Scheinherr.

Podle svých slov zadal pražskému dopravnímu podniku, aby projektant připravil rozfázování stavby tak, aby se některé části mohly realizovat už před stavbou úseku Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi.

„První etapou by mohla být stavba tramvajové trati, která by lokalitě ulehčila. Nicméně 511 je samozřejmě prioritou, protože odvede 60 procent dopravy, a především pak tranzitní kamionovou dopravu,“ dodal.

Navýšení částky na zakrytí Spořilovské na začátku loňského roku požadoval už Kováříkův předchůdce ve funkci místostarosty Prahy 4, Pirát Tibor Vansa. I tehdy náměstek Scheinherr navýšení odmítl. Argumentoval tím, že projekt není dostatečně připraven. Za navýšení financí na projekt se neúspěšně přimlouval i opoziční pražský zastupitel Radomír Nepil z hnutí ANO.


Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

Včera ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Bubenečský tunel bude od čtvrtka do pátku uzavřen

13. dubna 2021 v 07:57

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů uzavře Bubenečský tunel od čtvrtka 15. dubna od 23 hodin do pátku 16. dubna do 5 hodin.

Noční omezení provozu v Těšnovském tunelu

12. dubna 2021 ve 20:52

Z důvodu mytí stěn a stropu bude omezen provoz v Těšnovském tunelu.

Praha 6: Anketa k zónám placeného stání

12. dubna 2021 v 09:53

Parkovací zóny jsou v Praze 6 aktuálně zavedeny na většině území městské části. Jde o části Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Vokovic a Veleslavína, Břevnova, Střešovic či Ořechovky.

Začne další etapa opravy Plzeňské ulice

10. dubna 2021 ve 21:27

Technická správa komunikací zahájí ve středu 14. dubna stavební práce na Plzeňské ulici v úseku Trabant muzeum – Bucharova, směr z centra. Souvislá údržba komunikace je rozdělena na dvě části a skončí do 12. května.

Uzavírka Koněvovy ulice

10. dubna 2021 v 10:20

Technická správa komunikací přejde od 26. dubna do 4. července do další části rekonstrukce Koněvovy ulice, ve které se bude kompletně rekonstruovat vozovka v úseku od ulice Rokycanova směrem nahoru po č. 41. Tyto práce si vyžádají kompletní obousměrnou uzavírku a bude znemožněn vjezd do všech...

Další články
Nahoru