Dnes Neděle - obcasny-dest 19°C
Zítra Pondělí - bourky 22°C
Neděle 1. 8. 2021
Svátek má Oskar
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
K výuce nastoupila v Praze více než polovina žáků druhého stupně
Ilustrační foto: archiv

K výuce nastoupila v Praze více než polovina žáků druhého stupně

K dobrovolné výuce na znovuotevřeném druhém stupni základních škol nastoupilo nebo tento týden nastoupí v Praze více než polovina žáků. Pro děti, které se do školy nechystají, je k dispozici online vyučování. Na dotaz ČTK to uvedli ředitelé základních škol v Praze. Kvůli opatřením proti koronaviru mohli do školy z druhého stupně ZŠ chodit jen žáci devátých tříd, a to od 11. května.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého si téměř každá škola zvolila trochu jiný systém, jak bude do konce školního roku pro starší žáky fungovat. Konkrétně v Masarykově základní škole v pražských Klánovicích, kterou Černý řídí, se děti mohly hlásit na konzultace k různým předmětům. Zájem o to projevila přibližně polovina dětí.

„Mohly se hlásit po jedné konzultaci, někdo se přihlásil na jednu hodinu, někdo na dvě, někdo na všechny," řekl ředitel. Včera se podle něj ve škole konaly konzultace k cizím jazykům, na které dorazilo 118 žáků.

Zájem o výuku projevilo 120 žáků ZŠ Vodičkova v Praze 1, uvedla ředitelka školy Dagmar Zelená. O systematickou každodenní výuku se však nejedná. I zde se žáci přihlašují na konzultace k jednotlivým předmětům. Do školy se tak žák dostaví asi jednou týdně.

„Naše podmínky jsou omezené, protože v magistrátní části budovy Vodičkova 22 probíhá náročná rekonstrukce. Zároveň jsme museli některé učebny 2. stupně poskytnout 1. stupni, abychom dodrželi vládou nařízená bezpečnostní opatření," uvedla. Podle ředitelky tak nadále platí možnost připojit se k online výuce.

V ZŠ Bohumila Hrabala v Praze 8 se od dnešního dne učí 230 žáků, kteří jsou rozděleni do 20 skupin po jednotlivých školních třídách. Dalších 150 se podle ředitelky školy Ireny Trojanové výuky nezúčastní. Hlavní předměty ve škole konzultují dvakrát týdně.

„Děti z druhého stupně mají češtinu, matematiku a jazyky. Dále také třeba zeměpis či chemii. Výchovy, tedy například výtvarná nebo hudební výchova, se nyní nevyučuje," řekla Trojanová.

ZŠ Londýnská umožní výuku v budově školy až od 22. do 25. června. Žáci tak budou do školy v tomto termínu chodit denně. „Nechceme narušit systém distančního vzdělávání v období od 8. 6. do 19. 6. a nutit přijet na tři týdny do Prahy rodiny kvůli jednomu dni v týdnu," uvedl ředitel školy Martin Ševčík.

Dodal, že z personálních důvodů a vzhledem ke kapacitě učeben není možné, aby při omezeném počtu žáků ve skupině chodili žáci druhého stupně do školy častěji než jednou týdně.

Problém s nedostatkem učitelů pro zajištění výuky potvrzuje i ředitelka ZŠ a MŠ Na Smetance v Praze 2. „Největší komplikací je personální zajištění, což je také mimochodem způsobeno zejména povinností neměnnosti skupin. Nástupem skupin 2. stupně je pro nás velmi obtížné zachovat neměnnost skupin na 1. stupni," uvedla.

Předseda Asociace ředitelů základních škol doplnil, že některé školy si na přípravu aktivit pro druhý stupeň vzaly víc času a začnou třeba až od 15. června, nebo už do konce školního roku druhý stupeň vůbec neotevřou.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

29. července 2021 ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

29. července 2021 ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Další články
Nahoru