dnes
Úterý - oblacno
16°C
zítra
Středa - jasno
23°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
K výuce nastoupila v Praze více než polovina žáků druhého stupně
Ilustrační foto: archiv

K výuce nastoupila v Praze více než polovina žáků druhého stupně

K dobrovolné výuce na znovuotevřeném druhém stupni základních škol nastoupilo nebo tento týden nastoupí v Praze více než polovina žáků. Pro děti, které se do školy nechystají, je k dispozici online vyučování. Na dotaz ČTK to uvedli ředitelé základních škol v Praze. Kvůli opatřením proti koronaviru mohli do školy z druhého stupně ZŠ chodit jen žáci devátých tříd, a to od 11. května.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého si téměř každá škola zvolila trochu jiný systém, jak bude do konce školního roku pro starší žáky fungovat. Konkrétně v Masarykově základní škole v pražských Klánovicích, kterou Černý řídí, se děti mohly hlásit na konzultace k různým předmětům. Zájem o to projevila přibližně polovina dětí.

„Mohly se hlásit po jedné konzultaci, někdo se přihlásil na jednu hodinu, někdo na dvě, někdo na všechny," řekl ředitel. Včera se podle něj ve škole konaly konzultace k cizím jazykům, na které dorazilo 118 žáků.

Zájem o výuku projevilo 120 žáků ZŠ Vodičkova v Praze 1, uvedla ředitelka školy Dagmar Zelená. O systematickou každodenní výuku se však nejedná. I zde se žáci přihlašují na konzultace k jednotlivým předmětům. Do školy se tak žák dostaví asi jednou týdně.

„Naše podmínky jsou omezené, protože v magistrátní části budovy Vodičkova 22 probíhá náročná rekonstrukce. Zároveň jsme museli některé učebny 2. stupně poskytnout 1. stupni, abychom dodrželi vládou nařízená bezpečnostní opatření," uvedla. Podle ředitelky tak nadále platí možnost připojit se k online výuce.

V ZŠ Bohumila Hrabala v Praze 8 se od dnešního dne učí 230 žáků, kteří jsou rozděleni do 20 skupin po jednotlivých školních třídách. Dalších 150 se podle ředitelky školy Ireny Trojanové výuky nezúčastní. Hlavní předměty ve škole konzultují dvakrát týdně.

„Děti z druhého stupně mají češtinu, matematiku a jazyky. Dále také třeba zeměpis či chemii. Výchovy, tedy například výtvarná nebo hudební výchova, se nyní nevyučuje," řekla Trojanová.

ZŠ Londýnská umožní výuku v budově školy až od 22. do 25. června. Žáci tak budou do školy v tomto termínu chodit denně. „Nechceme narušit systém distančního vzdělávání v období od 8. 6. do 19. 6. a nutit přijet na tři týdny do Prahy rodiny kvůli jednomu dni v týdnu," uvedl ředitel školy Martin Ševčík.

Dodal, že z personálních důvodů a vzhledem ke kapacitě učeben není možné, aby při omezeném počtu žáků ve skupině chodili žáci druhého stupně do školy častěji než jednou týdně.

Problém s nedostatkem učitelů pro zajištění výuky potvrzuje i ředitelka ZŠ a MŠ Na Smetance v Praze 2. „Největší komplikací je personální zajištění, což je také mimochodem způsobeno zejména povinností neměnnosti skupin. Nástupem skupin 2. stupně je pro nás velmi obtížné zachovat neměnnost skupin na 1. stupni," uvedla.

Předseda Asociace ředitelů základních škol doplnil, že některé školy si na přípravu aktivit pro druhý stupeň vzaly víc času a začnou třeba až od 15. června, nebo už do konce školního roku druhý stupeň vůbec neotevřou.


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru