Dnes Úterý - obcasny-dest 2°C
Zítra Středa - polojasno 6°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
K výuce nastoupila v Praze více než polovina žáků druhého stupně
Ilustrační foto: archiv

K výuce nastoupila v Praze více než polovina žáků druhého stupně

K dobrovolné výuce na znovuotevřeném druhém stupni základních škol nastoupilo nebo tento týden nastoupí v Praze více než polovina žáků. Pro děti, které se do školy nechystají, je k dispozici online vyučování. Na dotaz ČTK to uvedli ředitelé základních škol v Praze. Kvůli opatřením proti koronaviru mohli do školy z druhého stupně ZŠ chodit jen žáci devátých tříd, a to od 11. května.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého si téměř každá škola zvolila trochu jiný systém, jak bude do konce školního roku pro starší žáky fungovat. Konkrétně v Masarykově základní škole v pražských Klánovicích, kterou Černý řídí, se děti mohly hlásit na konzultace k různým předmětům. Zájem o to projevila přibližně polovina dětí.

„Mohly se hlásit po jedné konzultaci, někdo se přihlásil na jednu hodinu, někdo na dvě, někdo na všechny," řekl ředitel. Včera se podle něj ve škole konaly konzultace k cizím jazykům, na které dorazilo 118 žáků.

Zájem o výuku projevilo 120 žáků ZŠ Vodičkova v Praze 1, uvedla ředitelka školy Dagmar Zelená. O systematickou každodenní výuku se však nejedná. I zde se žáci přihlašují na konzultace k jednotlivým předmětům. Do školy se tak žák dostaví asi jednou týdně.

„Naše podmínky jsou omezené, protože v magistrátní části budovy Vodičkova 22 probíhá náročná rekonstrukce. Zároveň jsme museli některé učebny 2. stupně poskytnout 1. stupni, abychom dodrželi vládou nařízená bezpečnostní opatření," uvedla. Podle ředitelky tak nadále platí možnost připojit se k online výuce.

V ZŠ Bohumila Hrabala v Praze 8 se od dnešního dne učí 230 žáků, kteří jsou rozděleni do 20 skupin po jednotlivých školních třídách. Dalších 150 se podle ředitelky školy Ireny Trojanové výuky nezúčastní. Hlavní předměty ve škole konzultují dvakrát týdně.

„Děti z druhého stupně mají češtinu, matematiku a jazyky. Dále také třeba zeměpis či chemii. Výchovy, tedy například výtvarná nebo hudební výchova, se nyní nevyučuje," řekla Trojanová.

ZŠ Londýnská umožní výuku v budově školy až od 22. do 25. června. Žáci tak budou do školy v tomto termínu chodit denně. „Nechceme narušit systém distančního vzdělávání v období od 8. 6. do 19. 6. a nutit přijet na tři týdny do Prahy rodiny kvůli jednomu dni v týdnu," uvedl ředitel školy Martin Ševčík.

Dodal, že z personálních důvodů a vzhledem ke kapacitě učeben není možné, aby při omezeném počtu žáků ve skupině chodili žáci druhého stupně do školy častěji než jednou týdně.

Problém s nedostatkem učitelů pro zajištění výuky potvrzuje i ředitelka ZŠ a MŠ Na Smetance v Praze 2. „Největší komplikací je personální zajištění, což je také mimochodem způsobeno zejména povinností neměnnosti skupin. Nástupem skupin 2. stupně je pro nás velmi obtížné zachovat neměnnost skupin na 1. stupni," uvedla.

Předseda Asociace ředitelů základních škol doplnil, že některé školy si na přípravu aktivit pro druhý stupeň vzaly víc času a začnou třeba až od 15. června, nebo už do konce školního roku druhý stupeň vůbec neotevřou.


Klienti Domova pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 už byli očkováni proto covidu

Včera ve 22:33

Domov pro seniory Zity Kabátové v třinácté městské části dnes dokončil očkování svých klientů proti onemocnění covid-19. 

Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

Včera ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

V Praze 15 očkovali seniory

Včera v 10:59

V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 byla ve čtvrtek 14. ledna zahájena první etapa očkování klientů 80+ v pobytové sociální službě.

Diskuse: Odborníci z oboru imunologie a farmakologie na téma vakcína

Včera v 09:37

Vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19 představoval v uplynulých měsících jednu z největších vědeckých výzev, kterou lidstvo doposud poznalo. Co o vakcínách dokážou říci špičkoví odborníci z oboru imunologie a farmakologie se dozvíte v online diskusi, kterou na toto téma pořádá Přírodovědecké...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

17. ledna 2021 ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

17. ledna 2021 v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

17. ledna 2021 ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru