Dnes Sobota - polojasno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
K uvěznění lidí bude stačit smska, varuje před novelou pandemického zákona sdružení právníků
Podle návrhu novely pandemického zákona bude mimořádným opatřením i omezení podnikatelské činnosti, při jejímž výkonu přichází fyzická osoba do přímého osobního kontaktu s jinou osobou. Foto: Karel Netolický

K uvěznění lidí bude stačit smska, varuje před novelou pandemického zákona sdružení právníků

Vláda minulý týden upravila některé části návrhu pandemického zákona. Schválila, že platnost zákona nebude časově omezena. Kabinet o tom informoval na tiskové konferenci. Odborné sdružení právníků Pro Libertate – Institut práva a občanských svobod varuje ,před nevratnými dopady novely tohoto zákona´, sdělil předseda sdružení Tomáš Nielsen.

Podle Pro Libertate má navržené znění novely zákona zavést nepřijatelné nástroje omezující základní práva a svobody občanů, dosud zaručené Listinou základních práv a svobod a mezinárodními úmluvami, jimiž je Česká republika vázána.

„Má dát ministerstvům zdravotnictví, vnitra a obrany dokonce více pravomocí, než má vláda v době válečného stavu. Podle vládního návrhu má přitom platit navždy,“ uvedlo sdružení, jehož zástupci varovali poslance a senátory před nevratnými dopady novely.

Z upraveného znění také vyplývá, že možnost vydávat mimořádné opatření by měla mít kromě ministerstva zdravotnictví také ministerstva obrany a vnitra.

Ministerstvo obrany bude mít podle novely možnost vydat mimořádné opatření, které se bude týkat vojáků v činné službě, občanských zaměstnanců v ozbrojených silách či samotných pracovníků ministerstva a organizací, které ministerstvo zřizuje.

Jak vyplývá z návrhu novely, která už byla zveřejněna na internetu, ministerstvo vnitra by mohlo opatřením ovlivnit příslušníky a zaměstnance bezpečnostních sborů s výjimkou vězeňské služby, pracovníky ministerstva a organizací, které zřizuje. Pokud obrana a vnitro nenařídí jinak, budou platit opatření vydaná ministerstvem zdravotnictví nebo hygieniky.

 „Novela schválená vládou je zcela nepředstavitelným pokusem obejít standardní zákony, včetně ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Vytváří paralelní právní řád, v němž lidé ztratí jakoukoliv právní jistotu, jakoukoliv možnost účinné soudní ochrany. Základní práva a svobody budou omezena více, než za válečného stavu. Naprosto nechápu, jak mohla současná vláda s tímto pokusem zrušit právo, zrušit soudní přezkum a další základní nástroje demokratického právního státu vůbec veřejně vystoupit. Velmi naléhavě proto apelujeme na zákonodárce, aby hlasovali proti přijetí této novely,“ uvedl Tomáš Nielsen, předseda Pro Libertate.

Už v minulosti připomínkovali právníci institutu původní znění pandemického zákona, který byl přijat začátkem loňského roku, a poukazovali na jeho protiústavnost. Na svých připomínkách i nadále trvají a důrazně upozorňují, že navrhovanou novelou dojde k jejímu dalšímu prohloubení. 

Novela pandemického zákona byla připravena ministerstvem zdravotnictví ještě pod vedením bývalého ministra Adama Vojtěcha (za ANO), nicméně úřad při tvorbě dokumentu jednal i s nynějším ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09). 

„Vláda přichází s návrhem, který od roku 1989 nemá obdoby. Znamená porušení základních zásad ústavnosti České republiky a absolutní popření naší suverenity. A směřuje k nahrazení Parlamentu, coby vrcholného zákonodárce, vládou a jejími ministerstvy. Novela je z hlediska ústavního práva prostě nepřijatelná,“ sdělil Nielsen.

„Po pečlivém prostudování návrhu novely ji nemůžeme hodnotit jinak, než že je skutečně otevřeným krokem k totalitě. Je pokusem o odstranění systému dosavadní dělby moci, ochrany ústavních práv. Veškerou zákonodárnou moc fakticky převezmou ministerstva zdravotnictví, vnitra a obrany. A lidé ztratí možnost jakékoliv účinné ochrany,“ pokračoval.

Právníci Pro Libertate v otevřené výzvě upozorňují zákonodárce například na to, že případným přijetím novely dojde k zavedení nového institutu takzvaného „příkazu fyzické osobě“, což bude v praxi znamenat, že lidé mohou být uzavřeni v izolaci či karanténě bez možnosti řádné soudní obrany, a dokonce bez naplnění zákonných důvodů pro jejich nařízení.

„Navíc například i jen doručením SMS zprávy, což je v demokratické společnosti pro omezení osobní svobody zcela nepředstavitelné. Novela zavádí nové možnosti pro omezování práv dětí na základní i další vzdělání se všemi drastickými psychologickými, sociálními i ekonomickými dopady. Je vlastně snahou do budoucna legalizovat nezákonná opatření, která dosud kritizoval i Nejvyšší správní soud. A vláda se tím ani netají,“ dodal předseda Pro Libertate Tomáš Nielsen.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Další články
Nahoru