Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
K uvěznění lidí bude stačit smska, varuje před novelou pandemického zákona sdružení právníků
Podle návrhu novely pandemického zákona bude mimořádným opatřením i omezení podnikatelské činnosti, při jejímž výkonu přichází fyzická osoba do přímého osobního kontaktu s jinou osobou. Foto: Karel Netolický

K uvěznění lidí bude stačit smska, varuje před novelou pandemického zákona sdružení právníků

Vláda minulý týden upravila některé části návrhu pandemického zákona. Schválila, že platnost zákona nebude časově omezena. Kabinet o tom informoval na tiskové konferenci. Odborné sdružení právníků Pro Libertate – Institut práva a občanských svobod varuje ,před nevratnými dopady novely tohoto zákona´, sdělil předseda sdružení Tomáš Nielsen.

Podle Pro Libertate má navržené znění novely zákona zavést nepřijatelné nástroje omezující základní práva a svobody občanů, dosud zaručené Listinou základních práv a svobod a mezinárodními úmluvami, jimiž je Česká republika vázána.

„Má dát ministerstvům zdravotnictví, vnitra a obrany dokonce více pravomocí, než má vláda v době válečného stavu. Podle vládního návrhu má přitom platit navždy,“ uvedlo sdružení, jehož zástupci varovali poslance a senátory před nevratnými dopady novely.

Z upraveného znění také vyplývá, že možnost vydávat mimořádné opatření by měla mít kromě ministerstva zdravotnictví také ministerstva obrany a vnitra.

Ministerstvo obrany bude mít podle novely možnost vydat mimořádné opatření, které se bude týkat vojáků v činné službě, občanských zaměstnanců v ozbrojených silách či samotných pracovníků ministerstva a organizací, které ministerstvo zřizuje.

Jak vyplývá z návrhu novely, která už byla zveřejněna na internetu, ministerstvo vnitra by mohlo opatřením ovlivnit příslušníky a zaměstnance bezpečnostních sborů s výjimkou vězeňské služby, pracovníky ministerstva a organizací, které zřizuje. Pokud obrana a vnitro nenařídí jinak, budou platit opatření vydaná ministerstvem zdravotnictví nebo hygieniky.

 „Novela schválená vládou je zcela nepředstavitelným pokusem obejít standardní zákony, včetně ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Vytváří paralelní právní řád, v němž lidé ztratí jakoukoliv právní jistotu, jakoukoliv možnost účinné soudní ochrany. Základní práva a svobody budou omezena více, než za válečného stavu. Naprosto nechápu, jak mohla současná vláda s tímto pokusem zrušit právo, zrušit soudní přezkum a další základní nástroje demokratického právního státu vůbec veřejně vystoupit. Velmi naléhavě proto apelujeme na zákonodárce, aby hlasovali proti přijetí této novely,“ uvedl Tomáš Nielsen, předseda Pro Libertate.

Už v minulosti připomínkovali právníci institutu původní znění pandemického zákona, který byl přijat začátkem loňského roku, a poukazovali na jeho protiústavnost. Na svých připomínkách i nadále trvají a důrazně upozorňují, že navrhovanou novelou dojde k jejímu dalšímu prohloubení. 

Novela pandemického zákona byla připravena ministerstvem zdravotnictví ještě pod vedením bývalého ministra Adama Vojtěcha (za ANO), nicméně úřad při tvorbě dokumentu jednal i s nynějším ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09). 

„Vláda přichází s návrhem, který od roku 1989 nemá obdoby. Znamená porušení základních zásad ústavnosti České republiky a absolutní popření naší suverenity. A směřuje k nahrazení Parlamentu, coby vrcholného zákonodárce, vládou a jejími ministerstvy. Novela je z hlediska ústavního práva prostě nepřijatelná,“ sdělil Nielsen.

„Po pečlivém prostudování návrhu novely ji nemůžeme hodnotit jinak, než že je skutečně otevřeným krokem k totalitě. Je pokusem o odstranění systému dosavadní dělby moci, ochrany ústavních práv. Veškerou zákonodárnou moc fakticky převezmou ministerstva zdravotnictví, vnitra a obrany. A lidé ztratí možnost jakékoliv účinné ochrany,“ pokračoval.

Právníci Pro Libertate v otevřené výzvě upozorňují zákonodárce například na to, že případným přijetím novely dojde k zavedení nového institutu takzvaného „příkazu fyzické osobě“, což bude v praxi znamenat, že lidé mohou být uzavřeni v izolaci či karanténě bez možnosti řádné soudní obrany, a dokonce bez naplnění zákonných důvodů pro jejich nařízení.

„Navíc například i jen doručením SMS zprávy, což je v demokratické společnosti pro omezení osobní svobody zcela nepředstavitelné. Novela zavádí nové možnosti pro omezování práv dětí na základní i další vzdělání se všemi drastickými psychologickými, sociálními i ekonomickými dopady. Je vlastně snahou do budoucna legalizovat nezákonná opatření, která dosud kritizoval i Nejvyšší správní soud. A vláda se tím ani netají,“ dodal předseda Pro Libertate Tomáš Nielsen.


Autor: Karel Netolický

Valovič: Praha 10 musí po volbách poskytnout pomoc rodinám, seniorům i živnostníkům

20. září 2022 ve 12:55 | Aktualizováno 21. září 2022, 12:40

Kvůli rostoucím nákladům život má řada Pražanů problém po zaplacení nájmu nebo splátky za hypotéku problém důstojně vyjít. Jednotlivé strany a koalice přichází z různými návrhy řešení. S jedním například přišla koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), kterou vede současný místostarosta desáté...

DPP: Zastavení stavby metra D nehrozí

19. září 2022 v 18:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se důrazně ohrazuje vůči tvrzením společnosti Inženýring dopravních staveb a. s. (IDS), které 15. září zveřejnil webový portál iDnes.cz v článku o metru D. Probíhající stavba metra D či její zastavení ohroženo není ani v případě, že uvedená společnost...

Udženija: Současná koalice diskriminuje rodiny se středoškoláky

6. září 2022 v 09:57

Starostka Prahy 2 a předsedkyně kontrolního výboru HMP Alexandra Udženija (ODS) komentuje pražský sociální balíček, který bude ve čtvrtek projednávat pražské zastupitelstvo.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru