Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
K technickému muzeu na Letné dorazí desítky vozů Bugatti
16 září
Víkend
Sraz vozů Bugatti. Foto: NTM

K technickému muzeu na Letné dorazí desítky vozů Bugatti

16. 9. 2023
Na čtyři desítky automobilů Bugatti převážně typu Brescia, vyráběného v letech 1920 až 1926, se objeví poprvé v Česku. V sobotu 16. září se tyto ušlechtilé závodní vozy zastaví u Národního technického muzea na Letné a budou vystaveny za Dopravní halou.

Pro milovníky historie je Brescia druhé největší město v italské Lombardii, pyšnící se vzácnými památkami antické, středověké a renesanční architektury a výtvarného umění. Pro milovníky značky Bugatti je Brescia legendární závodní speciál na podvozku automobilu Bugatti 13, postavený v roce 1921.

Čtyři exempláře tohoto vozu, které Ettore Bugatti vyslal do závodu na okruhu poblíž výše zmíněného města, dojely do cíle na prvním až čtvrtém místě. Odtud pak vzešlo pojmenování těchto vozů, které působí jako typický spartánský závodní automobil z počátku dvacátých let – dokud si nevšimneme údajů o konstrukci motoru. Má totiž čtyři ventily ve válci, které jsou i v současné automobilové produkci výsadou výkonnějších a dražších vozů.

Přestože Bugatti pouhé tři roky po Brescii vyvinul prototyp ještě mnohem slavnějšího osmiválce T 35 (dodnes nejúspěšnějšího závodního vozu všech dob), lehký sportovní závodní čtyřválec rozhodně nezapadl v zapomnění. Ve dvacátých letech byl na podvozcích typů 13, 22 a 23 postaven v celkem 2000 exemplářích. Do dnešní doby ovšem vzniklo i velké množství rekonstrukcí a replik. Jednu z nejzdařilejších rekonstrukcí postavil sběratel, renovátor a prezident českého Bugatti klubu Jakub Stauch.

V Itálii a následně ve Francii se pořádá rallye s názvem Solo Brescia určená výhradně pro „pravé“ Brescie, tedy vozy Bugatti s čtyřválcovými motory o objemu 1,5 litru, rozvodem OHC, čtyřmi ventily ve válci a dvojitým zapalováním. Kromě nich jsou „v toleranci“ jen osmiválce Bugatti T 30 (které vznikly na podvozku Brescie) a některé prototypy.

„V letech 2016 a 2019 jsem byl s manželkou na dvou ročnících této rallye ve Francii a byl jsem dotázán, zda by bylo možné stejný sraz pořádat i v ČR. Myslel jsem si bláhově, že se na to zapomene a nebudu muset nic organizovat. Jenže při posledním setkání v Brescii vyšly najevo neshody mezi italským a francouzským Bugatti Clubem i přání členů klubů v dalších zemích, aby se příští ročník skutečně konal v České republice, “ vysvětlil Jakub Stauch, jak se zrodila akce s názvem Bugatti Brescia 2023 in the Czech Republic.

Jakub Stauch od loňského roku absolvoval nespočet jednání a najezdil tisíce kilometrů ve snaze najít vhodné místo pro sraz a najít zajímavé a bezpečné trasy pro týdenní akci. Dnes už má tento pozoruhodný podnik malý tým organizátorů – a především čtyři desítky účastnických vozů se smíšenými posádkami ze 17 zemí.

 Díky tomu na nich uvidíme vedle známých a mezinárodních poznávacích značek B, CZ, CH, D, DK, F, I, NL, RO nebo USA značky z Irska, Litvy, Lucemburska nebo Lichtenštejnska, ale dokonce i z Nového Zélandu nebo Francouzské Polynésie. Můžeme potvrdit, že co do počtu národností bude toto setkání nejpestřejší, které se zatím konalo.

Posláním celé akce je podle Staucha nikoli měření závodních výkonů, ale představení naší země účastníkům a příznivcům akce po stránce kulturní, historické, ale například i gastronomické. Součástí akce jsou návštěvy a zastávky v západních, středních a jižních Čechách a denní trasy výletů jsou od 145 do 220 km. „Navštívíme hrady, zámky, technické a historické památky, soukromé sbírky i státní muzea. V úterý se popojede do kláštera v Plasích a v sobotu do Národního technického muzea, “ doplnil Jakub Stauch.


Autor: puc

Den hrdinů láká i na soutěž ve vyprošťování z havarovaných aut

Včera v 10:11

V rámci Dne hrdinů, který se bude konat v sobotu 23. září od 11 do 17 hodin na Výstavišti Praha, se uskuteční soutěž ve soutěž ve vyprošťování z havarovaných vozidel. Soutěž bude probíhat mezi devátou a patnáctou hodinou

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Včera v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Do Prahy 10 na Maňánu

Včera v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Praha 13 zve na Butovický rohlík

21. září 2023 v 11:26

Městská část Praha 13 a Triatlon sportklub Praha srdečně zvou do Centrálního parku na Butovický rohlík, tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Evropského týdne mobility.  

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Plavejte v Praze 1

21. září 2023 v 07:18

V sobotu 7. října se koná tradiční plavání O pohár městské části Praha 1. Začíná se ve 14 hodin.

Svatováclavská pouť na Proseku už podvaatřicáté

21. září 2023 v 00:07

Letošní 32. Svatováclavská pouť na Proseku se koná 23. a 24. září v okolí kostela sv. Václava v Praze 9. Tradičně ji pořádá městská část Praha 9.

Chov goril v Zoo Praha slaví 60 let

21. září 2023 v 00:03

V sobotu 23. září oslaví Zoo Praha Světový den goril společně s výročím 60 let zdejšího chovu těchto největších primátů světa. Návštěvníci se mohou těšit na mimořádný program v obou pavilonech – v loni otevřené Rezervaci Dja, kterou obývá rodinná skupina, a také v Centru Méfou, kde žije slavný...

Pivní festival Desítka na Desítce se vrací

20. září 2023 ve 22:55

V sobotu 23. září se na Kubánském náměstí v Praze 10 uskuteční festival pro všechny milovníky zlatavého moku. První ročník festivalu Desítka na Desítce loni zaznamenal mezi návštěvníky úspěch. Druhý ročník bude pokračovat v jeho šlépějích. Na návštěvníky čeká 12 minipivovarů, bezpočet stánků...

Centrální park v Praze 13 bude hostit mistrovství ve Flyboardu

20. září 2023 v 09:28

Mistrovství České republiky ve Flyboardu 2023, možnost půjčovny, kde se do pěti minut naučí létat kdokoliv. Ukázky nového adrenalinového sportu si můžete užít v podobě závodní ale i umělecké.

Beachvolejbal: Do Žlutých lázní se vrací amatérský turnaj dvojic

19. září 2023 v 16:29

Žluté lázně v pražském Podolí čeká poslední venkovní podívaná v beachvolejbale v letošním roce. Amatérský turnaj dvojic odstartuje již tuto neděli 24. září v 10 hodin kláním o putovní pohár.

Butky Park provoní food festival a roztančí brazilská samba

19. září 2023 v 08:50

Butky Park, nový volnočasový areál v sousedství pražského obchodního centra Galerie Butovice a Prokopského údolí, v sobotu 30. září rozehraje symfonii všech smyslů při food festivalu, latinskoamerických tancích i cestovatelském vyprávění. Vstup je zdarma.  

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Další články
Nahoru