Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pod Karlovým mostem plul beton, začala ostrá fáze rekonstrukce nejstaršího jezu
U Staroměstského jezu opakovaně kotvila loď s nákladními auty převážejícími beton. Foto: Metrostav

Pod Karlovým mostem plul beton, začala ostrá fáze rekonstrukce nejstaršího jezu

V uplynulých dnech pluly po Vltavě v Praze autodomíchávače a netradičním způsobem zásobovaly betonem rekonstrukci Staroměstského jezu z 13. století. Projekt po čtyřech měsících přípravných prací vstoupil do ostré fáze.  

Stavbaři Metrostavu vybetonovali základovou desku pro rošt, na nějž budou následně ukládat dubové trámy a žulové kameny. „Betonáž v centru města je vždy boj s časem, v tomto případě však probíhala uprostřed řeky, a to ve velmi obtížně dostupném úseku Vltavy. Musím přiznat, že tak náročnou logistiku jsem ještě nezažil. Většinu mixů jsme naváželi z přilehlé říční betonárny na Rohanském ostrově a jejich naloďování probíhalo u Štefánikova mostu,“ uvedl vedoucí projektu rekonstrukce Staroměstského jezu Daniel Boďa.

„Zejména v době ranní špičky jsme moc jiných možností neměli, protože jen samotná přeprava po vodě zabrala přes hodinu. Na loď, která se stihne na staveniště a zpět otočit čtyřikrát za den, se vejdou pouhé dva mixy a čerpadlo,“ pokračoval.

Při rekonstrukci historických památek v centru metropole se běžně spotřebuje značné množství betonu a logistika zásobování není úplně jednoduchá. A o vodních stavbách to platí dvojnásob.

„V tomto případě jsme stejně museli použít beton s přísadou zpomalující tuhnutí, aby směs přežila plavbu a neztuhla ještě před finálním uložením. Pro zajímavost ještě doplním, že veškerý písek a kamenivo použité pro tento beton doputovaly do Prahy také po Vltavě, a nezatěžovaly tak silnice,“ sdělil Jakub Šimáček, ředitel společnosti TBG Metrostav, která provozuje dvě říční betonárny na Rohanském ostrově a v Libni u Trojského mostu.

Nyní přijdou na řadu konečně materiály, díky kterým rekonstrukce vrátí Staroměstský jez do podoby ze 13. století. Stavbaři napřed začnou pracovat se dřevem. Duby staré přes 160 let pocházejí z obory Kněžičky na Nymbursku.

Trámy musí napřed projít speciální vodní kúrou, aby se stabilizovaly a nekroutily. Potopené zůstanou i po finální montáži – stavbaři je budou kropit do chvíle, než je zaplaví voda.

Celková délka trámů potřebných na rekonstrukci přesahuje dva kilometry. Následně se bude osazovat kamenná výplň z věčného materiálu – žuly z lomů na Příbramsku, kde se bloky připravovaly již od jara.

Šikmý, více než 320 metrů dlouhý jez leží mezi Sovovými mlýny a Novotného lávkou. Pochází z roku 1241 a s konstrukcí takzvaného pražského typu byl vzorem pro další stavby v korytech řek v širokém okolí.

V hlavním městě si jako jediný zachoval původní tvar, byť během své existence prošel mnoha menšími opravami. Cílem aktuální kompletní rekonstrukce je vrátit památkově chráněnému dílu jeho historickou podobu z 13. století.

V polovině století dvacátého byla totiž původní kamenná výplň dřevěného roštu zaměněna za výplň betonovou. Stavbaři Metrostavu budou v co největší míře využívat původní postupy a dřevěný rošt opět vyplní kamennými deskami, tak jako jejich prapředchůdci v době původní výstavby.

Náročný projekt skončí v roce 2024 a stavební práce na místě se vždy omezí na období od jara do podzimu. Stavbu buduje pro investora Povodí Vltavy, státní podnik největší česká stavební společnost Metrostav. Investiční náklady přesahují 112 milionů korun.  


Autor: Jan Puci

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

Další články
Nahoru