dnes
Čtvrtek - jasno
2°C
zítra
Pátek - jasno
0°C
pozítří
Sobota - jasno
0°C
Pražské krimi

K případu Ztohoven se soud vrátí na začátku dubna

K případu skupiny Ztohoven, jejíž členové v roce 2015 vyvěsili nad Pražským hradem obří červené trenýrky, se Obvodní soud pro Prahu 1 vrátí na začátku dubna. Vyplývá to z justiční databáze. Soud čekal na znalecký posudek znalce Karla Nováka, který měl určit cenu prezidentské standarty, za kterou umělci trenýrky vyměnili.

Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons vyměnili prezidentskou standartu za obří červené trenýrky 19. září 2015. Protestovali tak proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala lidem. Žalobci umělce viní z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže, hrozí jim až tři roky vězení. Podle spisu mimo jiné poškodili střechu hradu.

Muži přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili, a že při tom přestřihli lanko na stožáru standarty. Hájili se tím, že mají právo na svobodný projev. Činem prý skupina chtěla lidem říct, že by se neměli bát vyjadřovat své názory.

Soudkyně obvodního soudu Šárka Šantorová umělce loni v srpnu částečně osvobodila s tím, že se nepodařila prokázat souvislost mezi poškozením střechy a činem skupiny. Kvůli přestřiženému lanku chtěla případ předat do přestupkového řízení. V rozsudku Šantorová uvedla, že kdyby umělce uznala vinnými, mohlo by dojít k vytvoření „nebezpečného precedentu hraničícímu s totalitními režimy omezujícími svobodu slova a politický názor“.

S verdiktem nesouhlasila státní zástupkyně Zuzana Beňová, které dal v září za pravdu odvolací soud. Uvedl, že právo na svobodu slova nelze řadit nad právo na majetek. Mimo jiné soudu nařídil, aby nechal zpracovat znalecký posudek, který by měl hodnotu standarty určit.

Umělci už dříve uvedli, že jsou připraveni škodu zaplatit, nesouhlasili však s výší uvedenou ve spise. Žalobci tvrdí, že chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru způsobili umělci škodu 55 000 korun, za standartu stát požaduje 33 000 korun. Jako náhradu nemajetkové újmy žádal dalších 310 000 korun. Znalec Novák se k odhadu ceny vyjádřit nechtěl.


Samota a tma vyhnaly šestiletou dívku před dům

Dnes v 08:40

Oznámení o osamocené šestileté dívce přijalo operační středisko městské policie v úterý před 19. hodinou. V ulici Vosmíkových v Praze 8 našla mladá žena před vchodem do domu plačící šestiletou dívku, která bydlí v domě se svou matkou a sestrou.

Řidič, který unikal v kradeném autě, byl obviněn z několika trestných činů

10. prosince 2018 v 10:33

S mužem, který byl v noci na neděli zadržen po divoké honičce v kradeném autě, bylo zahájeno trestní stíhání pro trestné činy krádež, obecné ohrožení, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, ohrožení pod vlivem návykové látky a poškození cizí věci. Sdělil to dnes mluvčí pražské policie Jan...

Dezorientovaný cizinec skončil na psychiatrii

7. prosince 2018 ve 13:03

Ve čtvrtek odpoledne přijali strážníci z Prahy 11 oznámení, že ve stanici metra Háje je dezorientovaný muž. „Hlídka podivně se chovajícího muže oslovila, ten však nereagoval, odmítal komunikovat a nekontroloval své chování,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Agresivní schizofrenička zaútočila na strážníky

7. prosince 2018 v 08:59

V pátek večer doručovali strážníci z Prahy 9 písemnost v ulici U Kloubových domů. Hlídka zaslechla hlasitý křik a volání o pomoc z nedaleké Odlehlé ulice. Byt otevřela rozrušená seniorka a sdělila jim, že je s ní její dcera, která trpí schizofrenií a začíná být...

Pomatený cizinec bez boty způsobil v centru Prahy nehodu

3. prosince 2018 ve 14:39

V pátek v poledne prováděl strážník okrskář kontrolní činnost v Ostrovní ulici v Praze 1, kde si všiml muže, který běhal bez jedné boty po ulici, hlasitě pokřikoval na kolemjdoucí a choval se agresivně. Muž se začal před strážníkem schovávat mezi zaparkovanými...

Na oslavu narozenin rozkopl dveře v metru

3. prosince 2018 ve 13:36

Strážníci z Prahy 14 zadrželi mladíka, který rozkopal skleněnou výplň dveří do stanice metra Černý Most. Jako důvod uvedl, že tak chtěl oslavit narozeniny. Případ dále šetří policisté.

Dříve milenci, nyní je láska dvou mužů passé. V neděli vyvrcholila tímto nehezkým způsobem. Důvod? Zkuste si tipnout…

3. prosince 2018 ve 13:26

Strážníci zamezili fyzickému konfliktu mezi bývalými partnery. Zraněného muže převezli záchranáři do nemocnice. Jeho bývalého přítele si pro podezření ze spáchání trestného činu převzala Policie ČR.

Muže, který pobodal prodavačku v cukrárně, se podařilo zadržet

2. prosince 2018 v 15:10

Osmatřicetiletého muže, který je podezřelý, že v pátek ráno pobodal ve vršovické cukrárně prodavačku, se už policistům podařilo zadržet. Žena musela být ošetřena v nemocnici.

Další články
Nahoru