dnes
Pátek - polojasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
33°C
pozítří
Neděle - polojasno
31°C
Pražské krimi

K případu Ztohoven se soud vrátí na začátku dubna

K případu skupiny Ztohoven, jejíž členové v roce 2015 vyvěsili nad Pražským hradem obří červené trenýrky, se Obvodní soud pro Prahu 1 vrátí na začátku dubna. Vyplývá to z justiční databáze. Soud čekal na znalecký posudek znalce Karla Nováka, který měl určit cenu prezidentské standarty, za kterou umělci trenýrky vyměnili.

Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons vyměnili prezidentskou standartu za obří červené trenýrky 19. září 2015. Protestovali tak proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala lidem. Žalobci umělce viní z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže, hrozí jim až tři roky vězení. Podle spisu mimo jiné poškodili střechu hradu.

Muži přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili, a že při tom přestřihli lanko na stožáru standarty. Hájili se tím, že mají právo na svobodný projev. Činem prý skupina chtěla lidem říct, že by se neměli bát vyjadřovat své názory.

Soudkyně obvodního soudu Šárka Šantorová umělce loni v srpnu částečně osvobodila s tím, že se nepodařila prokázat souvislost mezi poškozením střechy a činem skupiny. Kvůli přestřiženému lanku chtěla případ předat do přestupkového řízení. V rozsudku Šantorová uvedla, že kdyby umělce uznala vinnými, mohlo by dojít k vytvoření „nebezpečného precedentu hraničícímu s totalitními režimy omezujícími svobodu slova a politický názor“.

S verdiktem nesouhlasila státní zástupkyně Zuzana Beňová, které dal v září za pravdu odvolací soud. Uvedl, že právo na svobodu slova nelze řadit nad právo na majetek. Mimo jiné soudu nařídil, aby nechal zpracovat znalecký posudek, který by měl hodnotu standarty určit.

Umělci už dříve uvedli, že jsou připraveni škodu zaplatit, nesouhlasili však s výší uvedenou ve spise. Žalobci tvrdí, že chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru způsobili umělci škodu 55 000 korun, za standartu stát požaduje 33 000 korun. Jako náhradu nemajetkové újmy žádal dalších 310 000 korun. Znalec Novák se k odhadu ceny vyjádřit nechtěl.


Na Smíchově se srazily dvě tramvaje, sedm lidí bylo zraněno

13. srpna 2018 ve 23:18

Nedaleko tramvajové zastávky Anděl se dnes srazily dvě tramvaje, sedm lidí bylo při tom lehce zraněno. Doprava v místě nehody byla zhruba hodinu omezena.

Stříkačky a jehly ve Stromovce i v Radotíně

9. srpna 2018 v 15:59

Obyvatelka Prahy 7 se obrátila na městskou policii s žádostí o pomoc. Ve Stromovce nalezla větší počet injekčních stříkaček. Stříkačky ležely na ostrůvku jezírka Slunečnice pod Místodržitelským letohrádkem, v místech, kde býval přívoz.

Naháč utíkal přes balkony jen v ponožkách. Že by odhalená nevěra? Ne, ne, důvod úprku byl jiný

9. srpna 2018 v 15:42

Rozepře páru v rozvodovém řízení vyústila k fyzickému napadení ženy opilým partnerem. Agresivní muž před strážníky prchal pouze ve spodním prádle přes balkony. 

Kriminalisté se zabývají nálepkami chválícími smrt českých vojáků

9. srpna 2018 v 11:50

Pražští kriminalisté se zabývají vytištěnými texty vylepenými na některých místech v hlavním městě, v nichž neznámý autor gratuluje „afghánským vlastencům“ k zabití tří českých vojáků, které označuje za žoldáky a okupanty.

Strojvůdce metra, který pustil dívky do kabiny, už řídit nebude

9. srpna 2018 v 11:47

Strojvedoucí pražského metra byl postaven mimo službu a metro už řídit nebude. Policie prošetřuje, zda se účastníci incidentu nedopustili trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

V Lahovické nádrži našli mrtvého muže

8. srpna 2018 v 16:44

V Lahovické nádrži dnes dopoledne objevili mrtvého muže. Policie zatím nezná jeho totožnost, na místě jsou kriminalisté, předběžně zatím nic nenasvědčuje cizímu zavinění.

Soud zamítl návrhy na předběžné opatření BigBoardu proti JCDecaux

8. srpna 2018 v 15:21

Městský soud v Praze zamítl dva návrhy společnosti BigBoard proti konkurenční firmě JCDecaux. Požadovaly, aby JCDecaux přestala zveřejňovat otevřený dopis primátorce, v němž obviňuje BigBoard z korupce na pražském magistrátu v souvislosti s připravovanou zakázkou na provozování...

Hledaná žena se ukryla v úložném prostoru postele

7. srpna 2018 v 10:46

V neděli večer přijali strážníci z Prahy 5 oznámení, že v opuštěné boudě v ulici U Lesíka se má nacházet hledaná osoba. Strážníci v opuštěné garáži nalezli dva muže a ověřili jejich totožnost.

Cyklista naboural do zaparkovaného auta, nadýchal přes dvě promile

7. srpna 2018 v 10:43

Kuriózní dopravní nehodu zaznamenali strážníci z Útvaru psovodů. Opilý cyklista naboural v Přívozní ulici do zaparkovaného vozidla.

Hořel odpad v Řepích

7. srpna 2018 v 09:37

Včera zasahovaly jednotky hasičů ze Smíchova a Petřin v Nevanově ulici v Řepích. Ve 23:10 tam hořelo ve sklepě obytného domu.

Při včerejší bouřce vyjeli hasiči k 11 případům

5. srpna 2018 v 11:34

Bouřka, která se v sobotu večer přehnala Prahou, zaměstnala hasiče. Na několika místech zatopila sklepy a na silnicích tvořila laguny z ucpaných kanálů, vítr pak hlavně lámal větve.

Další články
Nahoru