dnes
Čtvrtek - polojasno
14°C
zítra
Pátek - zatazeno
18°C
pozítří
Sobota - polojasno
19°C
Pražské krimi

K případu Ztohoven se soud vrátí na začátku dubna

K případu skupiny Ztohoven, jejíž členové v roce 2015 vyvěsili nad Pražským hradem obří červené trenýrky, se Obvodní soud pro Prahu 1 vrátí na začátku dubna. Vyplývá to z justiční databáze. Soud čekal na znalecký posudek znalce Karla Nováka, který měl určit cenu prezidentské standarty, za kterou umělci trenýrky vyměnili.

Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons vyměnili prezidentskou standartu za obří červené trenýrky 19. září 2015. Protestovali tak proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala lidem. Žalobci umělce viní z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže, hrozí jim až tři roky vězení. Podle spisu mimo jiné poškodili střechu hradu.

Muži přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili, a že při tom přestřihli lanko na stožáru standarty. Hájili se tím, že mají právo na svobodný projev. Činem prý skupina chtěla lidem říct, že by se neměli bát vyjadřovat své názory.

Soudkyně obvodního soudu Šárka Šantorová umělce loni v srpnu částečně osvobodila s tím, že se nepodařila prokázat souvislost mezi poškozením střechy a činem skupiny. Kvůli přestřiženému lanku chtěla případ předat do přestupkového řízení. V rozsudku Šantorová uvedla, že kdyby umělce uznala vinnými, mohlo by dojít k vytvoření „nebezpečného precedentu hraničícímu s totalitními režimy omezujícími svobodu slova a politický názor“.

S verdiktem nesouhlasila státní zástupkyně Zuzana Beňová, které dal v září za pravdu odvolací soud. Uvedl, že právo na svobodu slova nelze řadit nad právo na majetek. Mimo jiné soudu nařídil, aby nechal zpracovat znalecký posudek, který by měl hodnotu standarty určit.

Umělci už dříve uvedli, že jsou připraveni škodu zaplatit, nesouhlasili však s výší uvedenou ve spise. Žalobci tvrdí, že chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru způsobili umělci škodu 55 000 korun, za standartu stát požaduje 33 000 korun. Jako náhradu nemajetkové újmy žádal dalších 310 000 korun. Znalec Novák se k odhadu ceny vyjádřit nechtěl.


Mladíci posprejovali zeď hasičské stanice

Včera v 10:37

Strážníci z Obvodního ředitelství Městské policie Praha 7 zadrželi dvojici mladíků, kteří posprejovali zeď hasičské stanice. Případ pro podezření ze spáchání trestného činu dále šetří státní policisté.

Strážníci zadrželi mladíka, který se vloupal do auta

18. března 2019 ve 13:03

Po krátkém pronásledování se strážníkům z Prahy 10 podařilo dostihnout a zadržet mladíka podezřelého z vloupání do vozidla. Městskou policii na muže upozornil svědek, který muže sám pronásledoval.

S partnerkou se občas pohádá asi každý, ale jak své rozčílení řešil muž v centru Prahy, to hlava nebere…

15. března 2019 v 09:58

Na muže v černé bundě, který rozbil skleněnou výlohu knihkupectví, upozornil strážníky z hlídkového útvaru muž, který nastoupil ve středu do noční tramvaje na Národní třídě, ve které vykonávali dohled.  

Chápete, co si dovolila se svým ročním synem? Nebyl to hezký pohled a všemu navíc přihlížela tchýně..

14. března 2019 ve 12:38

Na tísňovou linku 156 se ve středu dopoledne obrátila vedoucí ubytovny v Praze 8 s tím, že v jejím zařízení je ubytovaná žena s malým dítětem, která je pod vlivem alkoholu a ona má strach, aby se něco nestalo.

Strážníci pomáhali mužům se sebevražednými sklony

13. března 2019 v 07:46

Během čtyř dnů řešili strážníci dva případy mužů, kteří se ocitli v těžké životní situaci. První se stal na Praze 5, druhý na území sedmé městské části.

Nezletilý hoch se v poledne opil

11. března 2019 v 11:42

Na skupinku chlapců, z nichž jeden vypadal jako opilý, upozornila o víkendu kolemjdoucí žena hlídku městské policie v Nemocniční ulici, Praha 9 hodinu po poledni. Dva třináctiletí a jeden čtrnáctiletý hoch strážníkům sdělili, že lahev alkoholu našli v okolí nádraží...

Podivný vzkaz týkající se vzpoury dětí vytvořil na podstavec pomníku sv. Václava opilý muž. Navíc měl v kapsách „arzenál“

8. března 2019 v 11:25

Bleskovou akci ve čtvrtek odpoledne předvedli strážníci z Prahy 1 při zadržení muže, který nápisem „české děti vzepřete se“ poničil podstavec pomníku sv. Václava v centru Prahy. 

„Vyčůranost“ na WC stála na počátku brutálního napadení v centru Prahy

8. března 2019 v 10:33

Strážníci z Prahy 1 zaznamenali dva případy agresivního napadení na Václavském náměstí. Jeden z mladíků napadl ostrahu obchodu a druhý zaměstnance prodejny rychlého občerstvení.

Další články
Nahoru