K pěti mladým vědcům z Univerzity Karlovy putují prestižní evropské granty
4. prosince 2024 12:35
Evropská výzkumná rada (ERC) podporuje vynikající vědce s cílem rozvíjet hraniční výzkum (tzv. frontier research, pozn. aut.) a otevírat nové mezioborové oblasti poznání. Jediným kritériem hodnocení je vědecká excelence – jak projektu, tak samotného řešitele.
„A nejde jen o skvělé předchozí výsledky v oboru, žadatelé musí přinést významnou novou myšlenku, která může výrazně ovlivnit daný obor, posunout jeho hranice nebo otevřít nové výzkumné perspektivy,“ popsala Přívětivá.
CoG granty se zaměřují na podporu nezávislé kariéry vynikajících mladých vědkyň a vědců s titulem Ph.D., a to ve fázi, kdy konsolidují, tedy potřebují rozšířit, vlastní nezávislý výzkumný tým nebo program. Na svůj výzkum mohou od ERC získat částku až do výše 2 miliony eur, v odůvodněných případech až do výše 3 miliony eur.
Tento týden byly oznámeny výsledky o udělení výše zmíněných grantů, mezi nimiž je také pět projektů vědců a vědkyň z Univerzity Karlovy. Zisk pěti grantů z celkových desíti udělených v Česku je pro Univerzitu Karlovu nebývalý úspěch.
„Je to bezprecedentní úspěch a musím se přiznat, že když jsem se výsledky postupně dozvídal, byl jsem z toho malinko ´naměkko´. Podalo se sedm žádostí, pět jich postoupilo do druhého kola a všech pět nakonec bylo podpořeno. To je opravdu skvělý úspěch a velká gratulace směrem k novým grantistům a grantistkám,“ uvedl prorektor Univerzity Karlovy pro vědeckou a tvůrčí činnost Ladislav Krištoufek.
„Na univerzitě jsme se rozhodli jít cestou rozvoje výzkumného prostředí a věřím, že postupně se podobná čísla stanou pro Univerzitu Karlovu standardem,“ dodal.
Světovou vědeckou komunitou, ale i mimo ni, jsou podle něj granty ERC vnímány jako značka kvality výzkumu v evropských zemích a podle schopnosti získávat tyto granty je také posuzováno postavení vědeckých institucí v mezinárodním měřítku.
Vědcům a vědkyním Univerzity Karlovy bylo podle mluvčí Pívětivé v předchozích obdobích přiděleno již 22 ERC grantů.
Pět ERC grantů na Univerzitě Karlově obdrželi:
Tomáš DUMBROVSKÝ z Právnické fakulty UK s projektem Společenství prostřednictvím ústavy: jak ústavy formují kolektivní identitu a legitimitu v Evropě na Středním východě a severní Africe.
Klára HLOUCHOVÁ z Přírodovědecké fakulty UK bude v projektu UNalphabeting the Central Dogma of Life konstruovat bakteriální kmen LIFE-19.
Ondřej PEJCHA z Matematicko-fyzikální fakulty UK získal prostředky na projekt Dynamika tekutin v binárních systémech složených z hvězd a černých děr.
Martin SETVÍN z Matematicko-fyzikální fakulty UK bude usilovat o experimentální Sledování jednotlivých polaronů v reálném prostoru.
Jaroslav ŠVELCH z Fakulty sociálních věd UK obdržel podporu pro projekt Politika a estetika indexikální reprezentace v digitálních hrách a virtuální realitě.
Zdroj: Univerzita Karlova