Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
K novým významným stromům Prahy patří majestátný jasan, lípa republiky či jinan rostoucí z chodníku
Lípa republiky na žižkovském náměstí Barikád byla vysazena dva měsíce po začátku invaze v roce 1968. Foto(2x): Aleš Rudl

K novým významným stromům Prahy patří majestátný jasan, lípa republiky či jinan rostoucí z chodníku

Do databáze významných stromů Prahy bylo aktuálně zařazeno pět nových dřevin. Ke stávajícím unikátním velikánům nově náleží dva převislé buky na Ďáblickém hřbitově, jinan na malešickém sídlišti, jasan na Olšanských hřbitovech a žižkovská lípa republiky. Cílem celopražské databáze významných stromů, která nyní čítá již už 318 jedinců, je zachovat jejich poselství a zajistit jim nerušený růst na stanovišti.      

Solitérní buky se zajímavým charakterem růstu, jejichž převislé větve sahají až k zemi, jsou chloubou Ďáblického hřbitova. Mimo svůj impozantní vzhled patří k prvním dřevinám, které byly záměrně vysazeny při založení druhého největšího hřbitova v Praze.

jinan-malesice

Malešický jinan obklopuje beton

Na okraji zástavby malešického sídliště nejednoho kolemjdoucího zaujme jinan v Hostýnské ulici. Ten je posledním pozůstatkem někdejšího věhlasného Böhmova zahradnictví, které ustoupilo v roce 1961 stavbě tamějšího sídliště.

Letos na jaře se Praha 3 rozhodla, že bude pátrat po významných stromem na svém území. Z téměř dvou desítek návrhů byl nyní do celopražské databáze zařazen obrovský jasan na Olšanských hřbitovech. Jeho skoro čtyřmetrový obvod kmene ho činí nejmohutnějším stromem hřbitovů. Strom rovněž pamatuje založení IX. oddílu hřbitova, na němž roste.

Pozornosti neunikla ani lípa republiky na náměstí Barikád nad Žižkově. Roste ve středu tamějšího náměstí, kam byla vysazena 28. října 1968 na počest 50. výročí vzniku ČSR. Lípu zasadil tehdejší ředitel místní základní devítileté školy pan Oldřich Jakl za přítomnosti žáků a učitelů školy. Lípa v tichosti přečkala období, kdy se vznik republiky neslavil, a mezi tím se z ní stala lokální dominanta, která připomíná důležitý mezník naší národní historie.

Kompletní databázi významných stromů Prahy lze nalézt na webu projektu Pražské stromy.


Autor: Aleš Rudl

Praha 15 pomůže podnikatelům a živnostníkům

Dnes v 09:56

Praha 15 prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce ve svém měsíčníku Hlasatel podporuje firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

25. října 2021 ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

25. října 2021 ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

Další články
Nahoru