Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
K novým významným stromům Prahy patří majestátný jasan, lípa republiky či jinan rostoucí z chodníku
Lípa republiky na žižkovském náměstí Barikád byla vysazena dva měsíce po začátku invaze v roce 1968. Foto(2x): Aleš Rudl

K novým významným stromům Prahy patří majestátný jasan, lípa republiky či jinan rostoucí z chodníku

Do databáze významných stromů Prahy bylo aktuálně zařazeno pět nových dřevin. Ke stávajícím unikátním velikánům nově náleží dva převislé buky na Ďáblickém hřbitově, jinan na malešickém sídlišti, jasan na Olšanských hřbitovech a žižkovská lípa republiky. Cílem celopražské databáze významných stromů, která nyní čítá již už 318 jedinců, je zachovat jejich poselství a zajistit jim nerušený růst na stanovišti.      

Solitérní buky se zajímavým charakterem růstu, jejichž převislé větve sahají až k zemi, jsou chloubou Ďáblického hřbitova. Mimo svůj impozantní vzhled patří k prvním dřevinám, které byly záměrně vysazeny při založení druhého největšího hřbitova v Praze.

jinan-malesice

Malešický jinan obklopuje beton

Na okraji zástavby malešického sídliště nejednoho kolemjdoucího zaujme jinan v Hostýnské ulici. Ten je posledním pozůstatkem někdejšího věhlasného Böhmova zahradnictví, které ustoupilo v roce 1961 stavbě tamějšího sídliště.

Letos na jaře se Praha 3 rozhodla, že bude pátrat po významných stromem na svém území. Z téměř dvou desítek návrhů byl nyní do celopražské databáze zařazen obrovský jasan na Olšanských hřbitovech. Jeho skoro čtyřmetrový obvod kmene ho činí nejmohutnějším stromem hřbitovů. Strom rovněž pamatuje založení IX. oddílu hřbitova, na němž roste.

Pozornosti neunikla ani lípa republiky na náměstí Barikád nad Žižkově. Roste ve středu tamějšího náměstí, kam byla vysazena 28. října 1968 na počest 50. výročí vzniku ČSR. Lípu zasadil tehdejší ředitel místní základní devítileté školy pan Oldřich Jakl za přítomnosti žáků a učitelů školy. Lípa v tichosti přečkala období, kdy se vznik republiky neslavil, a mezi tím se z ní stala lokální dominanta, která připomíná důležitý mezník naší národní historie.

Kompletní databázi významných stromů Prahy lze nalézt na webu projektu Pražské stromy.


Autor: Aleš Rudl

Praha 12 má schválený rozpočet

Dnes ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru