Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

K metropolitnímu plánu se může veřejnost vyjádřit do konce června

Hlavní město je ve finální fázi příprav Metropolitního plánu (MPP) – nového územního plánu Prahy, který určí, jak se bude hlavní město v příštím desetiletí rozvíjet. Plán je nyní po čtyřech letech představen veřejnosti po zapracovaných připomínkách, které přišly primárně od městských částí a ministerstev. Veřejné projednání je určeno především pro občany, kteří mají možnost vyjádřit se k návrhu MPP do 30. června.

Aktuálně představený návrh by měl být upravený o připomínky podané v rámci jeho společného projednání, které proběhlo již v roce 2018. V rámci tohoto projednání zastupitelstvo Prahy 5 schválilo a městská část podala 467 připomínek, na jejichž přípravě se podílela odborná pracovní skupina.

Jednalo se o připomínky k obecné srozumitelnosti a čitelnosti Metropolitního plánu, k právní jistotě v MPP, dále o připomínky k výkresu infrastruktury a ke konkrétním lokalitám. Z větší části byly označeny jako připomínky zásadní, se snahou zejména ochránit zeleň, veřejnou vybavenost i charakteristické vilové čtvrti a jednoznačně nastavit pravidla, podle nichž se o rozvoji území rozhoduje.

Na webových stránkách páté městské části jsou zveřejněny Připomínky MČ Praha 5 k návrhu MPP 2018.

„Společně s týmem odborníků posoudíme, zda a jakým způsobem byly zásadní připomínky městské části zapracovány. Jsme připraveni znovu formulovat relevantní připomínky k tomuto zásadnímu dokumentu územního rozvoje, i když čas na jejich zpracování je velmi omezený,“ říká radní pro oblast územního rozvoje Zdeněk Doležal (ODS).

Připomínky k Metropolitnímu plánu mohou, kromě MČ, podat samostatně všichni občané, instituce i spolky. Vzhledem k důležitosti nového územního plánu Prahy je právě nyní vhodná chvíle, aby se veřejnost zapojila a vyjádřila svoji představu o budoucím rozvoji Prahy.

Akce IPR a termíny projednání a připomínkování Metropolitního plánu:
Výstava „To je Plán!“ v Centru architektury a městského plánování (CAMP)
26. 4. 2022 – 30. 6. 2022
Vyšehradská 51, Praha 2 – Areál Emauzského kláštera
V rámci výstavy je přislíbena účast zpracovatelů plánu, kteří návštěvníkům budou připraveni zodpovídat dotazy.

Veřejná projednání Metropolitního plánu
30. 5. a 23. 6. 2022
Podávání připomínek je možné do 30. 6. prostřednictvím online aplikace nebo přímo v CAMPu.

Informační tour IPR Praha na Praze 5 bude pro veřejnost umístěno na Andělu v obchodním centru Nový Smíchov ve dnech:
12. 5. 2022  15:00 – 20:00 hodin.
13. 5. 2022  14:00 – 20:00 hodin.
14. 5. 2022  11:00 – 16:00 hodin.  


Autor: Cen

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Další články
Nahoru