dnes
Neděle - prehanky-snih-dest
5°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
K bruselské tapiserii přihodili v Praze během pár minut milion, bodovala i Zahalená
Tapiserie s mytologickým motivem (výřez), Brusel, 18. století. Foto: archiv Dorotheum

K bruselské tapiserii přihodili v Praze během pár minut milion, bodovala i Zahalená

Přes 600 uměleckých předmětů a starožitností nabídla včera letos již poslední velká aukce společnosti Dorotheum v pražském hotelu Marriott. Nejvýše ceněným dílem se stala bruselská tapiserie s mytologickým motivem, která se prodala za 1 320 000 korun. Uspěl také Bukovacův olej Zahalená a obrazy E. G. Doerella.

Mimořádnou pozornost dražitelů v sále i na telefonu vyvolala rozměrná tapiserie, která byla utkána v Bruselu kolem první poloviny 18. století. Její dražba začala na částce 300 000 korun, během několika minut se však cena vyšplhala až na 1 320 000 korun.

„Tapiserie vznikla v některé dílně z okruhu Jodocuse de Vos a Alberta Auwercxe. Tyto dílny prosluly tapiseriemi s mytologickým motivy a jejich tvůrci patřili k nejvýznamnějším návrhářům nástěnných koberců v Bruselu té doby,“ říká Miroslav Zíka, expert užitého umění společnosti Dorotheum.

Z nabídky starožitností zaujala také velká barokní šatní skříň, která se vydražila za 132 000 korun. „Výsledek této dražby ukazuje na současný trend, tedy že se zájem sběratelů začíná obracet i ke kvalitním starožitnostem. Oproti předchozím letům se nyní zvyšuje poptávka hlavně po špičkovém starožitném nábytku,“ dodává Miroslav Zíka.

v-bukovac-zahalena-nahled

Zahalená, V. Bukovac

V segmentu výtvarného umění zaznamenal úspěch půvabný olej chorvatského malíře Vlaho Bukovace Zahalená z roku 1916, který se prodal za 780 000 korun. Výrazný nárůst cen měla díla vyhledávaného vedutisty českého severu E. G. Doerella.

Sběratelé z regionu si tuto aukci nenechali ujít a o všechny tři oleje svedli napínavý souboj, který skončil na souhrnné kladívkové ceně 642 000 korun. Největší podíl z této částky si ukrojil Doerellův Pohled na Ústí nad Labem s finální cenou 408 000 korun.

Do aukce byly zařazena i díla žádaná především u zahraniční klientely. Hitem u slovenských sběratelů se tentokrát stal obraz Žně od Martina Benky, průkopníka slovenské výtvarné moderny. Přestože je tento olej menšího rozměru, dosáhl v aukci zajímavé ceny 384 000 korun.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru