Dnes Pátek - skorojasno 13°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 12°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
K Asociaci výzkumných univerzit ČR se připojilo Vysoké učení technické v Brně
Podpis charty. Foto: puc

K Asociaci výzkumných univerzit ČR se připojilo Vysoké učení technické v Brně

Asociaci výzkumných univerzit (AVU), která vznikla před třemi roky a nyní jí předsedá rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček, se rozroste o dalšího člena. Od 1. července se jím stane Vysoké učení technické (VUT ) v Brně. Novou chartu AVU dnes ve Vlasteneckého sálu Karolina podepsali představitelé všech šesti zapojených univerzit.

 Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze byly zakládajícími členy AVU. Ta vznikla 2. července 2019. Dnes do ní přistoupilo VUT v Brně.

Všech šest institucí se shodlo na společném prohlášení, takzvané Chartě AVU ČR. Členské univerzity jsou podle ní odhodlány například prosazovat excelentní tvůrčí a vzdělávací činnost s bohatou mezinárodní spoluprací, zapojovat se do mezinárodních univerzitních konsorcií podporujících přenášení dobré praxe ve výuce a výzkumu, obsazovat místa akademických pracovníků otevřenými, zpravidla mezinárodními výběrovými řízeními, a k mnoha dalším cílům.

„Špičkové univerzity jsou nezbytným předpokladem ekonomické prosperity a kulturního bohatství státu a národa. Jsou součástí českého i evropského vysokoškolského a výzkumného prostoru. Z této pozice přispívají ke konkurenceschopnosti nejen České republiky, ale celé Evropy,“ říká rektor ČVUT v Praze a současný předseda AVU Vojtěch Petráček.

Považuje za nezbytné, aby ty české vysoké školy, které mají tradici, lidské a finanční kapacity, dostatečný výzkumný potenciál, a především ambici konkurovat těm nejlepším světovým univerzitám, koordinovaly své kroky a společně postupovaly na své misi k mezinárodní excelenci ve výzkumu a vzdělávání.

 „V nově vzniklé šestici členských univerzit jsou vyváženě zastoupeny všechny aspekty univerzitního vzdělávání a výzkumu pokrývané třemi širokospektrými univerzitami a třemi technickými univerzitami,“ upřesňuje rektor Petráček, který v AVU s potěšením uvítal VUT v Brně.  

„Pozvání VUT do AVU je přirozeným krokem dokonání partnerského propojení předních českých univerzit, na kterých tak studuje v součtu téměř tři čtvrtiny vysokoškolských studentů a které společně generují více než tři čtvrtiny excelentního vědeckého výkonu na vysokých školách v České republice.  Propojením výzkumného potenciálu v rámci Asociace se vytváří příležitost pro spolupráci špičkových výzkumných týmů na sdružených univerzitách, zvyšuje se mezinárodní konkurenceschopnost ve společném získávání prestižních výzkumných grantů a zviditelňuje se český vysokoškolský sektor v evropském i mezinárodním měřítku,“ uvádí rektor VUT v Brně Ladislav Janíček. 

Univerzity společně sdílejí vizi zvyšování kvality a mezinárodní konkurenceschopnosti v pedagogické a výzkumné činnosti. Chtějí spolupracovat na organizačních, legislativních i rozpočtových opatřeních, díky kterým se mohou v následujících letech dostat mezi nejlepší evropské, ale i světové vysoké školy.

V posledním prestižním celosvětovém žebříčku univerzit QS Ranking jsou v prvních čtyřech stech hned tři členové AVU – Univerzita Karlova, Vysoká škola chemicko-technologická a České vysoké učení technické v Praze. VŠCHT a ČVUT jsou zároveň také jedinými českými vysokými školami, které si v žebříčku v meziročním srovnání polepšily.


Autor: puc

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru