Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
K Asociaci výzkumných univerzit ČR se připojilo Vysoké učení technické v Brně
Podpis charty. Foto: puc

K Asociaci výzkumných univerzit ČR se připojilo Vysoké učení technické v Brně

Asociaci výzkumných univerzit (AVU), která vznikla před třemi roky a nyní jí předsedá rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček, se rozroste o dalšího člena. Od 1. července se jím stane Vysoké učení technické (VUT ) v Brně. Novou chartu AVU dnes ve Vlasteneckého sálu Karolina podepsali představitelé všech šesti zapojených univerzit.

 Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze byly zakládajícími členy AVU. Ta vznikla 2. července 2019. Dnes do ní přistoupilo VUT v Brně.

Všech šest institucí se shodlo na společném prohlášení, takzvané Chartě AVU ČR. Členské univerzity jsou podle ní odhodlány například prosazovat excelentní tvůrčí a vzdělávací činnost s bohatou mezinárodní spoluprací, zapojovat se do mezinárodních univerzitních konsorcií podporujících přenášení dobré praxe ve výuce a výzkumu, obsazovat místa akademických pracovníků otevřenými, zpravidla mezinárodními výběrovými řízeními, a k mnoha dalším cílům.

„Špičkové univerzity jsou nezbytným předpokladem ekonomické prosperity a kulturního bohatství státu a národa. Jsou součástí českého i evropského vysokoškolského a výzkumného prostoru. Z této pozice přispívají ke konkurenceschopnosti nejen České republiky, ale celé Evropy,“ říká rektor ČVUT v Praze a současný předseda AVU Vojtěch Petráček.

Považuje za nezbytné, aby ty české vysoké školy, které mají tradici, lidské a finanční kapacity, dostatečný výzkumný potenciál, a především ambici konkurovat těm nejlepším světovým univerzitám, koordinovaly své kroky a společně postupovaly na své misi k mezinárodní excelenci ve výzkumu a vzdělávání.

 „V nově vzniklé šestici členských univerzit jsou vyváženě zastoupeny všechny aspekty univerzitního vzdělávání a výzkumu pokrývané třemi širokospektrými univerzitami a třemi technickými univerzitami,“ upřesňuje rektor Petráček, který v AVU s potěšením uvítal VUT v Brně.  

„Pozvání VUT do AVU je přirozeným krokem dokonání partnerského propojení předních českých univerzit, na kterých tak studuje v součtu téměř tři čtvrtiny vysokoškolských studentů a které společně generují více než tři čtvrtiny excelentního vědeckého výkonu na vysokých školách v České republice.  Propojením výzkumného potenciálu v rámci Asociace se vytváří příležitost pro spolupráci špičkových výzkumných týmů na sdružených univerzitách, zvyšuje se mezinárodní konkurenceschopnost ve společném získávání prestižních výzkumných grantů a zviditelňuje se český vysokoškolský sektor v evropském i mezinárodním měřítku,“ uvádí rektor VUT v Brně Ladislav Janíček. 

Univerzity společně sdílejí vizi zvyšování kvality a mezinárodní konkurenceschopnosti v pedagogické a výzkumné činnosti. Chtějí spolupracovat na organizačních, legislativních i rozpočtových opatřeních, díky kterým se mohou v následujících letech dostat mezi nejlepší evropské, ale i světové vysoké školy.

V posledním prestižním celosvětovém žebříčku univerzit QS Ranking jsou v prvních čtyřech stech hned tři členové AVU – Univerzita Karlova, Vysoká škola chemicko-technologická a České vysoké učení technické v Praze. VŠCHT a ČVUT jsou zároveň také jedinými českými vysokými školami, které si v žebříčku v meziročním srovnání polepšily.


Autor: puc

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Dnes v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru