Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jukebox na hřbitově: Poesiomat bude nahrávkami připomínat Václava Havla
Ondřej Kobza (vpravo), Zdeněk Hřib a Renata Chmelová u poesiomatu na Vinohradském hřbitově. Foto: blue gekko

Jukebox na hřbitově: Poesiomat bude nahrávkami připomínat Václava Havla

Den před desátým výročím úmrtí Václava Havla byl dnes dopoledne na Vinohradském hřbitově, kde je první prezident České republiky pochován, zprovozněn Poesiomat. Přístroj bude pouštět ukázky z Havlových projevů, her i básní.  

Autorem projektu je Ondřej Kobza, který Poesiomaty odhalil už na zhruba dvaceti místech republiky i mimo ni. Naposledy to bylo na hřbitově na Malvazinkách, kde odpočívají například Egon Bondy, Mejla Hlavsa nebo Karel Gott. 

„Poesiomat je vlastně takový jukebox s nahrávkami souvisejícími s daným místem a lidmi, které bychom si měli připomenout,“ řekl o projektu. 

„Moc bych si přál, aby tento Poesiomat na Vinohradském hřbitově přispěl k tomu, že se lidé vydají k hrobu Václava Havla a zapálí mu tam svíčku. A třeba si něco z jeho myšlenek odnesou do svých životů," dodal. 

Tentokrát bude Poesiomat reprodukovat přibližně dvacet nahrávek, z nichž některé jen pro tuto příležitost namluvil herec Tomáš Hanák, který se rovněž dnešního slavnostního odhalení zúčastnil. 

Většina z nahrávek připomene Havla jako dramatika, spisovatele, politika a filozofa, ale prostorem zazní i autentický hlas spisovatele Jaroslava Foglara, který je na témže hřbitově pohřben, závěrečná promluva z procesu Milady Horákové, či píseň Náhrobní kámen Petra Nováka. 

Celého aktu se zúčastnili někteří z řady Havlových přátel – například politik Alexandr Vondra a římskokatolický kněz Ladislav Heryán. K pozvaným patřila i starostka Renata Chmelová (Vlasta) a další radní Prahy 10, na jejíchž území se Vinohradský hřbitov nachází. 

„Havlovy myšlenky jsou nesmrtelné a považuje za velmi důležité je opakovat. Vždyť nejen svojí prací, ale doslova celým svým životem tento výjimečný člověk ukazoval, jakou hodnotu má svoboda každého z nás a jak absurdně se žije v nesvobodě,“ uvedla. 

Zprovoznění Poesiomatu se zúčastnil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Jsem rád za každé ozvláštnění veřejného prostoru, do nějž můžeme počítat vlastně i pražské hřbitovy. Nevnímám je totiž jako ponurá místa plná smutku a nostalgie, ale můžou lidem přinášet i klid, zamyšlení, ponaučení nebo inspiraci. Tím spíš, pokud na nich teď uslyšíme úryvky z díla Václava Havla, kterého si vážím také jako neúnavného obránce demokratických hodnot,“ řekl. 


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

Další články
Nahoru