Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Jukebox na hřbitově: Poesiomat bude nahrávkami připomínat Václava Havla
Ondřej Kobza (vpravo), Zdeněk Hřib a Renata Chmelová u poesiomatu na Vinohradském hřbitově. Foto: blue gekko

Jukebox na hřbitově: Poesiomat bude nahrávkami připomínat Václava Havla

Den před desátým výročím úmrtí Václava Havla byl dnes dopoledne na Vinohradském hřbitově, kde je první prezident České republiky pochován, zprovozněn Poesiomat. Přístroj bude pouštět ukázky z Havlových projevů, her i básní.  

Autorem projektu je Ondřej Kobza, který Poesiomaty odhalil už na zhruba dvaceti místech republiky i mimo ni. Naposledy to bylo na hřbitově na Malvazinkách, kde odpočívají například Egon Bondy, Mejla Hlavsa nebo Karel Gott. 

„Poesiomat je vlastně takový jukebox s nahrávkami souvisejícími s daným místem a lidmi, které bychom si měli připomenout,“ řekl o projektu. 

„Moc bych si přál, aby tento Poesiomat na Vinohradském hřbitově přispěl k tomu, že se lidé vydají k hrobu Václava Havla a zapálí mu tam svíčku. A třeba si něco z jeho myšlenek odnesou do svých životů," dodal. 

Tentokrát bude Poesiomat reprodukovat přibližně dvacet nahrávek, z nichž některé jen pro tuto příležitost namluvil herec Tomáš Hanák, který se rovněž dnešního slavnostního odhalení zúčastnil. 

Většina z nahrávek připomene Havla jako dramatika, spisovatele, politika a filozofa, ale prostorem zazní i autentický hlas spisovatele Jaroslava Foglara, který je na témže hřbitově pohřben, závěrečná promluva z procesu Milady Horákové, či píseň Náhrobní kámen Petra Nováka. 

Celého aktu se zúčastnili někteří z řady Havlových přátel – například politik Alexandr Vondra a římskokatolický kněz Ladislav Heryán. K pozvaným patřila i starostka Renata Chmelová (Vlasta) a další radní Prahy 10, na jejíchž území se Vinohradský hřbitov nachází. 

„Havlovy myšlenky jsou nesmrtelné a považuje za velmi důležité je opakovat. Vždyť nejen svojí prací, ale doslova celým svým životem tento výjimečný člověk ukazoval, jakou hodnotu má svoboda každého z nás a jak absurdně se žije v nesvobodě,“ uvedla. 

Zprovoznění Poesiomatu se zúčastnil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Jsem rád za každé ozvláštnění veřejného prostoru, do nějž můžeme počítat vlastně i pražské hřbitovy. Nevnímám je totiž jako ponurá místa plná smutku a nostalgie, ale můžou lidem přinášet i klid, zamyšlení, ponaučení nebo inspiraci. Tím spíš, pokud na nich teď uslyšíme úryvky z díla Václava Havla, kterého si vážím také jako neúnavného obránce demokratických hodnot,“ řekl. 


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru