Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jukebox na hřbitově: Poesiomat bude nahrávkami připomínat Václava Havla
Ondřej Kobza (vpravo), Zdeněk Hřib a Renata Chmelová u poesiomatu na Vinohradském hřbitově. Foto: blue gekko

Jukebox na hřbitově: Poesiomat bude nahrávkami připomínat Václava Havla

Den před desátým výročím úmrtí Václava Havla byl dnes dopoledne na Vinohradském hřbitově, kde je první prezident České republiky pochován, zprovozněn Poesiomat. Přístroj bude pouštět ukázky z Havlových projevů, her i básní.  

Autorem projektu je Ondřej Kobza, který Poesiomaty odhalil už na zhruba dvaceti místech republiky i mimo ni. Naposledy to bylo na hřbitově na Malvazinkách, kde odpočívají například Egon Bondy, Mejla Hlavsa nebo Karel Gott. 

„Poesiomat je vlastně takový jukebox s nahrávkami souvisejícími s daným místem a lidmi, které bychom si měli připomenout,“ řekl o projektu. 

„Moc bych si přál, aby tento Poesiomat na Vinohradském hřbitově přispěl k tomu, že se lidé vydají k hrobu Václava Havla a zapálí mu tam svíčku. A třeba si něco z jeho myšlenek odnesou do svých životů," dodal. 

Tentokrát bude Poesiomat reprodukovat přibližně dvacet nahrávek, z nichž některé jen pro tuto příležitost namluvil herec Tomáš Hanák, který se rovněž dnešního slavnostního odhalení zúčastnil. 

Většina z nahrávek připomene Havla jako dramatika, spisovatele, politika a filozofa, ale prostorem zazní i autentický hlas spisovatele Jaroslava Foglara, který je na témže hřbitově pohřben, závěrečná promluva z procesu Milady Horákové, či píseň Náhrobní kámen Petra Nováka. 

Celého aktu se zúčastnili někteří z řady Havlových přátel – například politik Alexandr Vondra a římskokatolický kněz Ladislav Heryán. K pozvaným patřila i starostka Renata Chmelová (Vlasta) a další radní Prahy 10, na jejíchž území se Vinohradský hřbitov nachází. 

„Havlovy myšlenky jsou nesmrtelné a považuje za velmi důležité je opakovat. Vždyť nejen svojí prací, ale doslova celým svým životem tento výjimečný člověk ukazoval, jakou hodnotu má svoboda každého z nás a jak absurdně se žije v nesvobodě,“ uvedla. 

Zprovoznění Poesiomatu se zúčastnil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Jsem rád za každé ozvláštnění veřejného prostoru, do nějž můžeme počítat vlastně i pražské hřbitovy. Nevnímám je totiž jako ponurá místa plná smutku a nostalgie, ale můžou lidem přinášet i klid, zamyšlení, ponaučení nebo inspiraci. Tím spíš, pokud na nich teď uslyšíme úryvky z díla Václava Havla, kterého si vážím také jako neúnavného obránce demokratických hodnot,“ řekl. 


Autor: Jan Puci

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru