Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
JTH Group hodlá začít za rok stavět v Bohnicích Kaufland, plán má kritiky
Ilustrační foto: Proti plotu

JTH Group hodlá začít za rok stavět v Bohnicích Kaufland, plán má kritiky

V pražských Bohnicích by mohl stát nový obchodní dům Kaufland. Objekt chce v ulici K Pazderkám postavit firma JTH Group. Obchodní dům by se v případě, že získá potřebná povolení, mohl začít stavět předběžně na začátku roku 2023 a v provozu by mohl být od prosince 2024. Vyplývá to z dokumentace, kterou firma předložila pro posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA). S plánem nesouhlasí organizace Proti plotu, jejíž zástupci požadují upuštění od záměru. Ubere podle nich zeleně a zhorší dopravní situaci v lokalitě.

Ve čtyřpodlažním obchodním domě mají mít kromě Kauflandu prodejny i další menší prodejci. Pro potřeby parkování zákazníků a pracovníků obchodního domu by mělo podle plánů firmy vzniknout 232 parkovacích míst. Automobily s dodávkami zboží by měly podle návrhu jezdit na plánovaný zásobovací dvůr po nově vybudované příjezdové cestě z ulice Lodžská.

Záměr počítá i s vytvořením nového parku, který by měl sloužit zvláště občanům Bohnic, a s ozeleněním střechy obchodního domu. Zeleň by tak měla zaujímat asi 40 procent výměry řešeného území, jak je uvedeno v dokumentaci EIA.

Zahájení výstavby se pak podle dokumentu předběžně předpokládá v lednu 2023 a ukončení v prosinci 2024. Přesné termíny zahájení a dokončení stavby budou nicméně záležet na dalším postupu v projektu.

Podle kritiků stavby by výstavba obchodního domu zhoršila dopravní situaci v lokalitě a měla by negativní dopad na životní prostředí. Jak uvedli zástupci iniciativy Proti plotu, jedná se podle nich o jeden z mála ostrůvku zeleně v Bohnickém sídlišti.

„Kaufland v jakékoli verzi je pro nás v této lokalitě nepřijatelný. S jeho výstavbou by totiž zmizela velká část vzrostlé oddělovací zeleně podél ulic K Pazderkám a Lodžská," sdělil ČTK předseda iniciativy Proti plotu Petr Kalla.

Zástupci iniciativy doplnili, že jiné obchodní domy jsou od plánované novostavby v docházkové vzdálenosti a na revitalizaci čekají nyní chátrající bývalá obchodní centra Odra a Visla v severní části Bohnického sídliště.

Záměr výstavby obchodního centra představila firma JTH už v roce 2018. Tehdy se proti zástavbě pozemku v blízkosti pražské botanické zahrady vyslovilo zhruba 12 000 lidí, kteří podepsali petici.

Výstavbu obchodního domu Kaufland na sídlišti v Bohnicích odmítli i zástupci městských částí Praha 8 a Troja, a také zoologická a botanická zahrada. Zamítavé stanovisko k záměru tehdy vydal i Institut plánování a rozvoje Prahy.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru