Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jste zaprodanec a stahovač králíků, matky vás proklejí. Drahoš čelí kvůli výrokům o Rusku útokům a výhrůžkám
Jiří Drahoš v roce 2019 ve své kanceláři v Senátu. Foto (2x): Karel Netolický

Jste zaprodanec a stahovač králíků, matky vás proklejí. Drahoš čelí kvůli výrokům o Rusku útokům a výhrůžkám

Jiří Drahoš, který se před třemi lety neúspěšně pokusil překazit Miloši Zemanovi obhajobu prezidentské funkce, čelí v souvislosti s jeho postoji k aktuálnímu dění mezi Ruskem a Českem slovním útokům na svou osobu.

Senátor takový stav nezažívá poprvé. Když před třemi lety bojoval se Zemanem o Pražský hrad, už tehdy se o něm na sociálních sítích šířila řada urážek.

O vědci se například vymýšlelo, že krade objevy svým kolegům a že zneužívá malé chlapce. Další pomluva ho líčila jako bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti.

drahos-senator-clanek Lživých tvrzení se na jeho osobu s blížícím se termínem druhého kola na konci ledna 2018 přibývalo a šířila se i emaily. Silnou aktivitu dezinformátorů vnímá Drahoš i v posledních dnech.

„Vážnost současné situace potvrzuje také dramatický nárůst ruských hybridních aktivit. Od soboty zažíváme příval dezinformací a řetězových mailů, jejichž jediným cílem je šířit ruskou propagandu,“ sdělil. „V mém případě je to doprovázené osobními útoky,“ podotkl.

Útoky se začaly na Drahošovu hlavu snášet poté, co si nebral servítky s Ruskem po sobotním oznámení o údajném zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.

„Nelze reagovat jinak: Putinovské Rusko je nepřítelem České republiky a přímo ohrožuje naši národní bezpečnost,“ sdělil Drahoš ještě v sobotu večer.

„Zatímco se náš stát ocitl ve velmi vážné situaci, z Hradu k tomu slyšíme ohlušující ticho. Mlčení Miloše Zemana tak jen posiluje přesvědčení, že máme prezidenta, který představuje stále větší bezpečnostní riziko pro vlastní zemi,“ sdělil následující den.

„Rusové se vyhoštěním dvaceti našich diplomatů, včetně zástupce velvyslance, rozhodli celou situaci dále záměrně vyhrotit. Z naší strany musí následovat jediný krok – výrazné početní omezení ruské ambasády v Praze,“ pokračoval ještě v neděli.

„Senátní výbor pro obranu a bezpečnost právě vyzval vládu, aby snížila počet pracovníků ruské ambasády v Praze na jednoho. Ve středu o tom budeme dále jednat na plénu – naše odpověď na ruskou eskalaci musí být dostatečně razantní,“ informoval v úterý.

Aby dokázal, že osobní útoky na něj jsou za tyto jeho názory už za hranicí slušnosti, zveřejnil na svém profilu některé z nich.

„Táhni do pekla. A jestli vy zaprodanci způsobíte válku s Ruskem, pak váš proklejí miliony matek,“ vzkázala mu kritička M. P. na sociální síti.

„Drahoši, už přestaňte s tou štvavou kampaní proti Rusku. My už dávno víme, kdo je nepřítel. A Rusko to rozhodně není,“ přidala se L. S.

Z profilu s označením Bruno B. B. zamířila k Drahošovi záplava nepublikovatelných vulgarit. Po proškrtání při přepisu by zněla takto: „Až bude kvůli vám válka, tak přijde Rus a stáhne tě, jako jsi ty stáhnul toho králíka.“

H. M. také Drahošovi připomenula událost z předvolební kampaně, kdy při cestě na venkov stáhl z kůže mrtvého králíka. „Že ti hráblo, je novinka, ty stahovači králíků. Zírám, jak jsi podobný tomu prezidentovi Bidenovi,“ napsala.

V některých urážkách na sítích bylo Drahošovi nadáváno také do fašistů a nemotorů. „Diskutérka“ s označením Romana R. S. mu vzkázala, ať si vezme pušku do ruky a zamíří do první linie. „Zabíječ králíků vylez z díry,“ uvedla.

Jako pěšáka do války by senátora poslal i uživatel Ott T.: „Tak jdi do první linie ty deb**e, když tady označuješ Rusko za nepřítele. Raději budu bojovat za Rusko (Slovany) než za takového cypa, jako jsi ty!“

P. B. se zase ve svém komentáři na síti vyznal ze své víry, že Drahošovi exploduje u zadnice atomová bomba. Podobné přání vyslovila i H. C.: „A vám Drahoši by měli Rusové vpálit jednu raketu do zadnice. Styďte se!“

Do role proroka se vcítila P. M.“ „Vám se to jednou vrátí! A to tvrdě, neb na každou …. se voda vaří!“

Podobných útoků míří na Drahoše v těchto dnech hodně. „V takové míře jsem vyhrůžky zažil naposledy před druhým kolem prezidentské volby. Nikdo z nás se ale podobným nátlakem nesmí nechat zastrašit,“ dodal.

Nutno zároveň podotknout, že útočné komentáře na sociálních sítích jsou zároveň doprovázeny hlasy, které se za Jiřího Drahoše staví a slovní ataky odsuzují.


Autor: Karel Netolický

Praha 13 nesouhlasí se zástavbou Slunečního náměstí, usnesli se radní

24. května 2022 v 17:47

Vedení třinácté městské části nesouhlasí se zástavbou Slunečního náměstí v podobě, jak jej prezentuje hlavní město.  V rámci připomínek k metropolitnímu plánu vedení radnice žádá, aby plocha dnes určená pro veřejnou vybavenost, která je v majetku městské části, byla určena pro veřejnou zeleň a...

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

9. května 2022 v 11:10

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

Praha 4 zveřejnila program 20. zasedání zastupitelů

9. května 2022 v 10:44

V tomto volebním období 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v úterý 10. května  od 12 hodin v zasedacím sále č. 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500). O návrhu programu informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Další články
Nahoru