Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Jste zaprodanec a stahovač králíků, matky vás proklejí. Drahoš čelí kvůli výrokům o Rusku útokům a výhrůžkám
Jiří Drahoš v roce 2019 ve své kanceláři v Senátu. Foto (2x): Karel Netolický

Jste zaprodanec a stahovač králíků, matky vás proklejí. Drahoš čelí kvůli výrokům o Rusku útokům a výhrůžkám

Jiří Drahoš, který se před třemi lety neúspěšně pokusil překazit Miloši Zemanovi obhajobu prezidentské funkce, čelí v souvislosti s jeho postoji k aktuálnímu dění mezi Ruskem a Českem slovním útokům na svou osobu.

Senátor takový stav nezažívá poprvé. Když před třemi lety bojoval se Zemanem o Pražský hrad, už tehdy se o něm na sociálních sítích šířila řada urážek.

O vědci se například vymýšlelo, že krade objevy svým kolegům a že zneužívá malé chlapce. Další pomluva ho líčila jako bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti.

drahos-senator-clanek Lživých tvrzení se na jeho osobu s blížícím se termínem druhého kola na konci ledna 2018 přibývalo a šířila se i emaily. Silnou aktivitu dezinformátorů vnímá Drahoš i v posledních dnech.

„Vážnost současné situace potvrzuje také dramatický nárůst ruských hybridních aktivit. Od soboty zažíváme příval dezinformací a řetězových mailů, jejichž jediným cílem je šířit ruskou propagandu,“ sdělil. „V mém případě je to doprovázené osobními útoky,“ podotkl.

Útoky se začaly na Drahošovu hlavu snášet poté, co si nebral servítky s Ruskem po sobotním oznámení o údajném zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.

„Nelze reagovat jinak: Putinovské Rusko je nepřítelem České republiky a přímo ohrožuje naši národní bezpečnost,“ sdělil Drahoš ještě v sobotu večer.

„Zatímco se náš stát ocitl ve velmi vážné situaci, z Hradu k tomu slyšíme ohlušující ticho. Mlčení Miloše Zemana tak jen posiluje přesvědčení, že máme prezidenta, který představuje stále větší bezpečnostní riziko pro vlastní zemi,“ sdělil následující den.

„Rusové se vyhoštěním dvaceti našich diplomatů, včetně zástupce velvyslance, rozhodli celou situaci dále záměrně vyhrotit. Z naší strany musí následovat jediný krok – výrazné početní omezení ruské ambasády v Praze,“ pokračoval ještě v neděli.

„Senátní výbor pro obranu a bezpečnost právě vyzval vládu, aby snížila počet pracovníků ruské ambasády v Praze na jednoho. Ve středu o tom budeme dále jednat na plénu – naše odpověď na ruskou eskalaci musí být dostatečně razantní,“ informoval v úterý.

Aby dokázal, že osobní útoky na něj jsou za tyto jeho názory už za hranicí slušnosti, zveřejnil na svém profilu některé z nich.

„Táhni do pekla. A jestli vy zaprodanci způsobíte válku s Ruskem, pak váš proklejí miliony matek,“ vzkázala mu kritička M. P. na sociální síti.

„Drahoši, už přestaňte s tou štvavou kampaní proti Rusku. My už dávno víme, kdo je nepřítel. A Rusko to rozhodně není,“ přidala se L. S.

Z profilu s označením Bruno B. B. zamířila k Drahošovi záplava nepublikovatelných vulgarit. Po proškrtání při přepisu by zněla takto: „Až bude kvůli vám válka, tak přijde Rus a stáhne tě, jako jsi ty stáhnul toho králíka.“

H. M. také Drahošovi připomenula událost z předvolební kampaně, kdy při cestě na venkov stáhl z kůže mrtvého králíka. „Že ti hráblo, je novinka, ty stahovači králíků. Zírám, jak jsi podobný tomu prezidentovi Bidenovi,“ napsala.

V některých urážkách na sítích bylo Drahošovi nadáváno také do fašistů a nemotorů. „Diskutérka“ s označením Romana R. S. mu vzkázala, ať si vezme pušku do ruky a zamíří do první linie. „Zabíječ králíků vylez z díry,“ uvedla.

Jako pěšáka do války by senátora poslal i uživatel Ott T.: „Tak jdi do první linie ty deb**e, když tady označuješ Rusko za nepřítele. Raději budu bojovat za Rusko (Slovany) než za takového cypa, jako jsi ty!“

P. B. se zase ve svém komentáři na síti vyznal ze své víry, že Drahošovi exploduje u zadnice atomová bomba. Podobné přání vyslovila i H. C.: „A vám Drahoši by měli Rusové vpálit jednu raketu do zadnice. Styďte se!“

Do role proroka se vcítila P. M.“ „Vám se to jednou vrátí! A to tvrdě, neb na každou …. se voda vaří!“

Podobných útoků míří na Drahoše v těchto dnech hodně. „V takové míře jsem vyhrůžky zažil naposledy před druhým kolem prezidentské volby. Nikdo z nás se ale podobným nátlakem nesmí nechat zastrašit,“ dodal.

Nutno zároveň podotknout, že útočné komentáře na sociálních sítích jsou zároveň doprovázeny hlasy, které se za Jiřího Drahoše staví a slovní ataky odsuzují.


Autor: Karel Netolický

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru