Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jste zaprodanec a stahovač králíků, matky vás proklejí. Drahoš čelí kvůli výrokům o Rusku útokům a výhrůžkám
Jiří Drahoš v roce 2019 ve své kanceláři v Senátu. Foto (2x): Karel Netolický

Jste zaprodanec a stahovač králíků, matky vás proklejí. Drahoš čelí kvůli výrokům o Rusku útokům a výhrůžkám

Jiří Drahoš, který se před třemi lety neúspěšně pokusil překazit Miloši Zemanovi obhajobu prezidentské funkce, čelí v souvislosti s jeho postoji k aktuálnímu dění mezi Ruskem a Českem slovním útokům na svou osobu.

Senátor takový stav nezažívá poprvé. Když před třemi lety bojoval se Zemanem o Pražský hrad, už tehdy se o něm na sociálních sítích šířila řada urážek.

O vědci se například vymýšlelo, že krade objevy svým kolegům a že zneužívá malé chlapce. Další pomluva ho líčila jako bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti.

drahos-senator-clanek Lživých tvrzení se na jeho osobu s blížícím se termínem druhého kola na konci ledna 2018 přibývalo a šířila se i emaily. Silnou aktivitu dezinformátorů vnímá Drahoš i v posledních dnech.

„Vážnost současné situace potvrzuje také dramatický nárůst ruských hybridních aktivit. Od soboty zažíváme příval dezinformací a řetězových mailů, jejichž jediným cílem je šířit ruskou propagandu,“ sdělil. „V mém případě je to doprovázené osobními útoky,“ podotkl.

Útoky se začaly na Drahošovu hlavu snášet poté, co si nebral servítky s Ruskem po sobotním oznámení o údajném zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.

„Nelze reagovat jinak: Putinovské Rusko je nepřítelem České republiky a přímo ohrožuje naši národní bezpečnost,“ sdělil Drahoš ještě v sobotu večer.

„Zatímco se náš stát ocitl ve velmi vážné situaci, z Hradu k tomu slyšíme ohlušující ticho. Mlčení Miloše Zemana tak jen posiluje přesvědčení, že máme prezidenta, který představuje stále větší bezpečnostní riziko pro vlastní zemi,“ sdělil následující den.

„Rusové se vyhoštěním dvaceti našich diplomatů, včetně zástupce velvyslance, rozhodli celou situaci dále záměrně vyhrotit. Z naší strany musí následovat jediný krok – výrazné početní omezení ruské ambasády v Praze,“ pokračoval ještě v neděli.

„Senátní výbor pro obranu a bezpečnost právě vyzval vládu, aby snížila počet pracovníků ruské ambasády v Praze na jednoho. Ve středu o tom budeme dále jednat na plénu – naše odpověď na ruskou eskalaci musí být dostatečně razantní,“ informoval v úterý.

Aby dokázal, že osobní útoky na něj jsou za tyto jeho názory už za hranicí slušnosti, zveřejnil na svém profilu některé z nich.

„Táhni do pekla. A jestli vy zaprodanci způsobíte válku s Ruskem, pak váš proklejí miliony matek,“ vzkázala mu kritička M. P. na sociální síti.

„Drahoši, už přestaňte s tou štvavou kampaní proti Rusku. My už dávno víme, kdo je nepřítel. A Rusko to rozhodně není,“ přidala se L. S.

Z profilu s označením Bruno B. B. zamířila k Drahošovi záplava nepublikovatelných vulgarit. Po proškrtání při přepisu by zněla takto: „Až bude kvůli vám válka, tak přijde Rus a stáhne tě, jako jsi ty stáhnul toho králíka.“

H. M. také Drahošovi připomenula událost z předvolební kampaně, kdy při cestě na venkov stáhl z kůže mrtvého králíka. „Že ti hráblo, je novinka, ty stahovači králíků. Zírám, jak jsi podobný tomu prezidentovi Bidenovi,“ napsala.

V některých urážkách na sítích bylo Drahošovi nadáváno také do fašistů a nemotorů. „Diskutérka“ s označením Romana R. S. mu vzkázala, ať si vezme pušku do ruky a zamíří do první linie. „Zabíječ králíků vylez z díry,“ uvedla.

Jako pěšáka do války by senátora poslal i uživatel Ott T.: „Tak jdi do první linie ty deb**e, když tady označuješ Rusko za nepřítele. Raději budu bojovat za Rusko (Slovany) než za takového cypa, jako jsi ty!“

P. B. se zase ve svém komentáři na síti vyznal ze své víry, že Drahošovi exploduje u zadnice atomová bomba. Podobné přání vyslovila i H. C.: „A vám Drahoši by měli Rusové vpálit jednu raketu do zadnice. Styďte se!“

Do role proroka se vcítila P. M.“ „Vám se to jednou vrátí! A to tvrdě, neb na každou …. se voda vaří!“

Podobných útoků míří na Drahoše v těchto dnech hodně. „V takové míře jsem vyhrůžky zažil naposledy před druhým kolem prezidentské volby. Nikdo z nás se ale podobným nátlakem nesmí nechat zastrašit,“ dodal.

Nutno zároveň podotknout, že útočné komentáře na sociálních sítích jsou zároveň doprovázeny hlasy, které se za Jiřího Drahoše staví a slovní ataky odsuzují.


Autor: Karel Netolický

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru