Dnes Čtvrtek - skorojasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 21°C
Pátek 2. 6. 2023
Svátek má Jarmil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jste neznaboh. Co kdyby to udělala SPD? Zastupitelé se hádali kvůli stánkům, chtějí zakázat agitaci u voleb
Voliči odchází od voleb a míjí stánek Prahy Sobě. Foto(2x): Jan Wolf

Jste neznaboh. Co kdyby to udělala SPD? Zastupitelé se hádali kvůli stánkům, chtějí zakázat agitaci u voleb

Po několik hodin trvající diskusi, která občas přerostla ve vzájemné slovní napadání, dnes podpořili pražští zastupitelé požadavek opoziční ODS, aby vedení hlavního města navrhlo úpravy volebního zákona, který by zakázal politickým stranám či hnutím v den voleb před místnostmi určenými pro hlasování postavit své stánky. Opozice tak reagovala na to, že při víkendových volbách do Poslanecké sněmovny v Praze spoluvládnoucí Praha Sobě rozestavila před volebními místnostmi petiční stánky a sbírala podpisy pod petici, která jí umožní příští rok kandidovat v komunálních volbách.

Praha Sobě (PS) se prezentuje jako aktivita, která v minulých komunálních volbách sestavila občanskou kandidátku. K tomu potřebovala sesbírat asi 100 000 podpisů, což se jí podařilo.

Minulý měsíc, tedy zhruba rok před dalšími volbami, PS oznámila, že bude kandidovat znovu, navíc už nejen do pražského zastupitelstva a na Praze 1, ale i v některých dalších městských částech.

Začal proto sběr podpisů, který probíhal i během uplynulých voleb do Poslanecké sněmovny. Před desítkami volebních místností se objevily petiční stánky PS, proti čemuž se postavili političtí konkurenti.

Na dnešním jednání pražského zastupitelstva navrhli zastupitelé ODS Zdeněk Zajíček a Tomáš Portlík, aby hlavní město pověřilo radní Hanu Kordovou Marvanovou (za STAN), která by měla prověřit možnosti úpravy zákona, která by sbírání podpisů u voleb zakázala.

agitace-praha-sobe-clanek

Petiční stánek před školou, kde se také volilo

„Jan Čižinský s jeho Prahou Sobě porušil snad všechny pravidla, která porušit jdou. Nelze se při taktovém postupu schovávat za občany a demokracii. Dokážete si představit, co byste asi říkali, kdyby tohle dělali lidé z SPD nebo Volného bloku?, zeptal se zastupitelů Portlík. „Jedná se o jednání účelové, vychytralé. Čekal bych omluvu,“ pokračoval.

Je samozřejmě smutné, že musíme něco takového řešit. Ale kde nezabírá apel na slušnost a férovost, tam musí přijít sankce. Když se Jan Čižinský zaklíná tím, jak mu jde o kultivaci politické kultury a pak zneužije situace a postaví stánky se svojí fotkou v den voleb před volební místnosti, nelze tomu nečinně přihlížet,“  dodal. 

„Chceme férovou soutěž před volebními místnostmi v den voleb, k žádnému omezeními petičního práva nedochází,“ uvedl Zdeněk Zajíček.

Zakladatel PS a pražský zastupitel Jan Čižinský nevidí na sběru podpisů před volebními místnostmi nic špatného. „Motivací k tomu tisku je strach z voličů, občanských aktivit, sběr podpisů se v obcích běžně dělá. Praha Sobě není stranou ani hnutím, řešíme Prahu, jdeme na podpisy. Demokrati by měli občanské aktivity podporovat a ne omezovat. Omezovat petiční aktivity, které nesouvisí s volbami, není demokratické. Je to spor politické strany versus občanské aktivity, je to omezení petičního práva,“ řekl zastupitelům.

„Není to žádné omezení petičního práva, jen nechceme takovou agitaci u volebních místností. Proč ty stánky nebyly třeba před obchody? Praha Sobě by se měla omluvit a říct, že už to dělat nebude,“ sdělil předseda zastupitelského klubu ANO Ondřej Prokop.

„Praha Sobě by měla oznámit, že se vzdá těch několika desítek tisíc podpisů, které při volbách získala,“ navrhl zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL).

„Školský zákon zakazuje propagaci politických subjektů v okolí škol, a to se se při volbách dělo,“ sdělil zastupitel Jakub Stárek (ODS).

„Využili jste mezírku v zákoně, nedivím se, že to řadu lidí, kteří šli k volbám, nazlobilo. Jan Čižinský začal dělat kampaň pro komunální volby v roce 2022, nic proti tomu, ale dělat to u volebních místností je účelové jednání,“ uvedl pražský zastupitel a starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS).

„Já ten návrh podporuji, smyslem volebního zákona je, aby v místech, kde se volí, nebyli lidé vystavení jakékoli kampani. Pokud k tomu dochází, aniž by tím byl porušen zákon, asi je v něm nějaká mezera, které se musíme nyní zhostit,“ sdělila radní Hana Kordová Marvanová (za STAN).

„Čekal jsem, že se Honza Čižinský se omluví a místo toho se pustí do oponentů, že podporují omezování svobody a politické soutěže. To neděláme, jen říkáme, že by u volební místnosti neměly být stánky. Určitě to není omezení petičního práva,“ uvedl pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher z ANO.

Místy bouřlivá diskuse směřovala do ztracena. Kritické příspěvky střídala obhajoba od členů PS. „Jsem rozčarován z toho, že na prvním jednání zastupitelstva po těchto zlomových sněmovních volbách sledujeme aktivitu, která směřuje k tomu, abychom omezili ústavní volební právo. Jste zbabělci. Dřív vám sběr podpisů nevadil, když jste nás podceňovali a nevěřili nám, že podpisy seženeme,“ sdělil Pavel Zelenka. „Omezujete petiční právo, naší akcí zákon porušen nebyl,“ řekla Lenka Burgerová, taktéž z PS.

„Demokracie je princip, který respektuje občanské svobody a základní zákony. Tento tisk má ambici zasahovat do základních práv a svobod, má ambici zasáhnout do práva na petice. Je běžné, že se občanské aktivity propojí s volbami, soud to opakovaně potvrdil,“ řekl Čižinský.

„Nikdo neříká, že byl porušen zákon, tady řešíme etiku,“ oponoval Ondřej Prokop. „Arogance, se kterou to hájíte, mě šokuje. Víte, že balancujete na hraně zákona. Z hlediska etických pravidel jste porušili vše, co jste mohli,“ vzkázal Čižinskému pražský zastupitel a místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke z Prahy 11 (ODS).

„Volby jsou svátkem demokracie, když probíhá akt voleb, tak by měly být zastaveny agitace. Můj selský rozum říká, že když někdy skryje agitaci pod petiční právo, tak to neobstojí,“ uvedl zastupitel TOP 09 Jiří Pospíšil.

Několik zastupitelů kritizujících petiční aktivitu PS v době voleb informovali o osobních zkušenostech, které podle nich dokazovaly, že se jednalo o politickou agitaci směřující k tomu, aby lidé příští rok v komunálních volbách dali hlas PS.

„Čižinský je politický neznaboh. Krok Prahy Sobě byl nečestný a neetický,“ řekla pražská zastupitelka a místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

„Nejsem si jista, že by to nebylo v rozporu se zákonem. Právní výklady mohou být různé. Chci se dotázat příslušného odboru na ministerstvu vnitra, aby mi sdělili, zda se jedná o porušení zákona. Dle odpovědi se dále rozhodneme, jestli je potřeba upravit zákon,“ uzavřela diskusi radní Hana Kordová Marvanová.


Autor: Jan Puci

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru