dnes
Pondělí - jasno
25°C
zítra
Úterý - jasno
31°C
pozítří
Středa - skorojasno
35°C
Jsou spolehlivé, chválí vedení Prahy sovětské eskalátory v metru. I proto se odkládá výměna na Andělu
U vstupu do stanice Anděl z jižního vestibulu je reliéf, který se váže k původnímu názvu stanice. Od svého otevření v roce 1985 až do přejmenování v roce 1990 se jmenovala stanice na lince B Moskevská. Foto: Jan Puci

Jsou spolehlivé, chválí vedení Prahy sovětské eskalátory v metru. I proto se odkládá výměna na Andělu

Když se loni v červnu otevřel po mnohaměsíční opravě eskalátorů severní vstup do stanice metra Anděl na lince B, bylo oznámeno, že se stejným omezením budou muset v roce 2019 počítat cestující také u jižního vstupu z autobusového nádraží Na Knížecí. Nová pražská koalice však tento záměr dopravního podniku nyní stopla a odložila projekt na neurčito. Podle Adama Scheinherra (Praha Sobě), náměstka primátora odpovědného za dopravu, totiž není potřeba tolik spěchat s výměnou starých sovětských eskalátorů, které jsou podle něj spolehlivější než jejich nástupci.

V letošním roce plánoval pražský dopravní podnik rekonstrukci trojice pohyblivých schodů u jižního vstupu Na Knížecí do stanice Anděl. Podmínkou zahájení oprav a oznámení termínu dlouhodobé uzavírky vstupu do stanice měl být bezproblémový tendr na dodavatele. Podle původních plánů měl jižní vstup do stanice uzavřen v prvním pololetí letošního roku a práce měly stát dopravní podnik kolem 227 milionů korun.

eskalatory-andel Na dnešním setkání s novináři náměstek primátora Adam Scheinherr oznámil, že k výměně eskalátorů a tím i zhruba desetiměsíčnímu uzavření vstupu do stanice z jihu prozatím nedojde. „Byl jsem překvapen, že dopravní podnik nemá podrobné analýzy, proč eskalátory vyměňovat. Necháme si prověřit, zda je výměna vůbec nutná. Ty původní sovětské eskalátory jsou rychlé, výkonné a velice kvalitní. Naopak například ty z 90. let vyrobené v Česku jsou poruchové,“ řekl náměstek.

Do severního vestibulu stanice trvá z nástupiště cesta po loni vyměněných eskalátorech minutu a 37 sekund. Do jižního vestibulu, kam vedou stále sovětské eskalátory, trvá cesta o půl minutu kratší dobu. Délka je přitom prakticky identická, jižní rameno je dokonce o dva metr delší.

Problémy jsou podle Scheinherra s novodobějšími eskalátory různých značek, které jsou v metru. V pražské podzemce je celkem v provozu přes 260 pohyblivých schodů od šesti výrobců. „Zaměřím se na to i v jiných stanicích, kde je v plánu výměna. Možná to v některých případech nakonec nebude nutné,“ pokračoval. V rámci výměny schodů mělo na Andělu dojít i k úpravám ve vestibulu Na Knížecí. „Ten není příliš důstojný, úpravy si zaslouží,“ řekl loni tehdejší starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Od loňského října je kvůli výměně eskalátorů uzavřen jeden ze vstup do stanice Karlovo náměstí. Cestující se do a ze stanice dostanou jen z Palackého náměstí. V plánu jsou rekonstrukce ve stanicích Flora, Jiřího z Poděbrad a Želivského na lince A, ve stanicích Českomoravská a Invalidovna na lince B a ve stanici Budějovická na lince C.


Dopravní opatření v souvislosti s akcí ČEZ Handy Kvadriatlon

21. června 2019 v 10:18

V sobotu 22. června se ve Žlutých lázních koná sportovní akce „ČEZ Handy Kvadriatlon 2019“, jejíž součástí je i cyklistický závod. Ten si vyžádá v době od 12 do 17 hodin uzavření části Podolského nábřeží ve směru z centra, a to v úseku ulic Vodárenská – Dvorecké...

V červenci bude uzavřen tunel Mrázovka

21. června 2019 v 07:46

Od 1. července do 5. července vždy v noci od 23 hodin do 5 hodin bude uzavřena západní tunelová trouba (směr Zlíchov) a druhá trouba bude jednosměrná s původním směrem provozu

Nové parkoviště u metra nádraží Holešovice

21. června 2019 v 06:51

Praha v předstihu otevře část nově budovaného sdruženého parkoviště v Jankovcově ulici. Z poloviny bude areál sloužit jako parkoviště pro veřejnost s kapacitou 83 parkovacích míst včetně míst pro nabíjení elektromobilů. 

Sobota - neděle: uzavření Tunelového komplexu Blanka

20. června 2019 ve 20:49

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplná noční uzávěra Tunelového komplexu Blanka od soboty 22. 6. 2019 od 23:00 hodin do neděle 23. 6. 2019 do 5 hodin.

Sobota: Dopravní opatření v souvislosti s vyjížďkou skútrů

20. června 2019 ve 20:16

V sobotu 22. června se koná v rámci akce Pragovespa vyjížďka skútrů po komunikacích v Praze 1, 2, 5, 6 a 8. V době od 10 do cca 13 hodin je povolena postupná uzavírka komunikací na trase vyjížďky.

Primátorská ulice bude uzavřena z důvodu rekonstrukce kanalizace

17. června 2019 v 15:48

Primátorská ulice bude uzavřena od 18. července do 30. září.

Dámská jízda na motocyklech

14. června 2019 v 10:39

V sobotu 15. června se od 11:00 do cca 12:00 hodin uskuteční dámská jízda na motocyklech po komunikacích v Praze 1, 2, 4 a 5. 

Další články
Nahoru