dnes
Neděle - polojasno
20°C
zítra
Pondělí - skorojasno
22°C
pozítří
Úterý - polojasno
24°C
Jsou spolehlivé, chválí vedení Prahy sovětské eskalátory v metru. I proto se odkládá výměna na Andělu
U vstupu do stanice Anděl z jižního vestibulu je reliéf, který se váže k původnímu názvu stanice. Od svého otevření v roce 1985 až do přejmenování v roce 1990 se jmenovala stanice na lince B Moskevská. Foto: Jan Puci

Jsou spolehlivé, chválí vedení Prahy sovětské eskalátory v metru. I proto se odkládá výměna na Andělu

Když se loni v červnu otevřel po mnohaměsíční opravě eskalátorů severní vstup do stanice metra Anděl na lince B, bylo oznámeno, že se stejným omezením budou muset v roce 2019 počítat cestující také u jižního vstupu z autobusového nádraží Na Knížecí. Nová pražská koalice však tento záměr dopravního podniku nyní stopla a odložila projekt na neurčito. Podle Adama Scheinherra (Praha Sobě), náměstka primátora odpovědného za dopravu, totiž není potřeba tolik spěchat s výměnou starých sovětských eskalátorů, které jsou podle něj spolehlivější než jejich nástupci.

V letošním roce plánoval pražský dopravní podnik rekonstrukci trojice pohyblivých schodů u jižního vstupu Na Knížecí do stanice Anděl. Podmínkou zahájení oprav a oznámení termínu dlouhodobé uzavírky vstupu do stanice měl být bezproblémový tendr na dodavatele. Podle původních plánů měl jižní vstup do stanice uzavřen v prvním pololetí letošního roku a práce měly stát dopravní podnik kolem 227 milionů korun.

eskalatory-andel Na dnešním setkání s novináři náměstek primátora Adam Scheinherr oznámil, že k výměně eskalátorů a tím i zhruba desetiměsíčnímu uzavření vstupu do stanice z jihu prozatím nedojde. „Byl jsem překvapen, že dopravní podnik nemá podrobné analýzy, proč eskalátory vyměňovat. Necháme si prověřit, zda je výměna vůbec nutná. Ty původní sovětské eskalátory jsou rychlé, výkonné a velice kvalitní. Naopak například ty z 90. let vyrobené v Česku jsou poruchové,“ řekl náměstek.

Do severního vestibulu stanice trvá z nástupiště cesta po loni vyměněných eskalátorech minutu a 37 sekund. Do jižního vestibulu, kam vedou stále sovětské eskalátory, trvá cesta o půl minutu kratší dobu. Délka je přitom prakticky identická, jižní rameno je dokonce o dva metr delší.

Problémy jsou podle Scheinherra s novodobějšími eskalátory různých značek, které jsou v metru. V pražské podzemce je celkem v provozu přes 260 pohyblivých schodů od šesti výrobců. „Zaměřím se na to i v jiných stanicích, kde je v plánu výměna. Možná to v některých případech nakonec nebude nutné,“ pokračoval. V rámci výměny schodů mělo na Andělu dojít i k úpravám ve vestibulu Na Knížecí. „Ten není příliš důstojný, úpravy si zaslouží,“ řekl loni tehdejší starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Od loňského října je kvůli výměně eskalátorů uzavřen jeden ze vstup do stanice Karlovo náměstí. Cestující se do a ze stanice dostanou jen z Palackého náměstí. V plánu jsou rekonstrukce ve stanicích Flora, Jiřího z Poděbrad a Želivského na lince A, ve stanicích Českomoravská a Invalidovna na lince B a ve stanici Budějovická na lince C.


Dopravní omezení v ulicích Sokolská, Legerova a Mezibranská

Včera ve 22:48

Od 13. července do 4. září bude omezen provoz na Sokolské, Legerově, Mezibranské a některých přilehlých komunikacích v Praze 1 a 2. Důvodem jsou stavební úpravy plynovodů. Práce a související dopravní opatření budou probíhat po etapách.

Dopravní omezení v Argentinské

10. července 2020 v 07:58

Od 11. do 23. července bude omezen provoz v Argentinské ulici v Praze 7. Důvodem je rekonstrukce plynovodu v úseku ulic Jateční – Dělnická.

Zítra v noci neprojedete Dejvickým a Brusnickým tunelem

8. července 2020 v 10:04

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů budou v noci uzavřeny tunely Brusnický a Dejvický od 9. července od 23 hodin do 10. července do 5 hodin.

Letenský tunel se bude uklízet

1. července 2020 v 19:15

V letenském tunelu proběhne od 7. července do 14. července, vždy od 23 do 5 hodin pravidelná údržba a mytí. Tunel bude obousměrně uzavřen.

Opěrné zdi Letenského tunelu budou opraveny

1. července 2020 v 08:17

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 4. července rekonstrukci opěrných zdí Letenského tunelu u severního portálu, v úseku Milady Horákové – Letenský tunel. Stavební práce jsou naplánované do konce září 2020.

Další články
Nahoru