dnes
Pátek - polojasno
10°C
zítra
Sobota - oblacno
11°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
13°C
Jsou spolehlivé, chválí vedení Prahy sovětské eskalátory v metru. I proto se odkládá výměna na Andělu
U vstupu do stanice Anděl z jižního vestibulu je reliéf, který se váže k původnímu názvu stanice. Od svého otevření v roce 1985 až do přejmenování v roce 1990 se jmenovala stanice na lince B Moskevská. Foto: Jan Puci

Jsou spolehlivé, chválí vedení Prahy sovětské eskalátory v metru. I proto se odkládá výměna na Andělu

Když se loni v červnu otevřel po mnohaměsíční opravě eskalátorů severní vstup do stanice metra Anděl na lince B, bylo oznámeno, že se stejným omezením budou muset v roce 2019 počítat cestující také u jižního vstupu z autobusového nádraží Na Knížecí. Nová pražská koalice však tento záměr dopravního podniku nyní stopla a odložila projekt na neurčito. Podle Adama Scheinherra (Praha Sobě), náměstka primátora odpovědného za dopravu, totiž není potřeba tolik spěchat s výměnou starých sovětských eskalátorů, které jsou podle něj spolehlivější než jejich nástupci.

V letošním roce plánoval pražský dopravní podnik rekonstrukci trojice pohyblivých schodů u jižního vstupu Na Knížecí do stanice Anděl. Podmínkou zahájení oprav a oznámení termínu dlouhodobé uzavírky vstupu do stanice měl být bezproblémový tendr na dodavatele. Podle původních plánů měl jižní vstup do stanice uzavřen v prvním pololetí letošního roku a práce měly stát dopravní podnik kolem 227 milionů korun.

eskalatory-andel Na dnešním setkání s novináři náměstek primátora Adam Scheinherr oznámil, že k výměně eskalátorů a tím i zhruba desetiměsíčnímu uzavření vstupu do stanice z jihu prozatím nedojde. „Byl jsem překvapen, že dopravní podnik nemá podrobné analýzy, proč eskalátory vyměňovat. Necháme si prověřit, zda je výměna vůbec nutná. Ty původní sovětské eskalátory jsou rychlé, výkonné a velice kvalitní. Naopak například ty z 90. let vyrobené v Česku jsou poruchové,“ řekl náměstek.

Do severního vestibulu stanice trvá z nástupiště cesta po loni vyměněných eskalátorech minutu a 37 sekund. Do jižního vestibulu, kam vedou stále sovětské eskalátory, trvá cesta o půl minutu kratší dobu. Délka je přitom prakticky identická, jižní rameno je dokonce o dva metr delší.

Problémy jsou podle Scheinherra s novodobějšími eskalátory různých značek, které jsou v metru. V pražské podzemce je celkem v provozu přes 260 pohyblivých schodů od šesti výrobců. „Zaměřím se na to i v jiných stanicích, kde je v plánu výměna. Možná to v některých případech nakonec nebude nutné,“ pokračoval. V rámci výměny schodů mělo na Andělu dojít i k úpravám ve vestibulu Na Knížecí. „Ten není příliš důstojný, úpravy si zaslouží,“ řekl loni tehdejší starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Od loňského října je kvůli výměně eskalátorů uzavřen jeden ze vstup do stanice Karlovo náměstí. Cestující se do a ze stanice dostanou jen z Palackého náměstí. V plánu jsou rekonstrukce ve stanicích Flora, Jiřího z Poděbrad a Želivského na lince A, ve stanicích Českomoravská a Invalidovna na lince B a ve stanici Budějovická na lince C.


Bubenečským tunelem neprojedete

Včera v 07:02

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude uzavřen Bubenečský tunel od 16. listopadu od 23 hodin do 17. listopadu do 5 hodin.

V ulicích Pánkova a Jeremiášova dojde k omezení provozu

Včera v 06:24

Technická správa komunikací provede výměnu povrchu vozovky, bude položen nový povrch s obnovou vodorovného dopravního značení. 

Dopravní opatření na Táborské

13. listopadu 2019 v 18:32

Od 18. do 24. listopadu bude omezen provoz na Táborské ulici v Praze 4. Důvodem je rekonstrukce kanalizace.

Feřtekova ulice a obratiště autobusů projdou opravou

12. listopadu 2019 v 10:18

Od pondělí 18. listopadu do 5. prosince provede Technická správa komunikací souvislou údržbu vozovky Feřtekova v úseku od křižovatky s ulicí Cafourkova za přechod pro chodce, který se nachází za obratištěm autobusů v ulici Feřtekova včetně samotného obratiště.

Nový kruhový objezd v Praze 14

12. listopadu 2019 v 07:06

Na křižovatce ulic Za Černým mostem a Cíglerova byla vybudována malá okružní křižovatka kvůli zvýšení bezpečnosti a podpory plynulosti dopravy v oblasti Hutí.

Na Zbraslavi přes Strakonickou vyroste nový most, původní bude zbourán

11. listopadu 2019 v 07:53

V pondělí 11. listopadu zahájí Technická správa komunikací přípravné práce na demolici mostu přes Strakonickou ulici na Zbraslavi, který vede k ulicím K Výtopně a Za Opusem.

Začne další oprava části Ocelkovy ulice

11. listopadu 2019 v 07:00

V pondělí 11. listopadu zahájí Technická správa komunikací opravu další části ulice Ocelkova (MČ Praha 14) v úseku mezi ulicí Skorkovská a účelovou komunikací NN 4143 v délce 285 m. Oprava potrvá necelý měsíc do 8. prosince. 

Částečná uzavírka Kutnohorské ulice potrvá do 13. prosince

11. listopadu 2019 v 06:30

Od úterý 12. listopadu dojde k částečné uzavírce Kutnohorské ulice v úseku mezi Europarkem (od ulice Ústřední) a Dolními Měcholupy z důvodu výměny povrchu komunikace. Bude rovněž prováděna oprava povrchu v celém křižovatkovém prostoru Černokostelecká x Kutnohorská x Ústřední. Uzavírka bude...

Dopravní omezení na ulici Milady Horákové

10. listopadu 2019 ve 21:57

Od 11. listopadu do 1. prosince bude omezen provoz na komunikaci Milady Horákové v úseku od rampy Tunelového komplexu Blanka k ulici U Sparty. Důvodem je výstavba světelně řízené křižovatky. 

Další články
Nahoru