dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
Jsou spolehlivé, chválí vedení Prahy sovětské eskalátory v metru. I proto se odkládá výměna na Andělu
U vstupu do stanice Anděl z jižního vestibulu je reliéf, který se váže k původnímu názvu stanice. Od svého otevření v roce 1985 až do přejmenování v roce 1990 se jmenovala stanice na lince B Moskevská. Foto: Jan Puci

Jsou spolehlivé, chválí vedení Prahy sovětské eskalátory v metru. I proto se odkládá výměna na Andělu

Když se loni v červnu otevřel po mnohaměsíční opravě eskalátorů severní vstup do stanice metra Anděl na lince B, bylo oznámeno, že se stejným omezením budou muset v roce 2019 počítat cestující také u jižního vstupu z autobusového nádraží Na Knížecí. Nová pražská koalice však tento záměr dopravního podniku nyní stopla a odložila projekt na neurčito. Podle Adama Scheinherra (Praha Sobě), náměstka primátora odpovědného za dopravu, totiž není potřeba tolik spěchat s výměnou starých sovětských eskalátorů, které jsou podle něj spolehlivější než jejich nástupci.

V letošním roce plánoval pražský dopravní podnik rekonstrukci trojice pohyblivých schodů u jižního vstupu Na Knížecí do stanice Anděl. Podmínkou zahájení oprav a oznámení termínu dlouhodobé uzavírky vstupu do stanice měl být bezproblémový tendr na dodavatele. Podle původních plánů měl jižní vstup do stanice uzavřen v prvním pololetí letošního roku a práce měly stát dopravní podnik kolem 227 milionů korun.

eskalatory-andel Na dnešním setkání s novináři náměstek primátora Adam Scheinherr oznámil, že k výměně eskalátorů a tím i zhruba desetiměsíčnímu uzavření vstupu do stanice z jihu prozatím nedojde. „Byl jsem překvapen, že dopravní podnik nemá podrobné analýzy, proč eskalátory vyměňovat. Necháme si prověřit, zda je výměna vůbec nutná. Ty původní sovětské eskalátory jsou rychlé, výkonné a velice kvalitní. Naopak například ty z 90. let vyrobené v Česku jsou poruchové,“ řekl náměstek.

Do severního vestibulu stanice trvá z nástupiště cesta po loni vyměněných eskalátorech minutu a 37 sekund. Do jižního vestibulu, kam vedou stále sovětské eskalátory, trvá cesta o půl minutu kratší dobu. Délka je přitom prakticky identická, jižní rameno je dokonce o dva metr delší.

Problémy jsou podle Scheinherra s novodobějšími eskalátory různých značek, které jsou v metru. V pražské podzemce je celkem v provozu přes 260 pohyblivých schodů od šesti výrobců. „Zaměřím se na to i v jiných stanicích, kde je v plánu výměna. Možná to v některých případech nakonec nebude nutné,“ pokračoval. V rámci výměny schodů mělo na Andělu dojít i k úpravám ve vestibulu Na Knížecí. „Ten není příliš důstojný, úpravy si zaslouží,“ řekl loni tehdejší starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Od loňského října je kvůli výměně eskalátorů uzavřen jeden ze vstup do stanice Karlovo náměstí. Cestující se do a ze stanice dostanou jen z Palackého náměstí. V plánu jsou rekonstrukce ve stanicích Flora, Jiřího z Poděbrad a Želivského na lince A, ve stanicích Českomoravská a Invalidovna na lince B a ve stanici Budějovická na lince C.


Mezi Výtoní a Sídlištěm Modřany nepojedou tramvaje

Včera v 09:10

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v neděli 24. února od 5 do 18 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Výtoň – Sídliště Modřany.

Lazarská – Karlovo náměstí a Lazarská – Jiráskovo náměstí: V sobotu nepojedou tramvaje

18. února 2019 ve 14:46

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v sobotu 23. února od 8 do 20 hodin k přerušení provozu tramvají v úsecích Lazarská – Karlovo náměstí a Lazarská – Jiráskovo náměstí, v uvedeném směru.

Mapa přístupnosti nově pomůže s vyhledáváním parkovacích stání pro držitele ZTP

17. února 2019 v 06:45

Mapa přístupnosti usnadňuje život nejen osobám se sníženou schopností pohybu, ale i seniorům nebo maminkám s kočárky už od roku 2016. V současné době lze v mapě dohledat podrobné informace o bezbariérové přístupnosti více než 1100 budov a veřejných prostranství na území hl. města Prahy, které jsou...

BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

16. února 2019 v 09:00

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozornost k nehodám způsobeným auty v protisměru. BESIP radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte.

Na Českobrodské bude omezena doprava

15. února 2019 v 07:20

Od pondělí 18. února bude pokračovat rekonstrukce Českobrodské ulice. Práce na 300 metrů dlouhém úseku komunikace a jejím okolí ve středu Běchovic, které si vyžádají nezbytná dopravní opatření, potrvají do konce června. 

Bubenečský tunel bude v sobotu uzavřen

11. února 2019 v 16:36

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel uzavřen od soboty 16. února od 23 hodin do neděle 17. února do 5 hodin.

V Černokostelecké a Saratovské ulici bude omezen provoz

9. února 2019 v 08:00

Od 11. do 17. února bude částečně omezen provoz na Černokostelecké a Saratovské ulici. Důvodem je přeložka kabelů.

Další články
Nahoru