Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - zatazeno 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jsou rychlé půjčky problém? Záleží na vaší odpovědnosti
ByznysPražský životKomerční sdělení
Jednání o půjčce. Ilustrační foto: Unsplash

Jsou rychlé půjčky problém? Záleží na vaší odpovědnosti

Rychlé půjčky nemusí znamenat problém, když k nim přistupujete odpovědně. Znáte pořekadlo: „Dvakrát měř a jednou řež?“ V tomto případě to platí dvojnásob. Proč? Protože si půjčujete peníze od někoho dalšího a ty mu samozřejmě musíte vrátit. Když vyberete špatně, dostanete se do průšvihu ani nevíte jak. Jak tomu předejít?

Jak fungují rychlé půjčky?

V České republice se jako rychlá půjčka označuje běžný spotřebitelský úvěr. Zpravidla jej poskytují nebankovní společnosti. Ovšem i v bance dnes můžete získat půjčku prakticky během jediného odpoledne. Nenazývá se to ale takto. Standardně se můžete setkat s pojmy jako kontokorent, kreditní karta apod. V tomto článku se více zaměříme na nebankovní rychlé půjčky.

A jak fungují? Jednoduše. Jsou určené především pro krátkodobé překlenutí finančních problémů. Obvykle si můžete půjčit menší částky kolem 10 000 Kč s dobou splatnosti maximálně několik měsíců. Často už za měsíc musíte peníze i s úroky a poplatky vrátit. A zde se skrývá to riziko. Je jednoduché si půjčit, ale mnohem složitější vrátit. Když žijete od výplaty k výplatě a nedokážete ani nic naspořit, je velmi nerozumné se ještě zadlužovat a půjčovat si.

Nespěchejte. Zhodnoťte svou finanční situaci a prozkoumejte nabídky

Kdo rychle nabyl, často také rychle pozbyl. I to je podoba poměrně známého přísloví. Proto před tím, než se zadlužíte, pečlivě zhodnoťte svou finanční situaci. Jaké máte příjmy? Kolik dělají měsíční výdaje? Dokážete dát za měsíc stranou dostatečně vysokou částku, abyste dluh uhradili? Máte i další dluhy? Zvládnete je platit? Vzhledem k tomu, jak se obecně zadlužení obyvatel rychle zvyšuje, je nyní více než nutné, aby každý rozumě zhodnotil, zda na úvěr má nebo nemá.

Je jasné, že v těchto případech potřebujete získat finance od úvěrového poskytovatele zkrátka okamžitě, ale není to vždy dobré řešení. Rychlou půjčku vyřiďte bez emocí a ukvapených závěrů. Ujasněte si:

  • proč si chcete půjčit,

  • kolik potřebujete,

  • zda dokážete splácet,

  • zda neexistuje řešení, při kterém byste se nemuseli zadlužovat.

Došli jste k tomu, že si prostě půjčit musíte? Dobře, jděte do toho. Teď nastává fáze hledání, kdy si musíte projít nabídky firem a vybrat tu nejvhodnější. Ani v tomto případě se nevyplatí spěchat. Rozdíly mohou být markantní a dělat stovky korun.

Většina nebankovních poskytovatelů má své nabídce první půjčku zdarma pro nové klienty. To je ideální příležitost pro vás, protože vrátíte přesně tu částku, kterou jste si půjčili a nic navíc. Když zaplatíte včas.

Špatně přečtená smlouva vás může dostat do problémů

Nástrah mají rychlé půjčky hodně. Jednou z nich je překvapivě právě ta rychlost. Lidé často pod vidinou toho, že budou mít peníze do hodiny na účtu všechno odklikají, odsouhlasí a pak se nestačí divit. Úvěrovou smlouvu čtou jen málo, ač je to důležitý dokument, kterým se k něčemu upisují. Nestačí jen prolétnout ji očima. Musíte si ji přečíst a dívat se, zda tam není mezi řádky něco, co by mohlo způsobit pozdější problémy. Především se soustřeďte na výši RPSN, úrokovou sazbu, poplatky, sankce či enormní úroky z prodlení. Důležitá je i informace o tom, zda si můžete odložit splátky nebo je nějak změnit v průběhu trvání úvěru a kolik to případně bude stát.

Nerozumíte něčemu ve smlouvě? Nechte si to vysvětlit.

Bonita je důležitý ukazatel

Podepíšete-li první půjčku, která vám vyskočí na internetu bez jejich řádné porovnání a přečtení smlouvy, zaděláváte si na pořádný malér. Vzhledem k tomu, že si berete krátkodobou půjčku s hodně benevolentní podmínkami, kde není vaše úvěruschopnost tak důležitá jako u větších půjček a půjček z bank, musíte být vy dostatečně zodpovědní. Velké riziko hrozí především u různých půjček bez registru nebo bez dokládání příjmů. Ty sice dostane téměř každý, bohužel ne každý je dokáže také splatit.

Možná by vás zajímalo proč. Protože když poskytovatel neprověří vaši bonitu, nezjistí, jak jste na tom s platební schopností. Pokud to není dobré, snadno se dostanete do prodlení se splácením a začnou naskakovat úroky a různé pokuty. A ty u těchto rizikových produktů nejsou úplně malé. A není se čemu divit. Poskytovatelé se musí nějak chránit před možnými neplatiči.

Problém může být i zmíněná půjčka zdarma. Podaří se vám ji zaplatit napoprvé, a tak si půjčíte podruhé. Jenže tam už to zadarmo nebude a vy najednou nedokážete dát třeba o tři tisíce víc. Opět se rozjíždí spirála problémů, která může končit i exekucí.

Je rychlá půjčka špatná?

Rozhodně není. V některých případech je její využití oprávněné a rozumné. Důležité je seznámit se se všemi podmínkami, vybrat solidního poskytovatele a půjčit si skutečně jen tehdy, když máte na splacení a není jiná možnost, jak získat rychle peníze. Ke každému úvěru by měl člověk přistupovat zodpovědně. A k těm, které si bere v nějaké tísni ještě víc.


Vycházka: Park Eden a Slatiny

Dnes ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Dnes ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Dnes v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Dnes v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Dnes v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Dnes v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Dnes v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Včera v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Včera v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Včera v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Včera v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Další články
Nahoru