Dnes Úterý - zatazeno 9°C
Zítra Středa - oblacno 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jsou rychlé půjčky problém? Záleží na vaší odpovědnosti
ByznysPražský životKomerční sdělení
Jednání o půjčce. Ilustrační foto: Unsplash

Jsou rychlé půjčky problém? Záleží na vaší odpovědnosti

Rychlé půjčky nemusí znamenat problém, když k nim přistupujete odpovědně. Znáte pořekadlo: „Dvakrát měř a jednou řež?“ V tomto případě to platí dvojnásob. Proč? Protože si půjčujete peníze od někoho dalšího a ty mu samozřejmě musíte vrátit. Když vyberete špatně, dostanete se do průšvihu ani nevíte jak. Jak tomu předejít?

Jak fungují rychlé půjčky?

V České republice se jako rychlá půjčka označuje běžný spotřebitelský úvěr. Zpravidla jej poskytují nebankovní společnosti. Ovšem i v bance dnes můžete získat půjčku prakticky během jediného odpoledne. Nenazývá se to ale takto. Standardně se můžete setkat s pojmy jako kontokorent, kreditní karta apod. V tomto článku se více zaměříme na nebankovní rychlé půjčky.

A jak fungují? Jednoduše. Jsou určené především pro krátkodobé překlenutí finančních problémů. Obvykle si můžete půjčit menší částky kolem 10 000 Kč s dobou splatnosti maximálně několik měsíců. Často už za měsíc musíte peníze i s úroky a poplatky vrátit. A zde se skrývá to riziko. Je jednoduché si půjčit, ale mnohem složitější vrátit. Když žijete od výplaty k výplatě a nedokážete ani nic naspořit, je velmi nerozumné se ještě zadlužovat a půjčovat si.

Nespěchejte. Zhodnoťte svou finanční situaci a prozkoumejte nabídky

Kdo rychle nabyl, často také rychle pozbyl. I to je podoba poměrně známého přísloví. Proto před tím, než se zadlužíte, pečlivě zhodnoťte svou finanční situaci. Jaké máte příjmy? Kolik dělají měsíční výdaje? Dokážete dát za měsíc stranou dostatečně vysokou částku, abyste dluh uhradili? Máte i další dluhy? Zvládnete je platit? Vzhledem k tomu, jak se obecně zadlužení obyvatel rychle zvyšuje, je nyní více než nutné, aby každý rozumě zhodnotil, zda na úvěr má nebo nemá.

Je jasné, že v těchto případech potřebujete získat finance od úvěrového poskytovatele zkrátka okamžitě, ale není to vždy dobré řešení. Rychlou půjčku vyřiďte bez emocí a ukvapených závěrů. Ujasněte si:

  • proč si chcete půjčit,

  • kolik potřebujete,

  • zda dokážete splácet,

  • zda neexistuje řešení, při kterém byste se nemuseli zadlužovat.

Došli jste k tomu, že si prostě půjčit musíte? Dobře, jděte do toho. Teď nastává fáze hledání, kdy si musíte projít nabídky firem a vybrat tu nejvhodnější. Ani v tomto případě se nevyplatí spěchat. Rozdíly mohou být markantní a dělat stovky korun.

Většina nebankovních poskytovatelů má své nabídce první půjčku zdarma pro nové klienty. To je ideální příležitost pro vás, protože vrátíte přesně tu částku, kterou jste si půjčili a nic navíc. Když zaplatíte včas.

Špatně přečtená smlouva vás může dostat do problémů

Nástrah mají rychlé půjčky hodně. Jednou z nich je překvapivě právě ta rychlost. Lidé často pod vidinou toho, že budou mít peníze do hodiny na účtu všechno odklikají, odsouhlasí a pak se nestačí divit. Úvěrovou smlouvu čtou jen málo, ač je to důležitý dokument, kterým se k něčemu upisují. Nestačí jen prolétnout ji očima. Musíte si ji přečíst a dívat se, zda tam není mezi řádky něco, co by mohlo způsobit pozdější problémy. Především se soustřeďte na výši RPSN, úrokovou sazbu, poplatky, sankce či enormní úroky z prodlení. Důležitá je i informace o tom, zda si můžete odložit splátky nebo je nějak změnit v průběhu trvání úvěru a kolik to případně bude stát.

Nerozumíte něčemu ve smlouvě? Nechte si to vysvětlit.

Bonita je důležitý ukazatel

Podepíšete-li první půjčku, která vám vyskočí na internetu bez jejich řádné porovnání a přečtení smlouvy, zaděláváte si na pořádný malér. Vzhledem k tomu, že si berete krátkodobou půjčku s hodně benevolentní podmínkami, kde není vaše úvěruschopnost tak důležitá jako u větších půjček a půjček z bank, musíte být vy dostatečně zodpovědní. Velké riziko hrozí především u různých půjček bez registru nebo bez dokládání příjmů. Ty sice dostane téměř každý, bohužel ne každý je dokáže také splatit.

Možná by vás zajímalo proč. Protože když poskytovatel neprověří vaši bonitu, nezjistí, jak jste na tom s platební schopností. Pokud to není dobré, snadno se dostanete do prodlení se splácením a začnou naskakovat úroky a různé pokuty. A ty u těchto rizikových produktů nejsou úplně malé. A není se čemu divit. Poskytovatelé se musí nějak chránit před možnými neplatiči.

Problém může být i zmíněná půjčka zdarma. Podaří se vám ji zaplatit napoprvé, a tak si půjčíte podruhé. Jenže tam už to zadarmo nebude a vy najednou nedokážete dát třeba o tři tisíce víc. Opět se rozjíždí spirála problémů, která může končit i exekucí.

Je rychlá půjčka špatná?

Rozhodně není. V některých případech je její využití oprávněné a rozumné. Důležité je seznámit se se všemi podmínkami, vybrat solidního poskytovatele a půjčit si skutečně jen tehdy, když máte na splacení a není jiná možnost, jak získat rychle peníze. Ke každému úvěru by měl člověk přistupovat zodpovědně. A k těm, které si bere v nějaké tísni ještě víc.


Jarní Karlínský street food festival

Dnes ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Dnes v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Dnes v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Dnes v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Dnes v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

Včera v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Hledáte práci? Praha 4 ji nabízí na radnici i ve školách a školkách

Včera v 10:42

Radnice hledá zaměstnance na úřad MČ Praha 4, tak i ve zřizovaných školách a mateřských školách.

Lásky čas na Čecháči

Včera v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Rybářské závody v Třebonicích 2024

Včera v 07:50

Rybářský spolek SDH Třebonice a Praha 13 zvou v sobotu 27. dubna na tradiční rybářské závody.

We love bubliny v Praze 6

Včera v 06:20

Festival šumivých vín u Písecké brány na Praze 6 se koná od 3. do 5. května.

Další články
Nahoru