dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Jsou lesní školky v ohrožení? Podle nového zákona se musí registrovat jako dětské skupiny
Ilustrační foto: archiv

Jsou lesní školky v ohrožení? Podle nového zákona se musí registrovat jako dětské skupiny

Poslanci v úterý 105 hlasy schválili návrh zákona o dětských skupinách. Zároveň odmítli verzi Senátu, podle které by lesní školky a další formy předškolní péče (s výjimkou mateřských škol) nemusely fungovat výhradně v režimu dětských skupin. Norma nyní putuje na stůl prezidenta Miloše Zemana, který ji může podepsat, nechat bez podpisu, nebo vrátit zpět poslancům.

Podle schválené podoby zákona se předškolní zařízení či osoby pečující o děti od jednoho roku do nástupu povinné školní docházky (s výjimkou mateřských škol) budou muset v budoucnu (norma počítá s jednoročním odkladem) registrovat u ministerstva práce a sociálních věcí jako dětské skupiny. Kupříkladu pro lesní školky, ale i nejrůznější spolky, to může být podle kritiků schválené podoby zákona likvidační v tom, že nebudou mít prostředky zajistit stanovené hygienické normy.

Neschválená senátní verze naopak počítala s tím, že by lesní školky a další alternativní formy předškolní výchovy včetně spolků nemusely povinné registraci podléhat. Dále, že pečující osoby v dětských skupinách by musely mít středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání z oblasti pedagogiky, psychologie, zdravotnictví či sociální péče. To by ale podle předsedy ODS Petra Fialy ohrozilo chůvy.

Senátní verzi podpořila většina poslanců TOP 09 a KDUˇ-ČSL, dále jednotlivci z ČSSD, ANO a Úsvitu. Sněmovní verzi, která byla schválena, podpořila většina Poslanecké sněmovny, s výjimkou jednotlivců z různých stran. KSČM nepodpořila ani jednu verzi – dětské skupiny odmítá jako takové.

Marksová: Lesním školkám ublížit nechceme

„Záměrem tohoto zákona v žádném případě není ublížit lesním školkám, které již několik let usilují o zařazení se do sítě mateřských školek pod ministerstvo školství,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD).

„Řada z nich to udělala tím, že založily takzvanou lesní třídu a připojily se k nějaké již existující mateřské školce. Dá se říci, že tento proces je již započatý, jenom není dokončený. Domníváme, že lhůta jednoho roku je dostatečně dlouhá na to, aby se situace vyřešila,“ dodala.

Oproti tomu místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) citovala z dopisu České rady dětí a mládeže. „Místo toho, aby zákon rozšiřoval nabídku zařízení poskytující péči o děti předškolního věku, fyzicky ji naopak zužuje. Neuvážený detail v legislativní novince má potenciál likvidovat rodiči vyzkoušená a prověřená zařízení, která mají jiné parametry než dětské skupiny,“ uvedla.

Dětské skupiny budou určené pro děti od jednoho roku do začátku povinné školní docházky. Budou je moci provozovat zaměstnavatelé, obce, kraje, nestátní neziskové organizace a spolky. V jedné skupině bude moci být maximálně 24 dětí.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru