Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Jsem mladý a chci práci. Nemáš nárok!

Úřady práce v metropoli na konci ledna evidovaly 37 543 uchazečů o zaměstnání, zatímco loni v prosinci jich bylo 35 562. Situace je o to vážnější, že míra nezaměstnanosti mezi mladými přesahuje 20 procent a očekává se její nárůst. Velké problémy mohou nastat v druhé polovině roku, kdy na trh práce přijdou absolventi středních a vysokých škol.

Nezaměstnaní v Praze do 25let

Počet: 5 576 

Celková nezaměstnanost v Praze: 4,4%

Podíl lidí bez práce do 25let věku: 15,5%

Počet volných pracovních míst celkem: 7 866

Na jedno místo připadá: 4,9 uchazeče 

Zdroj: MPSV, data k 31.12 2012

Jsou ve věku kolem pětadvaceti let, nemají práci a ztrácí naději. Že ta umírá poslední, je pro ně slabou útěchou. Tato okřídlená slovní berlička v řadách mladých hledačů práce už vyvolává pocit vzteku.

„Slyším to pokaždé, když ve výběrových řízeních neuspěju. Suverénní personalisté přitom nejsou o nic starší a připadám si jak obtížný hmyz,“ stěžovala si čtyřiadvacetiletá Jitka Burianová z Prahy.

Vystudovala vysokou školu ekonomického směru, nastoupila do bankovního sektoru a těsně po zkušební době jí dal zaměstnavatel „padáka“. Prý z důvodu optimalizace, rozuměj pro nadbytečnost.

Mladá inženýrka tedy pracovala pouhé čtyři měsíce. Od té doby je už půl roku v evidenci Úřadu práce, ovšem bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, neboť předtím neodpracovala nutných 12 měsíců. Vysokoškolačka mezitím absolvovala desítky výběrových řízení.

„Mám státnice z angličtiny a němčiny, oběma jazyky hovořím téměř plynně. V konkurzu vždy postoupím do druhého kola, ale to je všechno. Pak poděkují a vedou chlácholivé řeči,“ svěřila se nezaměstnaná žena se svými pocity.

Prodavač s univerzitním vzděláním? Zapomeňte!

Jitka Burianová je ale v dané problematice vzdělanců jen jeden příklad z mnoha. Doby, kdy vysokoškolák měl po promoci svou práci jistou, jsou nenávratně pryč. S nimi i kvalifikační předpoklad, že uspěje aspoň na přechodnou dobu. Třeba i jako prodavač.

„V nabídkách zaznamenáváme i osoby s univerzitním vzděláním. Paradoxně to je to pro ně kontraproduktivní. Jen považte – copak mohu například doktora sociálních věd nechat prodávat lustry, když vím, že mi při první příležitosti uteče za lepším? On přece nevystudoval proto, aby lidem pak radil, jaké svítidlo si doma pověsit,“ vysvětloval nejmenovaný manažer jistého pražského obchodního domu.

Inzerované místo pak samozřejmě obsadí požadovanou silou. Tedy má-li uchazeč štěstí, protože i vyučení prodavači jsou dnes víceméně přebytkovým „zbožím“. A zase uspěje jen osoba s praxí.

„Naši mladí se při hledání prvního zaměstnání ocitají v pasti. Nikdo je nezaměstná, neboť nemají praxi, a nemají ji kde získat. Je třeba soubor politik v souladu s opatřeními EU napříč ministerstvy, zejména ministerstva školství a mládeže a ministerstva práce a sociálních věcí pro umožnění prvního zaměstnání. Podílet by se mělo i ministerstvo průmyslu a obchodu zvýhodněním firem, které se zapojí do programů,“ řekla Ivana Stráská, stínová ministryně práce a sociálních věcí ČSSD.

Mladí vyhledávají pomoc psychologa

Zmíněná past však mladé mnohdy vede k těžké frustraci. Ideály jsou najednou pryč. Zbývá jen boj o přežití a se všemi důsledky. Frustrace pak u některých jedinců dosahuje vrcholu. „Zatím to není pravidlem, ale už nás navštívilo několik mladých lidí, kteří potřebovali naši pomoc právě z důvodu nemožnosti najít si zaměstnání,“ líčila Pražskému patriotu Ludmila Haňková z psychologické poradny v Karlíně.

Ve stejném duchu hovoří i psychoterapeut David Doležal z poradny v ulici U Bulhara. Podle oslovených lékařů bohnické psychiatrické léčebny zatím žádný mladý neúspěšný uchazeč o práci nebyl klinicky hospitalizován.

Zato pobyt v cele předběžného zadržení si už někteří nezaměstnaní mladíci okusili. „Většinou jsou to osoby s vypěstovaným odporem k práci. Zlodějnu z nouze, tedy první selhání kvůli získání finančních prostředků z titulu ztráty zaměstnání, jsme od začátku roku řešili ve dvou případech,“ sdělila policie z osmého pražského obvodu.

Posílá mladé bez práce za knížetem

Že je teď každá rada drahá, přestává být v aktuálních číslech pražské nezaměstnané mládeže pouhou frází. Server Pražský patriot proto oslovil dalšího z politiků, jak z této šlamastyky ven.

„Většina mladých volila Karla Schwarzenberga z TOP 09. Nechť se teď na pana předsedu s důvěrou opět obrátí, protože právě jeho strana je matkou nezaměstnanosti,“ glosoval poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD).


Autor: Petr Štrompf
Další články
Nahoru