dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Jsem budoucí maminka, pustíte mne sednout? V MHD se možná budou nosit těhotenské placky
Ilustrační foto: archiv

Jsem budoucí maminka, pustíte mne sednout? V MHD se možná budou nosit těhotenské placky

Pražský dopravní podnik zvažuje na letošní rok novou kampaň zaměřující se na míru ohleduplnosti cestujících pražské MHD vůči budoucím maminkám. Její součástí by mohly být „těhotenské placky“. Inspirací pro nápad placek v pražské MHD se stal Londýn, kde projekt funguje již osmým rokem.

Na webu Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) dnes večer končí možnost hlasovat v anketě, kterou chce pražský dopravce zjistit, mimo jiné, zda by lidé měli o projekt těhotenských placek zájem.

V anketě jsou čtyři otázky. Setkala jste se již v prostředcích veřejné dopravy se situací, kdy vám spolucestující neuvolnil místo k sezení? Uvítala byste kampaň zaměřující se na míru ohleduplnosti cestujících vůči budoucím maminkám? Nosila byste ji při cestování pražskou MHD? Nastávající maminky mají také sdělit, jaká ze tří navrhovaných variant placek se jim líbí nejvíce.

Feministická aktivistka: Plaketky uhodí do očí

„Do konce tohoto týdne budeme mít anketu vyhodnocenou a na základě výsledků se rozhodneme, zda a v jaké formě bude kampaň zpuštěna. A také zda její součástí budou placky upozorňující na radostné očekávání,“ uvedl mluvčí DPP Jiří Štábl, který prozradil, že podle průběžných výsledků ankety by byl o kampaň zájem. To, aby těhotné ženy mohly být v dopravních prostředcích „označeny“, prosazovala v minulosti i někdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

tehotenske-placky-varianty-nahled

Tři navrhované varianty těhotenských placek

„Když jsem ještě před pár lety bydlela v Praze, vídala jsem v tramvajích těhotné ženy a seniorky, které stály a nikdo je nepustil sednout. Nevím, jestli bych byla schopná říct něco o dnešním Německu, nejsem tam tak často. Ale v dřívější době, když jsem byla těhotná já, neměla jsem nejmenší problém získat tam volné místo – možná ale i proto, že jsem malá a moje břicho bylo velké,“ říká někdejší ředitelka o. p. s. proFem, feministická aktivistka Saša Lienau.

Projekt pražského dopravního podniku vítá. „Jedná se o potřebný a smysluplný projekt. Plaketky vždycky uhodí do očí a najednou člověk začne přemýšlet a někdy se zastydí. Masová MHD svádí k tomu, že se člověk jinak obrní necitelností, nevidí, neslyší a jakékoliv problémy ignoruje,“ dodává.

Dopad na zlepšení mezilidských vztahů

Anketa

Líbí se vám nápad placek pro těhotné ženy cestující v pražské MHD?

31.5%
(31.5%)
68.5%
(68.5%)
Podle předsedkyně občanského sdružení Pražské matky Jarmily Johnové budou mít placky smysl jen v případě, pokud jejich zavedení doplní informační a osvětová kampaň, například formou letáčků nebo reklamních ploch v prostředcích MHD. „V takovém případě by to mohlo mít dobrý dopad i na celkové zlepšení mezilidských vztahů, ohled a toleranci,“ uvedla.

„Když jsem byla v jiném stavu, cestující v MHD se ke mně víceméně chovali ohleduplně, čímž neříkám, že mě pustil sednout úplně každý. Ale všímali si toho. Hlavně lidé středního věku, mladí moc ne,“ říká mladá maminka Naďa Růžková.

„Kampaň dopravního podniku vítám, těhotné maminky i maminky s dětmi to mají těžší. Podle mě je důležité pouštět sednout především maminky v začátku stádia těhotenství, kdy jim nebývá dobře – více, než když pak mají bříško. To jsem třeba já takovou potřebu sedět už necítila. Placky by byly dobré tedy i z důvodu, že v počáteční fázi není těhotenství na ženě vidět,“ dodala.


Autoři: Eva Himlová, Redakce
Další články
Nahoru