dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - skorojasno
15°C
Joy Kadečková pomáhala za války britským letcům, nyní má v Podskalí pamětní desku

Joy Kadečková pomáhala za války britským letcům, nyní má v Podskalí pamětní desku

Dnes byla v Podskalské ulici číslo 3, na domě, kde Joy Kadečková dlouho žila, slavnostně odhalena pamětní deska připomínající tuto dámu, čestnou občanku Prahy 2. Slavnostního odhalení se zúčastnila i rodina Joy Kadečkové, dcera, syn a vnučka.

Joy Turner-Kadečková byla členkou Svazu bojovníků za svobodu, výboru Svazu letců ČR a nositelkou medailí a vyznamenání, například Medaile Za zásluhy v ČSLA, Čestného odznaku československého vojenského pilota, Medaile československých leteckých perutí ve Velké Británii (310., 311., 312., 313.) a Britské pamětní medaile za zásluhy v boji za vítězství ve II. světové válce. Čestné občanství Prahy 2 získala 28. dubna 2005. Zemřela 20. dubna 2006.

kadec-rodina-nahled

Rodina Joy Kadečkové na slavnostním odhalení. Foto: archiv

„Když jsme se před více než deseti lety rozhodli založit tradici udílení čestných občanství, Joy Kadečková byla mezi prvními oceněnými osobnostmi,“ připomněla starostka Jana Černochová. „Tato pozoruhodná žena prodělala těžké životní zkoušky, ale vždy se dokázala postavit zvůli a bránit hodnoty civilizovaného světa. Ať už to bylo za války v řadách RAF, nebo později v Československu, kde kvůli svému původu a nekompromisním postojům neměla na růžích ustláno. O to víc jí patří naše úcta.“

kadec-odhaleni-cernochova-nahled

Starostka Prahy 2 Jana Černochová připomněla ocenění Joy Kadečkové. Foto: archiv

Joy Kadečková, roz. Turner, se narodila v r. 1921 v Suffolku ve Velké Británii.V prosinci 1940 přerušila vyšší střední školu, aby mohla sloužit jako dobrovolnice u WAAF (ženská část RAF). Pracovala jako souřadnicová zapisovatelka. Po dokončení výcviku byla přidělena na společné velitelství britského letectva, námořnictva a pozemních vojsk ve Skotsku ke službě u radarových stanovišť a radio-operačních zařízení. V roce 1942 se provdala za pilota 311. čs. bombardovací perutě Aloise Mžourka, který zahynul o dva roky později. V letech 1944–1945 pracovala jako sekretářka na čs. ministerstvu vnitra v Londýně a v červenci 1945 byla se svým ročním synem repatriována do ČSR. Zde se později vdala za Slavoše Kadečku.

Zřízení pamětní desky inicioval předseda Klubu vojenské historie Filip Procházka, který znal Joy Kadečkovou osobně.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Dnes v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Dnes v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Včera v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru