Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Joy Kadečková pomáhala za války britským letcům, nyní má v Podskalí pamětní desku

Joy Kadečková pomáhala za války britským letcům, nyní má v Podskalí pamětní desku

Dnes byla v Podskalské ulici číslo 3, na domě, kde Joy Kadečková dlouho žila, slavnostně odhalena pamětní deska připomínající tuto dámu, čestnou občanku Prahy 2. Slavnostního odhalení se zúčastnila i rodina Joy Kadečkové, dcera, syn a vnučka.

Joy Turner-Kadečková byla členkou Svazu bojovníků za svobodu, výboru Svazu letců ČR a nositelkou medailí a vyznamenání, například Medaile Za zásluhy v ČSLA, Čestného odznaku československého vojenského pilota, Medaile československých leteckých perutí ve Velké Británii (310., 311., 312., 313.) a Britské pamětní medaile za zásluhy v boji za vítězství ve II. světové válce. Čestné občanství Prahy 2 získala 28. dubna 2005. Zemřela 20. dubna 2006.

kadec-rodina-nahled

Rodina Joy Kadečkové na slavnostním odhalení. Foto: archiv

„Když jsme se před více než deseti lety rozhodli založit tradici udílení čestných občanství, Joy Kadečková byla mezi prvními oceněnými osobnostmi,“ připomněla starostka Jana Černochová. „Tato pozoruhodná žena prodělala těžké životní zkoušky, ale vždy se dokázala postavit zvůli a bránit hodnoty civilizovaného světa. Ať už to bylo za války v řadách RAF, nebo později v Československu, kde kvůli svému původu a nekompromisním postojům neměla na růžích ustláno. O to víc jí patří naše úcta.“

kadec-odhaleni-cernochova-nahled

Starostka Prahy 2 Jana Černochová připomněla ocenění Joy Kadečkové. Foto: archiv

Joy Kadečková, roz. Turner, se narodila v r. 1921 v Suffolku ve Velké Británii.V prosinci 1940 přerušila vyšší střední školu, aby mohla sloužit jako dobrovolnice u WAAF (ženská část RAF). Pracovala jako souřadnicová zapisovatelka. Po dokončení výcviku byla přidělena na společné velitelství britského letectva, námořnictva a pozemních vojsk ve Skotsku ke službě u radarových stanovišť a radio-operačních zařízení. V roce 1942 se provdala za pilota 311. čs. bombardovací perutě Aloise Mžourka, který zahynul o dva roky později. V letech 1944–1945 pracovala jako sekretářka na čs. ministerstvu vnitra v Londýně a v červenci 1945 byla se svým ročním synem repatriována do ČSR. Zde se později vdala za Slavoše Kadečku.

Zřízení pamětní desky inicioval předseda Klubu vojenské historie Filip Procházka, který znal Joy Kadečkovou osobně.


Autor: red

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru