dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Jonáš, Hildegarda, Váňa, Havelka, Kuchař. Jak léčí a léčili chřipku známí bylinkáři?
Na rakytník nedá dopustit, nejen v zimě, astrolog a bylinář Emil Havelka. Foto: Svdmolen / Wikimedia Commons

Jonáš, Hildegarda, Váňa, Havelka, Kuchař. Jak léčí a léčili chřipku známí bylinkáři?

Možná se právě potíte pod peřinou, chřipka kulminuje a vy si nemáte koho poslat do lékárny. Co třeba zkusit něco, co máte doma ve spíži? Co vlastně radí známí bylinkáři a léčitelé?

Nejdostupnější jsou určitě přírodní antibiotika, která máme doma všichni – cibule a česnek. Můžeme je použít úplně jednoduše v pevné podobě nebo jako šťávy.

„Už ve středověku se na zanícené rány dávaly cibulové plátky a při nachlazení pojídali naši předkové chleba se sádlem a silnou vrstvou pokrájené cibule,“ připomíná spoluautor knihy Svět přírodních antibiotik Josef Jonáš.

Proslulá Hildegarda z Bingenu, německá jeptiška, mystička a bylinářka, doporučovala důkladně rozžvýkat a spolknout jednou týdně syrovou paličku česneku, „aby se krev v člověku příliš nezahřívala“. Užíval se proti moru a ještě ve druhé světové válce se čerstvá česneková šťáva aplikovala k ošetření zraněných s vědomím, že její účinné látky ničily choroboplodné zárodky a bakterie. Dnešní výzkumy ukazují, že nejúčinnější je, když se česnek podrtí na co nejmenší části. Účinný je komplex látek, kterým vévodí enzym aliináza. Z měchýřků zvaných vezikula se uvolňuje teprve při důkladném zpracovávání.

Rostliny se také brání

Právě česnek je typickým příkladem efektu přírodních antibiotik. Zatímco u moderních synteticky vyrobených antibiotik funguje jedna hlavní účinná látka, u přírodních prostředků se jedná o komplex nejrůznějších složek s pestrou chemickou i biologickou strukturou. Rostliny se jimi brání napadení mikroorganismy stejně jako my. Česnek totiž obsahuje látky podobné pohlavním hormonům, alkaloidy, nesirnaté látky garlicin a skordinin, které rovněž působí antibakteriálně, kyselinu fytovou a fytin.

Čaje, nálevy a oleje

Většina bylinářů doporučuje během onemocnění chřipkou či horních cest dýchacích popíjet čaje z bylinek. Každý na to má trochu jiný recept. Například Pavel Váňa, slavný bylinář z Nového Bydžova, doporučoval jako preventivní čaj proti zánětům horních cest dýchacích směs listů jitrocele, borůvky a ostružiníku, podávaný jako nálev slazený medem.

Spoluautor knihy Svět přírodních antibiotik Jiří Kuchař zase pije během zimy preventivně čaj z kousku sušené biopomerančové kůry, dvou křížal, úlomku skořicové kůry velké jako malíček a tří hřebíčku. Jejich směs zalévá půl litrem vroucí vody a po zchladnutí sladí medem nasbíraným z květů kaštanu jedlého.

Astrolog a bylinář Emil Havelka má favorita v podobě rakytníku, který označuje za vitaminový poklad. Pěstuje jej na svých polích na Vysočině a prakticky spotřebuje celou rostlinu.

„Není z něj jediný odpad, jeden hektar uživí čtyřčlennou rodinu. Na jaře seberete lístky a máte skvělý čaj, celý rok sbíráte kůru, která obsahuje serotonin pro psychickou pohodu, z plodů můžete vyrábět džemy, džusy, kompoty, mouku i kořalku. Z hektaru máte deset tun dřeva, jímž můžete topit. Výborný je z něj léčivý olej na kůži. Do výšky může mít až šest metrů – čím víc rostlinu řežete, tím rychleji roste. Objevil jsem ji ve Vladivostoku, kde za 2. Světové války zachránil celé vojsko, protože má nejvyšší obsah vitaminu C,“ říká.

Na chřipku je tedy výborné preventivně pojídat jeho plody nebo vařit čaj z lístků, ale výborná je prý také inhalace rakytníkovým olejem, která léčí záněty horních cest dýchacích.

Starší články o bylinkách a bylinkářích:

Změna pravidel: V kosmetice bude jen 0,01 % levandule, některé bylinky dostanou stopku úplně

Astrolog Havelka: Jak vypadá letošní horoskop pro nás všechny? Nedobře, má proletět 71 komet

Jonášova hořká pravda o cukru: Jak jíst sladké bez něj


Autor: Zuzana Pšenicová

Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru