Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Pátek 8. 12. 2023
Svátek má Květoslava
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaSetkání

Jón Kalman Stefánsson přijede na festival Dny Severu

31. 10. 2023 - 21. 11. 2023
V úterý 31. října zahájí Skandinávský dům čtrnáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, který potrvá do 22. listopadu a jehož letošním tématem jsou ostrovy, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů. 

Do Prahy i Brna zavítají Clara Törnvall ze Švédska a partnerská dvojice Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson z Islandu.

Jako první vystoupí na festivalu švédská autorka Clara Törnvall (1976), působící jako kulturní redaktorka a producentka rozhlasových i televizních programů. Poté, co jí byl v dospělém věku diagnostikován vysokofunkční autismus, zjistila, že se její prožívání od běžných představ o této diagnóze velmi liší. To ji vedlo k napsání knihy Autistky. O ženách na spektru, kterou letos vydalo nakladatelství Host. Ve svém osobním vyprávění mísí prvky literatury faktu s rozhovory s autistkami a zpochybňuje náš pohled na normalitu a odchylky od ní. Zaměřuje se na skupinu žen, které byly ve společnosti dosud neviditelné.

„Při výběru letošního tématu festivalu Dny Severu jsme se zaměřili na ostrovy. Nešlo nám ale jenom o ty faktické, nádherně divoké i malebné severské ostrovy, ale také o místa, která nějak vyčnívají ze společnosti, sociálního prostředí či po umělecké stránce. Jsme proto moc rádi, že pozvání přijala právě Clara Törnvall, která ve své knize Autistky jeden takový málo známý ostrov představuje,“ přibližuje dramaturgii festivalu Anežka Soukupová ze Skandinávského domu. „V besedě s návštěvníky tuto výjimečnou autorku doplní český host, který se tématu poruch autistického spektra a práci s těmito pacienty věnuje.“

Besedy s Clarou Törnvall proběhnou 31. října v Knihovně Jiřího Mahena v Brně a 2. listopadu ve Skautském institutu na Staromáku v Praze.

Také islandská autorka Sigríður Hagalín Björnsdóttir (1974) pracovala v televizi, a sice jako reportérka, v současnosti působí jako moderátorka zpráv. Vystudovaná historička a novinářka vydala svůj první román Ostrov v roce 2016. Spojuje v něm milostný příběh a mrazivou dystopii, v níž islandské dějiny postihne nečekaný obrat. Klade si otázku, co lidi spojuje a co je rozděluje. V loňském roce vyšel v českém překladu v nakladatelství Argo její pozoruhodný román spojující vědu a literaturu Ohně. Láska a jiné katastrofy. Hlavní hrdinka, vulkanoložka Anna se v něm snaží zamezit pohromám v soukromém životě a zároveň čelí nebezpečným přírodním živlům.

„Životním partnerem Sigríður Hagalín Björnsdóttir je slavný a u českých čtenářů oblíbený islandský autor Jón Kalman Stefánsson (1963). Jeho nejslavnější kniha Letní světlo, a pak přijde noc byla nedávno zfilmována. V trilogii Ráj a peklo, která vyšla i česky, v podmanivých, syrových příbězích líčí drsný život v islandské rybářské vesnici na konci 19. století. Sám na Islandu pracoval jako dělník v továrně na zpracování ryb, jako policista na letišti, zedník, učitel, novinář nebo jako ředitel knihovny. Patří k nejúspěšnějším islandským spisovatelům, například byl už čtyřikrát nominovaný na Cenu Severské rady za literaturu. Do České republiky přijede představit především svůj nejnovější román Tvá nepřítomnost je tmou,“ uvádí k třetímu hostu festivalu Anežka Soukupová.

Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson se setkají se čtenáři opět v Knihovně Jiřího Mahena v Brně, a sice 7. listopadu, a v Praze 9. listopadu v KKAFE na Střeleckém ostrově. Ve středu 8. listopadu Jón Kalman Stefánsson uvede promítání filmu Letní světlo, a pak přijde noc v pražském kině Edison Filmhub.

Kromě besed s autory o jejich životě i dílech, které spojuje téma ostrovy, nabídne Skandinávský dům v Praze i Brně také filmové projekce a cestovatelské přednášky.

Dny Severu se konají ve dnech 31. 10. až 22. 11. 2023.


Autor: Alo

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

Včera v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Betlémování v Letňanech

Včera v 09:37

Víkend v obřadní síni radnice Prahy 18 zve na druhý ročník Letňanského betlémování, které pořádá spolek Letňany hravě.

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

Včera v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 1 zve k Adventnímu zpívání na Kozím plácku

5. prosince 2023 ve 14:53

Ve čtvrtek 7. prosince se můžete připojit k Adventnímu zpívání.

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Goethe-Institut zve na udržitelné Vánoce

4. prosince 2023 ve 14:37

Vánoce coby svátky konzumu: o tom, že to tak být nemusí, chce českou i mezinárodní veřejnost přesvědčit Goethe-Institut. Ten v sobotu 9. prosince nabídne celou řadu kreativních workshopů pro děti i dospělé s vánoční a zároveň ekologickou tématikou. Vstup je volný.

Praha 15: Rockové Vánoce

4. prosince 2023 v 10:23

V sobotu 9. prosince od 17 hodin na hřišti ve Chlumecké vystoupí děti ze školek, kapela The Apples a v 18 hodin bude rozsvícen stromek.

Adventní neděle v zahradě Strakovy akademie

2. prosince 2023 v 08:09

Úřad vlády pořádá cyklus adventních nedělí v zahradě Strakovy akademie. První z nich se uskuteční v neděli 3. prosince.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Další články
Nahoru