Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaSetkání

Jón Kalman Stefánsson přijede na festival Dny Severu

31. 10. 2023 - 21. 11. 2023
V úterý 31. října zahájí Skandinávský dům čtrnáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, který potrvá do 22. listopadu a jehož letošním tématem jsou ostrovy, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů. 

Do Prahy i Brna zavítají Clara Törnvall ze Švédska a partnerská dvojice Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson z Islandu.

Jako první vystoupí na festivalu švédská autorka Clara Törnvall (1976), působící jako kulturní redaktorka a producentka rozhlasových i televizních programů. Poté, co jí byl v dospělém věku diagnostikován vysokofunkční autismus, zjistila, že se její prožívání od běžných představ o této diagnóze velmi liší. To ji vedlo k napsání knihy Autistky. O ženách na spektru, kterou letos vydalo nakladatelství Host. Ve svém osobním vyprávění mísí prvky literatury faktu s rozhovory s autistkami a zpochybňuje náš pohled na normalitu a odchylky od ní. Zaměřuje se na skupinu žen, které byly ve společnosti dosud neviditelné.

„Při výběru letošního tématu festivalu Dny Severu jsme se zaměřili na ostrovy. Nešlo nám ale jenom o ty faktické, nádherně divoké i malebné severské ostrovy, ale také o místa, která nějak vyčnívají ze společnosti, sociálního prostředí či po umělecké stránce. Jsme proto moc rádi, že pozvání přijala právě Clara Törnvall, která ve své knize Autistky jeden takový málo známý ostrov představuje,“ přibližuje dramaturgii festivalu Anežka Soukupová ze Skandinávského domu. „V besedě s návštěvníky tuto výjimečnou autorku doplní český host, který se tématu poruch autistického spektra a práci s těmito pacienty věnuje.“

Besedy s Clarou Törnvall proběhnou 31. října v Knihovně Jiřího Mahena v Brně a 2. listopadu ve Skautském institutu na Staromáku v Praze.

Také islandská autorka Sigríður Hagalín Björnsdóttir (1974) pracovala v televizi, a sice jako reportérka, v současnosti působí jako moderátorka zpráv. Vystudovaná historička a novinářka vydala svůj první román Ostrov v roce 2016. Spojuje v něm milostný příběh a mrazivou dystopii, v níž islandské dějiny postihne nečekaný obrat. Klade si otázku, co lidi spojuje a co je rozděluje. V loňském roce vyšel v českém překladu v nakladatelství Argo její pozoruhodný román spojující vědu a literaturu Ohně. Láska a jiné katastrofy. Hlavní hrdinka, vulkanoložka Anna se v něm snaží zamezit pohromám v soukromém životě a zároveň čelí nebezpečným přírodním živlům.

„Životním partnerem Sigríður Hagalín Björnsdóttir je slavný a u českých čtenářů oblíbený islandský autor Jón Kalman Stefánsson (1963). Jeho nejslavnější kniha Letní světlo, a pak přijde noc byla nedávno zfilmována. V trilogii Ráj a peklo, která vyšla i česky, v podmanivých, syrových příbězích líčí drsný život v islandské rybářské vesnici na konci 19. století. Sám na Islandu pracoval jako dělník v továrně na zpracování ryb, jako policista na letišti, zedník, učitel, novinář nebo jako ředitel knihovny. Patří k nejúspěšnějším islandským spisovatelům, například byl už čtyřikrát nominovaný na Cenu Severské rady za literaturu. Do České republiky přijede představit především svůj nejnovější román Tvá nepřítomnost je tmou,“ uvádí k třetímu hostu festivalu Anežka Soukupová.

Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson se setkají se čtenáři opět v Knihovně Jiřího Mahena v Brně, a sice 7. listopadu, a v Praze 9. listopadu v KKAFE na Střeleckém ostrově. Ve středu 8. listopadu Jón Kalman Stefánsson uvede promítání filmu Letní světlo, a pak přijde noc v pražském kině Edison Filmhub.

Kromě besed s autory o jejich životě i dílech, které spojuje téma ostrovy, nabídne Skandinávský dům v Praze i Brně také filmové projekce a cestovatelské přednášky.

Dny Severu se konají ve dnech 31. 10. až 22. 11. 2023.


Autor: Alo

Čtyřicet let v srdci Hostivaře

Dnes ve 21:03

Oslava výročí ZŠ Hostivař se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

Setkání s veřejností o proměně části Parku Zahrádky

Dnes v 11:04

Participační setkání s architekty a zástupci Prahy 9 o proměně vstupní části Parku Zahrádky u Rokytky se uskuteční ve středu 26. června od 10 do 18 hodin v ulici Ivana Hlinky při vstupu do parku Zahrádky. Cílem městské samosprávy je zlepšení podoby této části parku s ohledem na volnočasové...

Festival Metronome Prague 2024 skončil, oproti loňsku ho navštívilo méně lidí

Dnes v 09:45

V neděli nad ránem se s posledními návštěvníky rozloučil 7. ročník hudebního festivalu Metronome Prague 2024. Letos během tří dnů na čtyřech pódiích vystoupilo 80 umělců. Vedle velkých jmen současné hudební scény Raye, Milky Chance, Meute, The Last Dinner Party, Michaela Kiwanuky či Toma Grennana...

Praha 6: Budoucnost altánu na Dědině

Dnes v 06:21

Altán na Dědině vznikl jako jeden z úspěšných Nápadů pro šestku v roce 2021 a má sloužit jako místo pro trávení odpočinku.

Kateřina Karešová a Tom Cortés vystoupí v Malešickém parku

Včera v 08:54

Poslední z koncertů na Malešičáku se koná v rámci Letní scény Prahy 10 ve čtvrtek 27. června.

Praha 6: Budoucnost sportoviště na Macharově náměstí

Včera v 06:47

Představitelé Prahy 6 zvou zájemce z řad místních obyvatel i širokou veřejnost na diskuzi o budoucnosti a způsobu využívání sportoviště na Macharově náměstí.

Oslava tramvajové smyčky Dlabačov

Včera v 06:31

Výstava, jízdy tramvají, kvízy. Akce se koná v neděli 23. června od 13 hodin.

Plánování Hradčanského rozhraní se posunulo do další fáze

21. června 2024 v 19:58

Projekt Testovací plánování: Hradčanské rozhraní, jehož cílem je rozvoj území u ulice Milady Horákové, postoupil do další fáze. Projekční týmy vytvořily koncepci rozvoje území na základě podkladů, jejichž součástí byly i výstupy z komunitního mapování, včetně sousedského setkání nad mapou a online...

Praha 15: Letní zahradní slavnost

21. června 2024 v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

Koncert klasické hudby s romskými prvky

20. června 2024 v 10:50

Praha 14 zve na koncert v sobotu 29. června od 19 hodin v KD Kyje.

Výstava na radnici: Unfocused

20. června 2024 v 09:01

Studenti Univerzity třetího věku z oboru Digitální fotografie a pod vedením Ladislava Hovorky vytvořili velmi osobitou a rozmanitou výstavu fotografií.

Letní slavnosti staré hudby

20. června 2024 v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

20. června 2024 v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

19. června 2024 ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Další články
Nahoru