Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jižní Město asi povede koalice Hnutí pro Prahu 11, Pirátů a Prahy 11 Sobě. Jasno bude v pátek
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Jižní Město asi povede koalice Hnutí pro Prahu 11, Pirátů a Prahy 11 Sobě. Jasno bude v pátek

Trochu ve stínu vyjednávání o koalici na pražském magistrátu je fakt, že Praha 11 jako poslední z velkých městských části nemá ještě po zářijových volbách nové vedení. Nicméně to by se mohlo brzy změnit. Koaliční smlouvu mezi vítězným Hnutím pro Prahu 11 (HPP11), Prahou 11 Sobě a Piráty už schválily poslední dva jmenované subjekty. HPP11 se rozhodne do konce tohoto pracovního týdne. Server Pražský patriot o tom informovala lídryně HPP11 a pravděpodobná kandidátka na starostku Šárka Zdeňková. Pokud koalice vznikne, bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 18 hlasů. 

„Měli bychom naše rozhodnutí zveřejnit v pátek. Já budu hlasovat pro tuto koalici, pro mě je to nejlepší varianta pro Prahu 11,“ sdělila Zdeňková. Pokud hnutí koalici podpoří, mohlo by hned v pátek dojít k podpisu koaliční smlouvy, sdělil zdroj obeznámený s vyjednáváním. 

Včera večer oznámili na sociálních sítích Piráti v Praze 11, že si vstup do rodící se koalice odsouhlasili ve vnitrostranickém hlasování. „Hlasování o koaliční smlouvě u Pirátů bylo ukončeno. Podporu získala koaliční smlouva s Hnutím pro Prahu 11 a Prahou 11 Sobě. Hlasování trvalo čtyři dny a přijatelností prošly obě koaliční smlouvy, které jsme měli k dispozici. Nadpoloviční většinu v místním sdružení ve volbě získala preferovaná varianta koaliční smlouva ,Pro Jižní Město´ s politickými uskupeními Hnutí pro Prahu 11 a Praha 11 Sobě,“ napsali Piráti.

Druhou variantou koalice, o které hlasovali Piráti, je ta na půdorysu koalice z předchozího volebního období, tedy s Piráty, hnutím ANO, ODS, TOP 09, STAN i ODS. „Koalice pro s HPP11 dostala devět hlasu, koalice na dosavadním půdorysu hlasů šest,“ upřesnil dosavadní starosta Jiří Dohnal. Pokud by nakonec HPP11 na konci tohoto týdne oznámilo, že do koalice Piráty a s Prahou 11 Sobě nevstoupí, tak podle Dohnala jsou Piráti připraveni uzavřít druhou zvažovanou koalici.

„Zda by o koaliční smlouvě, která je nyní druhá v pořadí, znovu Piráti hlasovali, není jasné. Ale podle mého názoru by se musela smlouva dodělat, chybí tam třeba přesné rozdělení postů v radě městské části. A pak by o konečném znění smlouvy Piráti asi hlasovali, rozhodla by nadpoloviční většina,“ dodal Dohnal.

Koaliční smlouvu mezi HPP11, Piráty a Prahou 11 Sobě jako první schválila už před týdnem Praha 11 Sobě. „O této variantě jsme vyjednávali už od září, o žádné jiné jsme neuvažovali. Jsem přesvědčen o tom, že pohledem na výsledky voleb je toto nejlepší varianta, která by mohla přinést změnu politického stylu a změnu rozhodování na Jižním Městě," řekl volební lídr Prahy 11 Sobě Jan Jaroš.

„Škoda, že v koalici, kterou si odhlasovali Piráti, nejsme, ale vznikající koalice s Hnutím pro Prahu 11 mi zásadně nevadí, protože hnutí má téměř podobný program jako ANO. Koalici se budu snažit pomáhat a připomínat jí, co slíbila voličům, kdyby na to náhodou zapomněla,“ uvedl volební lídr hnutí ANO v Praze 11 Ondřej Prokop ve svém pořadu Čau Praho!.  

„Nechápu rozhodnutí Pirátů, že se do nesnadných úkolů, které městskou část čekají, chtějí pustit s nepředvídatelným Hnutím pro Prahu 11, jehož členové se o této koalici mezi sebou veřejně hádají ještě před podpisem koaliční smlouvy. Nicméně na tuto svoji volbu mají Piráti samozřejmě plné právo a já ji respektuji. Náš zastupitelský klub TOP 09-STAN je plně připraven na roli korektní, ale zároveň zcela nesmlouvavé opozice vůči této koalici," řekl lídr volební koalice TOP 09 a STAN Jakub Lepš.

Jak dopadly volby 

Na Jižním Městě v zářijových komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu má 11 zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO. Čtyři mandáty má ODS s nezávislými kandidáty, stejného zisku mandátů dosáhlo uskupení Praha 11 Sobě.

Tři mandáty mají Piráti a také TOP 09 se STAN. Volební účast v Praze 11 byla 42,84 procenta, což je méně než před čtyřmi lety. Celopražský průměr byl 43,91 procenta.


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda navštívil Prahu 4, řešil i zakrytí Spořilovské spojky

9. června 2023 v 05:40

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS)pokračuje návštěvách městských částí, které avizoval při svém nástupu do funkce. Ve středu 7. června byla na řadě Praha 4, kde primátor s vedením radnice jednal o dopravní, sportovní i bezpečnostní problematice této nejlidnatější...

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

7. června 2023 ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

7. června 2023 v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Další články
Nahoru