Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Jižní Město asi povede koalice Hnutí pro Prahu 11, Pirátů a Prahy 11 Sobě. Jasno bude v pátek
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Jižní Město asi povede koalice Hnutí pro Prahu 11, Pirátů a Prahy 11 Sobě. Jasno bude v pátek

Trochu ve stínu vyjednávání o koalici na pražském magistrátu je fakt, že Praha 11 jako poslední z velkých městských části nemá ještě po zářijových volbách nové vedení. Nicméně to by se mohlo brzy změnit. Koaliční smlouvu mezi vítězným Hnutím pro Prahu 11 (HPP11), Prahou 11 Sobě a Piráty už schválily poslední dva jmenované subjekty. HPP11 se rozhodne do konce tohoto pracovního týdne. Server Pražský patriot o tom informovala lídryně HPP11 a pravděpodobná kandidátka na starostku Šárka Zdeňková. Pokud koalice vznikne, bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 18 hlasů. 

„Měli bychom naše rozhodnutí zveřejnit v pátek. Já budu hlasovat pro tuto koalici, pro mě je to nejlepší varianta pro Prahu 11,“ sdělila Zdeňková. Pokud hnutí koalici podpoří, mohlo by hned v pátek dojít k podpisu koaliční smlouvy, sdělil zdroj obeznámený s vyjednáváním. 

Včera večer oznámili na sociálních sítích Piráti v Praze 11, že si vstup do rodící se koalice odsouhlasili ve vnitrostranickém hlasování. „Hlasování o koaliční smlouvě u Pirátů bylo ukončeno. Podporu získala koaliční smlouva s Hnutím pro Prahu 11 a Prahou 11 Sobě. Hlasování trvalo čtyři dny a přijatelností prošly obě koaliční smlouvy, které jsme měli k dispozici. Nadpoloviční většinu v místním sdružení ve volbě získala preferovaná varianta koaliční smlouva ,Pro Jižní Město´ s politickými uskupeními Hnutí pro Prahu 11 a Praha 11 Sobě,“ napsali Piráti.

Druhou variantou koalice, o které hlasovali Piráti, je ta na půdorysu koalice z předchozího volebního období, tedy s Piráty, hnutím ANO, ODS, TOP 09, STAN i ODS. „Koalice pro s HPP11 dostala devět hlasu, koalice na dosavadním půdorysu hlasů šest,“ upřesnil dosavadní starosta Jiří Dohnal. Pokud by nakonec HPP11 na konci tohoto týdne oznámilo, že do koalice Piráty a s Prahou 11 Sobě nevstoupí, tak podle Dohnala jsou Piráti připraveni uzavřít druhou zvažovanou koalici.

„Zda by o koaliční smlouvě, která je nyní druhá v pořadí, znovu Piráti hlasovali, není jasné. Ale podle mého názoru by se musela smlouva dodělat, chybí tam třeba přesné rozdělení postů v radě městské části. A pak by o konečném znění smlouvy Piráti asi hlasovali, rozhodla by nadpoloviční většina,“ dodal Dohnal.

Koaliční smlouvu mezi HPP11, Piráty a Prahou 11 Sobě jako první schválila už před týdnem Praha 11 Sobě. „O této variantě jsme vyjednávali už od září, o žádné jiné jsme neuvažovali. Jsem přesvědčen o tom, že pohledem na výsledky voleb je toto nejlepší varianta, která by mohla přinést změnu politického stylu a změnu rozhodování na Jižním Městě," řekl volební lídr Prahy 11 Sobě Jan Jaroš.

„Škoda, že v koalici, kterou si odhlasovali Piráti, nejsme, ale vznikající koalice s Hnutím pro Prahu 11 mi zásadně nevadí, protože hnutí má téměř podobný program jako ANO. Koalici se budu snažit pomáhat a připomínat jí, co slíbila voličům, kdyby na to náhodou zapomněla,“ uvedl volební lídr hnutí ANO v Praze 11 Ondřej Prokop ve svém pořadu Čau Praho!.  

„Nechápu rozhodnutí Pirátů, že se do nesnadných úkolů, které městskou část čekají, chtějí pustit s nepředvídatelným Hnutím pro Prahu 11, jehož členové se o této koalici mezi sebou veřejně hádají ještě před podpisem koaliční smlouvy. Nicméně na tuto svoji volbu mají Piráti samozřejmě plné právo a já ji respektuji. Náš zastupitelský klub TOP 09-STAN je plně připraven na roli korektní, ale zároveň zcela nesmlouvavé opozice vůči této koalici," řekl lídr volební koalice TOP 09 a STAN Jakub Lepš.

Jak dopadly volby 

Na Jižním Městě v zářijových komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu má 11 zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO. Čtyři mandáty má ODS s nezávislými kandidáty, stejného zisku mandátů dosáhlo uskupení Praha 11 Sobě.

Tři mandáty mají Piráti a také TOP 09 se STAN. Volební účast v Praze 11 byla 42,84 procenta, což je méně než před čtyřmi lety. Celopražský průměr byl 43,91 procenta.


Autor: Jan Puci

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru