Dnes Středa - obcasny-dest 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Jízdné v MHD: Novinek je vícero, podražila petřínská lanovka i autobus na letiště
Petřínská lanovka ve stanici Nebozízek. Foto: Jan Puci

Jízdné v MHD: Novinek je vícero, podražila petřínská lanovka i autobus na letiště

Hlavní město přistoupilo od neděle 1. srpna ke změně tarifu Pražské integrované dopravy (PID). Ceny jednorázových jízdenek vzrosty zhruba o čtvrtinu. K úpravám došlo také u některých dalších jízdních dokladů, podražila například expresní autobusová linka na ruzyňské letiště nebo lanovka na Petřín. Server Pražský patriot o kompletních změnách informovala organizace Ropid, která plánuje veřejnou dopravu v metropoli a okolí.

Jaké jsou hlavní změny tarifu PID od 1. srpna? Dochází ke zvýšení ceny jednorázové třicetiminutové jízdenky z 24 na 30 korun a devadesátiminutové z 32 na 40 korun. Současně jsou však zachovány ceny dlouhodobých kuponů. 

Zvýšila se cena jedno a vícedenních turistických jízdenek. Půlhodinový lístek pro dospělého podražil z 24 na 30 korun, devadesátiminutový z 32 na 40 korun, jednodenní z 110 na 120 a třídenní z 310 na 330 korun. U každé jízdenky si o pár korun nově připlatí i senioři od 60 do 65 let.

Například za devadesátiminutovou jízdenku dají 20 korun, doposud to bylo 16 korun. Lidé nad 65 let nadále neplatí nic, jen mají povinnost při kontrole prokázat věk, třeba občankou. Doposud si museli zařizovat speciální průkazky, tato povinnost odpadla.

„Navíc děti od 6 do 10 let již nebudou muset prokazovat věk vůbec. Ovšem pozor, ve vlacích PID toto zjednodušení neplatí a jsou stále potřeba stávající speciální průkazy a průkazky,“ sdělil mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Ceny budou platné pro jízdné v papírové formě a elektronické verzi v mobilní aplikaci PID Lítačka. Nově budou odlišné ceny a objednávací kódy u jízdného placeného přes SMS. Jízdné bude na 30 minut nově za 31 korun a devadesátiminutová varianta za 42 korun.

Nemění se ceny měsíčních, čtvrtletních a ročních kuponů. Kvůli velmi malému využití se ruší pětiměsíční varianta kuponů.

Mezi další novinky, platící od srpna, patří zavedení nového druhu jízdného pro lidi v hmotné nouzi pobírající příspěvek na živobytí ve výši zhruba 70 procent běžného jízdného. Jinými slovy, Praha za stanovených podmínek (doložení potvrzení z úřadu práce o pobírání příspěvku na živobytí, ne starší 30 dnů) do konce roku 2022 poskytne lidem v hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí, slevu 70 procent na měsíční a čtvrtletní kupony.

Ke změně dochází u lanovky na Petřín. Doposud na ní žádné speciální jízdné neplatilo, lanovka je totiž součástí MHD. To se nyní částečně změnilo.

Nově se za jednu jízdu platí 60 korun. Předplatitelé a držitelé turistických jízdenek i nadále nemusejí doplácet nic.

Skoro dvojnásobně se zvedla cena jízdného na speciální autobusové lince Airport Express, která propojuje ruzyňské letiště s hlavním nádražím. Dosud stál 60 korun, nyní už je za stovku.

Zvyšují se také ceny přenosných časových kuponů, které využívají především hotely, cestovní kanceláře nebo firmy.

Další novinky

Změna cen se od 1. srpna týká také záchytných parkovišť P+R. U nehlídaných parkovišť je parkování do 12 hodin i nadále zdarma, hlídané parkování na okrajích Prahy je nově za 50 korun na den, parkoviště blíže centru jsou nově zpoplatněna stokorunou na den. Ceny za parkování již nebudou součástí Tarifu PID.

Spolu se zvýšením cen některých jízdních dokladů je nově upravena také výše pokuty za jízdu bez platného jízdního dokladu. Základní sazba ve výši 1500 korun se nemění, avšak při platbě na místě nebo do 15 dnů v doplatkové pokladně je nově přirážka k jízdnému tisícikoruna, dosud to bylo 800 korun.


Autor: Jan Puci

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru