dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Jízdné v MHD možná zdraží o desetinu. Letos to nebude, jsou přece volby
Ilustrační foto: archiv DPP

Jízdné v MHD možná zdraží o desetinu. Letos to nebude, jsou přece volby

Pražský dopravní podnik (DPP) nebude letos po hlavním městě žádat zvýšení jízdného v městské hromadné dopravě. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel podniku Jaroslav Ďuriš. Dopravní podnik loni hospodařil se ztrátou 360 milionů korun. Letos se ekonomická situace podniku zlepšila, na konci roku by podle ředitele mohl skončit v černých číslech. Zdražení proto podle něj zatím není nutné. Konečné rozhodnutí ohledně jízdného je vždy na vedení města.

Dopravní podnik, který je největší městskou společností v ČR, na jízdném ročně získá přes čtyři miliardy korun. O zdražování jízdenek se v Praze mluví už řadu měsíců. Hlavně v souvislosti s finančními potížemi podniku. Podle ředitele se ale postupně daří měnit nebo vypovídat nevýhodné smlouvy z minulosti, zároveň se zvyšují tržby, třeba z pronájmů. „Nemusíme proto letos tlačit na město kvůli zdražování ani sahat do mezd zaměstnanců," uvedl.

O výši jízdného rozhoduje rada města. Před podzimními komunálními volbami se politici do nepopulárního zdražování patrně nepustí. Co bude příští rok, zatím není jasné. Už dřív z dopravního podniku zaznělo, že by se napřesrok mohlo zdražit zhruba o desetinu. Rozhodovat o tom bude ale zřejmě až nová politická reprezentace, která vzejde z voleb.

V dopravním podniku pracuje přes 10 000 zaměstnanců. Společnost provozuje tři linky metra o celkové délce 59,4 kilometru, dále 539,8 kilometru tramvajových tratí a 1798 kilometrů autobusových linek. Hlavní město, které je objednatelem služeb, letos přispělo na provoz částkou kolem 11 miliard korun.


Další články
Nahoru