dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Jitko, krávo, blahopřejeme! U sídliště se narodilo vzácné telátko
Kráva Jitka a její již sedmý potomek. Foto: Toulcův dvůr

Jitko, krávo, blahopřejeme! U sídliště se narodilo vzácné telátko

Na Toulcově dvoře, který stojí vedle sídliště Košík v Praze 10, se narodilo krávě Jitce již sedmé telátko. Patří ke starému původnímu plemeni česká červinka. Jde o opravdový unikát, protože těchto čistokrevných krav je jako šafránu a v současné době jich je na světě chováno necelých sto kusů.

Telátko, které se v těchto dnech narodilo krávě Jitce, je její sedmé v pořadí. Je to holčička a její jméno bude začínat na písmeno G, které je sedmé v abecedě. „Plemeno česká červinka je přímo ohrožené vyhubením,“ říká předsedkyně správní rady Toulcova dvora Lenka Skoupá.

Jitka ze svého potomka prakticky nespustí oči a hlídá si svůj malý poklad „jako oko v hlavě“. Návštěvníci Toulcova dvora ho s největší pravděpodobností uvidí na pastvě se starší sestrou Fidorkou.

Za půl roku přibere 170 kilogramů

Narozené tele váží necelých třicet kilogramů a s matkou zůstane minimálně půl roku. Pak bude odcházet do dobrých a zkušených rukou a stane se důležitým jedincem pro zachování tohoto výjimečného plemene. V té době už telátko nebude žádný drobeček, jeho váha dosáhne 200 kilogramů

Na Toulcově dvoře probíhá projekt „Noemova archa“, který spočívá v záchraně původních českých plemen před vyhynutím. Na statku žijí česká plemena drůbeže, králíků, koz, ovcí, prasete, skotu a koní.

Původní česká plemena hospodářských zvířat mizí a s nimi se nenávratně ztrácí i jejich genofond. Jsou postupně nahrazována vysokoužitkovými kříženci, kteří lépe snášejí stres a velkovýrobní technologie.


Další články
Nahoru