dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Jitko, krávo, blahopřejeme! U sídliště se narodilo vzácné telátko
Kráva Jitka a její již sedmý potomek. Foto: Toulcův dvůr

Jitko, krávo, blahopřejeme! U sídliště se narodilo vzácné telátko

Na Toulcově dvoře, který stojí vedle sídliště Košík v Praze 10, se narodilo krávě Jitce již sedmé telátko. Patří ke starému původnímu plemeni česká červinka. Jde o opravdový unikát, protože těchto čistokrevných krav je jako šafránu a v současné době jich je na světě chováno necelých sto kusů.

Telátko, které se v těchto dnech narodilo krávě Jitce, je její sedmé v pořadí. Je to holčička a její jméno bude začínat na písmeno G, které je sedmé v abecedě. „Plemeno česká červinka je přímo ohrožené vyhubením,“ říká předsedkyně správní rady Toulcova dvora Lenka Skoupá.

Jitka ze svého potomka prakticky nespustí oči a hlídá si svůj malý poklad „jako oko v hlavě“. Návštěvníci Toulcova dvora ho s největší pravděpodobností uvidí na pastvě se starší sestrou Fidorkou.

Za půl roku přibere 170 kilogramů

Narozené tele váží necelých třicet kilogramů a s matkou zůstane minimálně půl roku. Pak bude odcházet do dobrých a zkušených rukou a stane se důležitým jedincem pro zachování tohoto výjimečného plemene. V té době už telátko nebude žádný drobeček, jeho váha dosáhne 200 kilogramů

Na Toulcově dvoře probíhá projekt „Noemova archa“, který spočívá v záchraně původních českých plemen před vyhynutím. Na statku žijí česká plemena drůbeže, králíků, koz, ovcí, prasete, skotu a koní.

Původní česká plemena hospodářských zvířat mizí a s nimi se nenávratně ztrácí i jejich genofond. Jsou postupně nahrazována vysokoužitkovými kříženci, kteří lépe snášejí stres a velkovýrobní technologie.


Praha vyhlašuje granty pro oblast životního prostředí na rok 2019

Dnes ve 14:56

Vyhlášení grantového programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2019 dnes schválila Rada hlavního města Prahy. Předpokládaná částka vyčleněná pro rok 2019 z rozpočtu hlavního města činí 45 milionů korun.

Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Další články
Nahoru